...:: WYDARZENIA


 
FESTYN RODZINNY 

Dnia 18.06.2019r. odbył się w naszym przedszkolu festyn, którego motywem przewodnim była rodzina. Wszyscy jej członkowie, a więc dzieci, rodzice, babcie i dziadkowie, mieli okazję wzmocnić swoje więzi rodzinne oraz zintegrować się podczas wspólnego biesiadowania. Atmosferę uprzyjemniały występy:
-  dzieci z poszczególnych grup wiekowych, 
- dzieci z kółka tanecznego "Tanczące Brzdące",
- Szymona Żrałka, który recytował wiersz pt."Mały Ogrodnik" /autorstwa swoich rodziców/,
- absolwentki przedszkola Julii Łach, która zaśpiewała dla gości dwa utwory,
- dzieci z Akademii Tańca "AS" w Sosnowcu. 
Po części artystycznej dzieci chętnie bawiły się z Wodzirejem, ćwiczyły podskoki na dmuchanym zamku oraz zmieniały swój wygląd, poddając się charakteryzacji wymyślanej przez panie z przedszkola. Podczas festynu można było również skorzystać ze stoisk kulinarnych, w których proponowano smakołyki z grilla. Dla spragnionych była kawa, herbata i lemoniada, a dla smakoszy słodkości – przepyszne ciasta, upieczone przez rodziców.

Przy takich okazjach jak ta, przypominamy sobie, że najlepsze co możemy ofiarować swojemu dziecku, to nasz czas. Bo kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat.

Rodzice naszych przedszkolaków mogą czuć się dumni, bo ich miłość i zaangażowanie procentują. Wychowują wspaniałych młodych ludzi, którzy z pasją odkrywają świat i swoje możliwości. Drogie Rodziny! Dziękujemy za Waszą obecność i wspaniałą zabawę!


WYCIECZKA DO WIOSKI INDIAŃSKIEJ
 
Dnia 17.06.2019r. dzieci z grupy "Motylki" i "Sowy" brały udział w wycieczce do zrekonstruowanej Wioski Indiańskiej w Jaworznie. W czasie żywej lekcji historii wszyscy uczestnicy wyprawy przenieśli się do osady Indian z regionu Prerii i Wielkich Równin. Podczas zwiedzania przewodnik opowiadał o życiu i kulturze mieszkańców wioski, pokazywał narzędzia codziennego użytku oraz rytualne stroje. Jednak największą atrakcją okazały się oryginalne tipi, w jednym z których można było spotkać nawet samego wodza plemienia. Na dzieci czekały również inne atrakcje. Miały m.in.: możliwość strzelania z łuku do tarczy, chodzenia po równoważni zwanej "równoważnią Szoszonów", brania udziału w zawodach pod nazwą "Jaszczurka" , "łowienia ryb", a nawet "jeżdzenia na trzyosobowych nartach". Miejsce, otoczone dużą ilością drzew, zachęcało przedszkolaki do bezpiecznej zabawy na świeżym powietrzu. A jak pysznie wtedy smakowały upieczone kiełbaski… Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, musieliśmy pożegnać to wyjątkowe miejsce i wracać do przedszkola. Zostały nam piękne wspomnienia, wyjątkowe zdjęcia, upominki od Wodza oraz postanowienie, że jeszcze tam wrócimy.
 

DZIEŃ MATKI I OJCA

W maju i w czerwcu, w każdej grupie odbyły się uroczystości z okazji „Dnia Matki i Ojca". Dzieci recytowały wiersze oraz śpiewały piosenki. Z kolei, dzieci z grupy "Motylki" na zakończenie uroczystości zatańczyły tango do piosenki "Ostatni raz w przedszkolu", żegnając się tym samym z ukochanymi Paniami. Mamusie i tatusiowe byli wzruszeni i zadowoloni z występów dzieci. Na koniec każde dziecko wręczyło mamie i tacie własnoręcznie wykonany upominek W każdej grupie miłe spotkanie, zakończyło się słodkim poczęstunkiem. WYCIECZKA DO AGROGOSPODARSTWA "POD SKAŁKĄ"
W PRZYBYNOWIE


Dnia 05.06.2019r. dzieci z grupy:  "Zajączki" i "Tygryski" wybrały się na wycieczkę do Agrogospodarstwa „Pod Skałką” w Przybynowie (gmina Żarki). Już od rana w przedszkolu trwały wielkie przygotowania. Nauczyciele udzielali ostatnich wskazówek, przypominając zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas wycieczki. Na miejscu czekało na dzieci wiele atrakcji… Jedną z nich był poczęstunek powitalny. Następnie dzieci uczestniczyły w warsztacie edukacyjnym pt. „Skąd się bierze mleko? Jak powstaje masło?”. Przedszkolaki miały możliwość dojenia krowy oraz wyrabiania masła, a następnie kosztowania krowiego mleka i chlebka z konfiturami. Dużym zainteresowaniem cieszył się plac zabaw  "Kraina Marzeń Dzieci", gdzie na przedszkolaków czekały: dmuchane zamki, basen z kulkami i trampolina. Po aktywnym wypoczynku dzieci jadły zupę pomidorową. Następnie zwiedzały Skansen Wsi Jurajskiej "Ocalić od zapomnienia". Wyposażona w sprzęty codziennego użytku chata przybliżyła dzieciom kulturę i życie dawnej wsi. Wielką atrakcją dla dzieci była Zagroda "Pod Skałką". W mini zoo przedszkolaki mogły zobaczyć m.in. wielbłąda, lamy, daniele oraz kozy, owce, osiołki, kaczki i króliki. Wiele radości sprawiło dzieciom karmienie zwierząt. Wycieczka bardzo podobało się dzieciom. 
 

WYJŚCIE DO TEATRU "ZAGŁĘBIA" W SOSNOWCU
NA BAJKĘ "JAŚ I MAŁGOSIA"

 
Dnia 04.06.2019r. nasze przedszkolaki wybrały się do Teatru "Zagłębia" w Sosnowcu na przedstawienie pt. „Jaś i Małgosia”Spektakl ten to rozśpiewana, roztańczona, bogata scenograficznie interpretacja klasycznej bajki braci Grimm, ze szczyptą dydaktyzmu i mnóstwem zabawy. Mali bohaterowie to rozbrykane rodzeństwo, które nie zawsze ma ochotę słuchać swoich rodziców, przez co szybko wpada w kłopoty. Z czasem dzieci przekonują się jednak, że zuchwałe zachowanie nie popłaca, podobnie zresztą jak beztroskie zabawy i łakomstwo. W spektaklu pojawia się cała galeria barwnych postaci. Oprócz tytułowych bohaterów, można zobaczyć groźną Babę Jagę, a także sympatyczne wiewiórki, w roli narratorów i komentatorów scenicznych wydarzeń, bajkowe drzewa i przebiegłego kocura. Oprawa muzyczna i barwna scenografia dopełnia wrażeń, wciągając widza w fascynujący świat przygód. Po takiej podróży dzieci jeszcze długo rozmawiały ze sobą na temat spektaklu.


DZIEŃ DZIECKA

Jak co roku 1 czerwca dzieci obchodzą swoje święto, czyli Dzień Dziecka. My uczciliśmy je 3 czerwca 2019 roku, a dzień ten obfitował w wiele ciekawych zdarzeń. Podczas zajęć dydaktycznych poruszana była tematyka dotycząca obchodzonego święta oraz praw dziecka. Następnie wszystkie grupy przedszkolne wraz ze swoimi wychowawczyniami spotkały się w ogrodzie, gdzie dzieci wesoło bawiły się w rytm muzyki. Odbyły się także liczne quizy, konkursy oraz zabawy muzyczno-ruchowe. Na zakończenie spotkania, każdy przedszkolak otrzymał słodką niespodziankę. Z twarzy dzieci nie schodził uśmiech, a przecież o to właśnie chodzi w "Dzień Dziecka". 


UDZIAŁ "MOTYLKÓW" I "SÓW" W PROGRAMIE 
"KINO - PRZEDSZKOLE"

 
Dnia 22.05.2019r. dzieci z grupy "Motylki" i "Sowy" uczestniczyły w wyjściu do Sali Widowoskowo - Koncertowej "MUZA"
w ramach VIII edycji programu "Kino - Przedszkole". Zajęcia odbyły się pod hasłem: "Wrzechświat i kosmos". Liczne zabawy ruchowe urozmaiciły spotkanie, a bajki pozwoliły humorystycznie odnieść się do zagadek kosmosu, który nas otacza. Zajęcia były bardzo ciekawe i podobały się dzieciom.


XVIII PRZEGLĄD POEZJI DZIECIĘCEJ W PRZEDSZKOLU
POD HASŁEM "PRZYRODA WIERSZEM MALOWANA"
 
Dnia 05.04.2019 roku w naszym przedszkolu odbył się konkurs recytatorski "MOJA POEZJA" pod hasłem "Przyroda wierszem malowana". Konkurs adresowany był do dzieci w wieku od 3-6 lat. Uczestnicy konkursu, wspólnie z rodzicami, wybierali wiersz o tematyce przyrodniczej i w zaciszu domowym przygotowywali się do występu.  Komisja w składzie: przewodnicząca - dyrektor przedszkola Ewa Capiga, przedstawiciel Rady Pedagogicznej - wicedyrektor Agnieszka Wołczenko oraz przedstawiciele rodziców czuwali nad prawidłowym przebiegiem konkursu, a przede wszystkim nad wyłonieniem spośród uczestników laureata, który będzie reprezentował nasze przedszkole w Klubie im. Jana Kiepury w Sosnowcu. Dzieci pięknie recytowały wiersze! Występy dostarczyły wszystkim ogromnych wrażeń i emocji! Każdy zasługiwał na wyróżnienie, dlatego też każdy uczestnik otrzymał dyplom i książkę. Jednak, jak to bywa podczas konkursu, należało wyłonić laureata, którym została najmłodsza uczestniczka – Hanna Żychowicz z grupy "Tygryski". Recytacją wiersza J. Tuwima „Spóźniony słowik" zachwyciła jurorów i wszystkich przedszkolaków.

Serdecznie gratulujemy!
 

"POWITANIE WIOSNY"

Dnia 21.03.2019r.  podczas wspólnych zabaw dzieci pożegnały Marzannę – symbol odchodzącej zimy - i powitały głośnymi okrzykami Panią Wiosnę. Wszystkie dzieci oglądały krótkie przedstawienie pt. "Witamy Wiosnę" w wykonaniu nauczycieli, recytowały wiersze i śpiewały piosenki o tematyce wiosennej oraz uczestniczyły w zabawach muzyczno - ruchowych.


UDZIAŁ "MOTYLKÓW" I "SÓW" W PROGRAMIE 
"KINO - PRZEDSZKOLE"

 
W dniu 13.03.2019 roku dzieci z grupy "Motylki" i "Sowy" uczestniczyły w wyjściu do Sali Widowoskowo - Koncertowej "MUZA" w ramach VIII edycji programu "Kino - Przedszkole". Zajęcia odbyły się pod hasłem: "Różnimy się od siebie i to jest ciekawe. O szacunku i tolerancji". Zajęcia prowadzone były w formie zabawy edukacyjnej, której tematyka związana była
z treścią prezentowanych filmów. Zarówno zajęcia jak i filmy bardzo podobały się dzieciom.

 
1. Obcy (seria "Rodzina Treflików"), reż. Marek Skrobecki, Polska 2017, 8,30 min.
2. Polinka i pajęczynka(seria "Żubr Pompik"), reż. Wiesław Zięba, Polska 2017, 7 min.
3. Nowy sąsiad (seria "Przytul mnie"), reż. Mateusz Jarmulski, Polska 2016, 5,30 min. 
 

UDZIAŁ "MOTYLKÓW" W PROGRAMIE 
"KINO PRZEDSZKOLE"


Dnia 26.02.2019r. dzieci z grupy "Motylki" i "Sowy" po raz trzeci uczestniczyły w VIII edycji programu  "Kino Przedszkole" w Sali Widowiskowo- Koncertowej "MUZA" w Sosnowcu. Dzieci wzięły udział w zajęciach pt. "To, co czuję jest OK. Jak radzić sobie z trudnymi emocjami?". Po każdej bajce odbyła się pogadnka. Przedszkolaki dowiedziały się:
- że emocje mogą być łatwe i trudne - rozpoznawały i nazywały emocje przedstawione na obrazkach,
- jak radzić sobie z trudnymi emocjami,
- jaką funkcję pełnią emocje.
Zajęcia były bardzo ciekawe, a dzieci z dużym zaangażowaniem w nich uczestniczyły. 


BAL KARNAWAŁOWY

"W karnawale wszyscy urządzają bale.
To tradycja bardzo stara,
strojów pięknych co niemiara.
Niech się bawią duzi, mali
zgromadzeni na tej sali."
 
Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, a bal karnawałowy to niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni, dzień. Tak też było 28 stycznia 2019 roku, kiedy to w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Tego dnia już od rana pojawiały  się kolorowe postacie.
Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, a w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, piratów, policjantów, super bohaterów ze znanych kreskówek. Nie sposób wymienić wszystkich postaci, a i rozpoznać dzieci oraz panie nauczycielki było bardzo trudno. W pierwszej kolejności dzieci miały możliwość pozowania do zdjęć grupowych oraz indywidualnych. Następnie uczestnicy balu przeszli do sali, której wystrój wprowadził wszystkich w radosny nastrój. Na tą wyjątkową okazję zaproszony został wodzirej, który czuwał nad przebiegiem balu karnawałowego. Przebierańcy świetnie bawili się, uczestnicząc we wspólnych zabawach i konkursach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęcała do tańca. Kiedy bal karnawałowy dobiegł końca, dzieci z żalem opuszczały salę. Wspólna zabawa dostarczyła naszym wychowankom wiele radości i niezapomnianych wrażeń. Kolejny bal karnawałowy już za rok.

 
Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych strojów balowych. 
 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

W dniach od 21.01 - 24.01.2019r. w naszym przedszkolu odbywały się uroczystości z okazji "Dnia Babci i Dziadka". Każda grupa przedstawiła program słowno - muzyczny dla seniorów rodzin. Były: wiersze, piosenki, tańce i krótkie incenizacje. Goście nie kryli zachwytu i wzruszenia... Po występach wnuczęta wręczyły swoim babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane upominki. Atmosferę umilił słkodki poczęstunek. Serdecznie dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości!


WIZYTA "MOTYLKÓW"
W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ PRZY UL. JAGIELLOŃSKIEJ


Dnia 21.01.2019r. dzieci z grupy "Motylki" odwiedziły Pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Sosnowcu, przy ul.Jagiellońskiej. Podczas wizyty przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i wokalne przedstawiając "Jasełka". Na zakończenie występu, przedszkolaki zaśpiewały piosenkę o "Babci i Dziadku" i wręczyły każdemu Pensjonariuszowi kwiatka. Program artystyczny sprawił ogromną radość pensjonariuszom, na ich twarzach widać było uśmiech i wzruszenie. Dzieci za wspaniały występ dostali duże brawa oraz zostali poczęstowani herbatką i cukierkiem. Wizyta była dla dzieci prawdziwą lekcją wychowawczą, która uczy szacunku i życzliwości dla osób starszych.  


"MOTYLKI" W BIBLIOTECE 

Dnia 10.01.2019r. dzieci z grupy "Motylki" wybrały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. G. Daniłowskiego w Sosnowcu.
Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach pt. "Karnawał", podczas których słuchały wiersza, rozwiązywały zagadki, oglądały bajkę, tańczyły w parach oraz ozdabiały maskę karnawałową. Dzieci były bardzo zadowolone z wizyty w bibliotece.WIGILIA DZIECI I PRACOWNIKÓW PRZEDSZKOLA
 
Dnia 21 grudnia 2018 roku miała miejsce wspólna wigilia dzieci i pracowników przedszkola. Wszyscy uczestnicy spotkania łamali się opłatkiem, składali sobie życzenia, by następnie zasiąść do wspólnego posiłku, częstując się specjalnie przygotowanymi świątecznymi potrawami. Przedszkole nadaje wielką rangę kultywowaniu tradycyjnych obrzędów związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Jest to nie tylko wystawianie jasełek i wspólne kolędowanie, ale również ubieranie grupowych choinek, wykonywanie stroików, ozdabianie przedszkola symbolami świątecznymi. Wigilia, w której tak aktywnie uczestniczyły nawet najmłodsze przedszkolaki,  była ukoronowaniem wszystkich tych działań. Były to chwile, które na długo zostaną w naszej pamięci i będą dobrze wspominane…


SPOTKANIA WIGILIJNE W RODZICAMI
 
Święta Bożego Narodzenia to dla wielu chwile pełne ciepła, miłości i radości w gronie rodziny. Każdy z nas chciałby zatrzymać je na dłużej. Dlatego też już z początkiem grudnia w naszym przedszkolu słychać i widać świąteczne przygotowania do tego wyjątkowego dnia. Oprócz robienia świątecznych porządków, dekorowania sal i holu, nasze dzieci intensywnie ćwiczyły przed występami, ucząc się pięknych kolęd, pastorałek, wierszy, jak również przygotowując stroje oraz świąteczne upominki. W dniach od 17 do 20 grudnia 2018 roku miały miejsce „Spotkania Wigilijne” w poszczególnych grupach przedszkolnych, a dzieci zaprezentowały swoim rodzicom specjalnie przygotowany program słowno-muzyczny. Rodzice byli zachwyceni
i wzruszeni świąteczną atmosferą oraz występami swoich pociech. Po części artystycznej spotkania wszyscy wspólnie składali sobie życzenia, łamali się opłatkiem oraz zasiedli do słodkiego poczęstunku przy dźwiękach kolęd. Przedszkolaki wręczyły swoim bliskim własnoręcznie zrobione upominki, same otrzymując piękne prezenty. Spotkania upłynęły w bardzo miłej i serdecznej atmosferze.
 
Drodzy Rodzice! Serdecznie dziękujemy za przybycie i pomoc w przygotowaniu tych wyjątkowych spotkań, a małym aktorom należą się pochwały za pokonanie tremy, wczucie się w role, a przede wszystkim za umiejętność działania w grupie, dzięki czemu wspólnie stworzyły niesamowite występy.
 

KONKURS WIEDZY 
"Z BAJKĄ ZA PAN BRAT"


Dnia 13.12.2018r. w Przedszkolu Miejskim nr 55 z Oddziałami dla Dzieci Specjalnej Troski w Sosnowcu odbył się międzyprzedszkolny QUIZ "Z BAJKĄ ZA PAN BRAT". Nasze przedszkole reprezentowało troje dzieci z grupy „Motylków”: Aleksandra S., Wojtek G. i Filip Sz.. Przedszkolaki odpowiadały na pytania dotyczące naszej ojczyzny, jej stolicy oraz symboli narodowych. Następnie rozwiązywały zagadki, które dotyczyły legend tj. "Wars i Sawa", "Lech, Czech i Rus", "Legenda o powstaniu Sosnowca" , "Legenda o Smoku Wawelskim". Na zakończenie quizu, dzieci kolorowaly godło Polski oraz próbowały znaleźć błąd w wierszu "Katechizm polskiego dziecka" W. Bełzy. Wiedza przedszkolaków nt. Polski jest ogromna. Dzieci otrzymały piękny dyplom i nagrody za zajęcie czwartego miejsca. Serdecznie gratulujemy!!!


KONKURS TWÓRCZOŚCI MUZYCZNEJ I PLASTYCZNEJ DZIECI I MŁODZIEŻY W BĘDZINIE
 
Dnia 11 grudnia 2018 roku w Szkole Podstawowej Nr 4 w Będzinie odbył się XVII Konkurs Twórczości Muzycznej i Plastycznej Dzieci
i Młodzieży. Nasze przedszkole reprezentowała Oliwia Podsiadlik z grupy "Biedronki"
, śpiewając kolędę ,,Do szopy, hej pasterze!". Celem konkursu było podtrzymywanie tradycji śpiewania kolęd i pastorałek oraz umożliwienie dzieciom prezentowania swoich umiejętności i zdolności wokalnych. Konkurs przebiegał w miłym, świątecznym nastroju. Wszystkie dzieci z dużym zaangażowaniem, pod kierunkiem swych wychowawczyń, przygotowały się do występu. Poziom konkursu, jak orzekło jury, był bardzo wysoki i wyrównany, a wszyscy uczestnicy zaśpiewali pięknie. Ostatecznie wyłoniono kilku laureatów, a wśród nich Oliwka zajęła I miejsce. Za sprawą przepięknie wykonanych kolęd i pastorałek można było poczuć magię nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. 20 grudnia 2018 roku odbyło się oficjalne wręczenie nagród, a laureatom gratulacje złożył Biskup, Prezydent Miasta Będzina oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 w Będzinie.

 
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


UDZIAŁ "MOTYLKÓW" W PROGRAMIE 
"KINO PRZEDSZKOLE"


W dniu 11.12.2018r. dzieci z grupy "Misie", "Motylki" i "Sowy" po raz drugi uczestniczyły w VIII edycji programu  "Kino Przedszkole" w Sali Widowiskowo- Koncertowej "MUZA" w Sosnowcu. Tym razem dzieci oglądały 3 filmy krótkometrażowe o tematyce rodzinnej: "Nie lubię, kiedy rodzice się kłócą!", "Basia i braciszek" oraz "To wyjątkowy dzień!".  Każda bajka uczyła dzieci czegoś o dorosłych, ale i dorosłych czegoś o dzieciach. Po każdym filmie, odbyła się pogadnka. Przedszkolaki dowiedziały się:
- że kłótnie zdarzają się w każdym domu i nie muszą od razu oznaczać końca rodziny - zdarzają się nawet tym, którzy bardzo się kochają, 
- że kiedy pojawia się rodzeństwo, mama musi poświęcić maluszkowi więcej czasu. Nie oznacza to jednak, że starsze dziecko jest niekochane i niechciane, 
- że wystarczy kogoś przytulić, a świat staje się piękniejszy.
Zajęcia były bardzo ciekawe, a dzieci z dużym zaangażowaniem w nich uczestniczyły. 
 

WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA
W PRZEDSZKOLU

 
  Wizyta Św. Mikołaja w naszym przedszkolu wzbudza u dzieci wiele emocji.... Każda grupa wykonuje prace plastyczne, na których oczywiście króluje Mikołaj. Oprócz prac plastycznych, dzieci przygotowują piosenkę lub wiersz, który później prezentują przed tak wyjątkową osobą. Dzieci uwielbiają te przygotowania i pomimo tego, że zajmują im one wiele czasu, robią to z wielką przyjemnością.  6 grudnia przedszkolaki już od rana z niecierpliwością czekały na gościa i nasłuchiwały „mikołajowych” dzwoneczków. Święty Mikołaj nie zawiódł dzieci i przybył do przedszkola z samego rana. Każde dziecko mogło zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie. Po śniadaniu, Mikołaj odwiedzał dzieci w grupach. Dzieci z grup: „Misie” i „Zajączki” pierwszy raz witały Mikołaja w przedszkolu i bardzo przeżywały to spotkanie. Na twarzy tych dzieci można było zobaczyć: niepewność, obawę, uśmiech lub więlką radość. Maluszki dzielnie zaśpiewały piosenkę, rozmawiały z Mikołajem i oczywiście chwaliły się, że są bardzo grzeczne. Mikołaj wręczył każdemu dziecku prezent i musiał się pożegnać, ponieważ czekały na niego jeszcze dzieci w grupach: „Biedronki” ,„Motylki” i "Sowy". One również zaśpiewały piosenkę, a po rozmowie z gościem otrzymały prezenty. Mikołaj pożegnał się z dziećmi i obiecał, że odwiedzi nas za rok. Na zakończenie tego wspaniałego dnia, przedszkolaki zostały zaproszone na salę gimnastyczną, aby wspólnie potańczyć oraz obejrzeć przedstawienie pt. "Gdzie jest Mikołaj?" w wykonaniu personelu przedszkola. Dzieci długo dzieliły się wrażeniami z tego dnia.


WYCIECZKA DO WIELICZKI

Dnia 29.11.2018r. dzieci z grupy: "Motylki" i "Biedronki" wybrały się na wycieczkę do Kopalni Soli "Wieliczka". Podróż po krainie Solilandii i odkrywanie baśniowych tajemnic wielickich podziemi było dla dzieci wielką przygodą, a zarazem świetną zabawą. Aby poczuć powiew górniczej historii pokonaliśmy niezliczoną ilość schodów. Następnie spacerując po solnych podziemiach,  spotkaliśmy tajemniczego Skarbnika... Dzieci rozwiązywały zagadki, a także pobawiły się w towarzystwie skrzata – Soliludka. W programie znalazła się również chwila na czytanie fragmentu książki "Solilandia – pamiętnik wielickiego skrzata" pod patronatem fundacji ABC XXI "Cała Polska czyta dzieciom". Na zakończenie mali odkrywcy otrzymali: Dyplom Znawcy i Przyjaciela Solilandii, odznakę, zakładkię do książki oraz solilizaka. Wszystko, co niezwykłe niestety szybko się kończy.... pozostały zdjęcia i wspomnienia! :)


ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
 
Dnia 26.11.2018 roku przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Z tej okazji każde dziecko przyniosło do przedszkola swojego ulubionego pluszowego przyjaciela. Przedszkolaki miały okazję poznać historię pierwszej maskotki, zobaczyć prezentację multimedialną o znanych i lubianych misiach z dziecięcych bajek oraz obejrzeć bajki o "Misiu Uszatku" oraz "Misiu Coralgolu". Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie, bawiły się przy misiowych przebojach, śpiewały znane piosenki, brały udział w przygotowanych zabawach muzyczno-ruchowych, degustowały miód - przysmak misiów, a w swoich salach wykonały prace plastyczno - techniczne. Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechów i  radości, a wielkie misiowe przyjęcie pozostanie w ich wspomnieniach na długi czas.
 

SPOTKANIE Z GÓRNIKIEM

"Gdy górnik pracuje w nocy,
To mu Święta Barbórka stoi przy pomocy"
 
Dnia 16.11.2018 roku z okazji zbliżającej się Barbórki przedszkolaki spotkały się z przedstawicielem jednego z najstarszych i najtrudniejszych zawodów – górnikiem ze Sztolni Królowej Luizy. Ten niecodzienny gość podzielił się z dziećmi wiedzą na temat ciężkiej pracy w kopalni, etapów wydobywania węgla oraz niebezpieczeństw czyhających pod ziemią. Przybliżył również wizerunek patronki górników – Świętej Barbary
oraz opowiedział legendę o skarbniku mieszkającym pod ziemią. Nasz gość chętnie opowiadał na pytania, które związane były m.in. z jego galowym strojem, a dla najuważniejszych słuchaczy przygotował mały quiz z nagrodami. Na koniec spotkania Pan górnik zaprosił dzieci do wspólnej zabawy oraz poczęstował słodką niespodzianką. Z kolei przedszkolaki głośno odśpiewały tradycyjne „Sto lat”. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku ponownie będziemy mogli wspólnie spotkać się w przedszkolu i na tą wizytę już teraz serdecznie zapraszamy!

 
"Szczęść Boże!"
 

UDZIAŁ "MOTYLKÓW" W PROGRAMIE 
"KINO PRZEDSZKOLE"


W dniu 15.11.2018r. dzieci z grupy "Misie", "Motylki" i "Sowy" uczestniczyły w VIII edycji programu  "Kino Przedszkole" w Sali Widowiskowo- Koncertowej "MUZA" w Sosnowcu. Dzieci brały udział w zabawach edukacyjnych pod hasłem "Mały Patriota" - wspólnie układały flagę Polski, odgadywały zagadki, oglądały dawny strój rycerza, wysłuchały legendy "Wars  i Sawa", odśpiewały hymn Polski oraz obejrzały 3 filmy krótkometrażowe: "Polskie symbole narodowe", "Maszeruje wojsko" i "Warszawska syrenka". 
Zajęcia były bardzo ciekawe, a dzieci z dużym zaangażowaniem  w nich uczestniczyły. 
 

"BIEDRONKI" W BIBLIOTECE 
 
Dnia 15.11.2018r. dzieci z grupy "Biedronki" wybrały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Gustawa Daniłowskiego w Sosnowcu. Dzieci zwiedzały bibliotekę oraz poznały zawód bibliotekarki. Podczas zwiedzania przedszkolaki miały możliwość zobaczenia, jak wyglądają płyt gramofonowe, kasety magnetofonowe oraz obecnie używane audiobooki. Następnie dzieci wzięły udział w zajęciach literackich pt. "Poranek z poezją" i zabawach z wykorzystaniem maty interaktywnej, puzzli oraz gier. Wizyta w bibliotece bardzo podobała się dzieciom, wszyscy w znakomitych humorach wrócili do przedszkola.


11 LISTOPADA - NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Dnia 09.11.2018 roku w naszym przedszkolu miała miejsce uroczysta akademia z okazji obchodów rocznicy 11 listopada –
Narodowego Święta Niepodległości. 
Nasi wychowankowie 
w odświętnych strojach prezentowali wiersze i piosenki o tematyce patriotycznej, włączając się w ten sposób w obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Ich występy były hołdem wdzięczności dla tych, którzy walczyli o Wolną Polskę! Przedszkolaki okazały szacunek symbolom narodowym oraz przynależność do narodu polskiego. Wszyscy uczestnicy spotkania wzięli udział w akcji „Rekord dla Niepodległej”, śpiewając z powagą i w postawie na baczność 4 zwrotki hymnu narodowego wspólnie z Radą Dzieci i Młodzieży przy ministrze Edukacji Narodowej dokładnie o godzinie 11:11. Świętowanie Odzyskania Niepodległości przez Polskę było wspaniałym doznaniem dla całej społeczności przedszkolnej.

„Jesteśmy Polką i Polakiem, dziewczynką fajną i chłopakiem
Kochamy Polskę z całych sił, chcemy byś również kochał ją i Ty, i Ty”

Tymi słowami dziękujemy za nasz kraj – Niepodległą Polskę!PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

Dnia 29 października 2018 roku dzieci z grupy „Zajączki” wzięły udział w uroczystości „Pasowania na przedszkolaka".
Było to wyjątkowe wydarzenie w życiu dzieci, które we wrześniu tego roku po raz pierwszy rozpoczęły swoją przygodę z przedszkolem.
Dla najmłodszych było to ogromne przeżycie, ale trzymały się bardzo dzielnie. Z uśmiechami na twarzach recytowały wierszyki i śpiewały piosenki, otrzymując od rodziców i zaproszonych gości gromkie brawa. Następnie wszystkie „Zajączki” złożyły uroczystą przysięgę, a Pani Dyrektor
za pomocą czarodziejskiego ołówka dokonała uroczystego „aktu pasowania". Nie zabrakło życzeń oraz dyplomów i upominków dla każdego przedszkolaka. Uroczystość uwieńczono pamiątkowym zdjęciem oraz słodkim poczęstunkiem.
Był to niezapomniany dzień, pełen emocji i miłych wrażeń.SPOTKANIE Z POLICJANTEM

Dnia 25.10.2018 roku nasze przedszkole odwiedził Pan policjant. Celem wizyty było przypomnienie podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz kształtowanie prawidłowych zachowań wśród przedszkolaków. Umundurowany gość przybliżył dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, przypomniał numery alarmowe oraz zasady zachowania się podczas spotkania z nieznajomym. Przedszkolaki dowiedziały się, jak bezpiecznie podróżować i jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Pan policjant przypominał również o konieczności noszenia ubrań i obuwia posiadającego elementy odblaskowe. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja wyposażenia, niezbędnego podczas wykonywania codziennej pracy policjanta. Niektóre przedszkolaki zadawały pytania oraz dzieliły się swoimi doświadczeniami. Bardzo pouczające były scenki sytuacyjne, w których dzieci chętnie brały udział. Wspólne zdjęcie było zwieńczeniem tej niecodziennej wizyty.


PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE „JESIENNE PORZĄDKI"

Dnia 19.10.2018r. wszystkie grupy przedszkolne obejrzały przedstawienie teatralne
p.t. „Jesienne porządki”
 w wykonaniu aktorów Teatru Kanon z Krakowa.
Odtwórcy głównych ról w zabawny sposób przekazali dzieciom wiadomości na temat przygotowań zwierząt do zimy,
w tym jesiennego gromadzenia zapasów. 
Podczas przedstawienia pojawiały się zabarwione humorem sytuacje
kreujące oceny ekologiczne, a postacie musiały uporać się z problemami praw natury i własnego przetrwania.
Była to doskonała lekcja systematyczności, odpowiedzialności oraz niesienia pomocy.
Przedstawienie zachwyciło zarówno małych, jak i dużych widzów, a aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.


ŚWIĘTO ZIEMNIAKA


Dnia 18.10.2018r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu Święto Ziemniaka. Wszystkie dzieci zebrały się na sali gimnastycznej, na której odbyły się wspólne zabawy i konkursy z ziemniakiem w roli głównej. Dzieci miały za zadanie odgadnąć zagadki oraz podać, jak największą liczbę potraw z ziemniaków. Nie brakowało takich propozycji jak: frytki, placki ziemniaczane, ziemniaki gotowane, sałatka warzywna. Następnie przedszkolaki wzięły udział w różnych konkurencjach, np. „Wykopki”, „Rzut ziemniakiem do celu”, „Slalom z ziemniakiem”, „Szukanie ziemniaków ukrytych między warzywami”, Taniec do piosenki „Kartofelek”. Najwięcej emocji wzbudziła konkurencja dla Pań „Czyja dłuższa skórka?”. Dzieci głośno kibicowały Pani reprezentującej ich grupę. Wygrała Pani Edyta, która w nagrodę otrzymała 1 ziemniaka :) Na zakończenie spotkania, każda grupa otrzymała zadanie do wykonania w sali. Dzieci ochoczo przystąpiły do pracy – wykonywały ludziki lub jeże z ziemniaków oraz malowały sylwety ziemniaka farbami.  W tym dniu, w naszym przedszkolu był „ziemniaczany jadłospis”. Dziękujemy Pani Intendentce i Paniom Kucharkom za przygotowanie pyszności! :)
 

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Dnia 12.10.2018r. w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji "Dnia Edukacji Narodowej". Przedszkolaki spotkały się na sali gimnastycznej, by złożyć życzenia całemu Personelowi przedszkola. Panie z grupy „Motylki” serdecznie powitały gości, a następnie zapraszały do wysłuchania wierszy i piosenek przygotowanych przez dzieci specjalnie na tę okazję. Dzieci dziękowały za codzienną opiekę, zabawę i naukę. Część artystyczną zakończono gromkimi brawami. Po występach, przedszkolaki wręczyły wszystkim Paniom i Panu Karolowi upominki.  Pani Dyrektor gorąco podziękowała dzieciom za wspaniały występ i poczęstowała je cukierkami.


WYJŚCIE DO KINA „HELIOS” NA FILM : „KSIĘŻNICZKA I SMOK”
 
Dnia 01.10.2018r. dzieci z grup: „MISIE”, „BIEDRONKI” i „MOTYLKI” wybrały się  w niezwykłą podróż i przeżyły fantastyczną przygodę podczas oglądania animowanego filmu pt.: „ Księżniczka i Smok” w kinie „Helios” w Sosnowcu. 
"W przeddzień swoich siódmych urodzin, Księżniczka Basia, która najbardziej na świecie  uwielbiała czytać, sięgnęła po nową książkę, która okazała się być zaczarowana. Kiedy dziewczynka ją otworzyła, spomiędzy kartek wyfrunęła chmara wielokolorowych motyli! Gdy Basia chciała złapać jednego z nich, w magiczny sposób przeniosła się do baśniowej krainy. Zachwycona urodą nowego miejsca, postanowiła zostać choć na chwilę. Wędrując po nieznanej ale pięknej okolicy, odważna dziewczynka spotkała sympatycznego Smoka zwanego Smokusiem – ze względu na jego przemiły charakter. Smokuś i Basia z miejsca się polubili i spędzili razem cały dzień na wspaniałej zabawie. Gdy dziewczynka poczuła zmęczenie, Smokuś odprowadził ją do domu. „To były moje najlepsze urodziny”- pomyślała Księżniczka i zasnęła w swoim łóżku niezmiernie szczęśliwa".
I tak….. rozpoczynają się przygody Księżniczki Basi, która w dniu swoich siódmych urodzin, po raz pierwszy opuściła królewski pałac i wkroczyła do baśniowego świata. Od tego dnia wracała w nowopoznane miejsce każdego wieczoru. Szczęśliwe zakończenie  barwna oprawa, ale przede wszystkim, to że bohaterka daje się wciągnąć bajkowemu światu z kart książki - to przesłanie będące zachętą do czytania!! 
Wszystkie dzieci uśmiechnięte i pełne niezapomnianych wrażeń powróciły w ten słoneczny, jesienny dzień do przedszkola.


"MOTYLKI" W BIBLIOTECE 

Dnia 28.09.2018r. dzieci z grupy "Motylki" wybrały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. G. Daniłowskiego w Sosnowcu.
Przedszkolaki zwiedzały bibliotekę i uczestniczyły w warsztatach: "Przez zabawę do nauki". Dzieci wzięły udział w takich zabawach jak:  "Zbij kręglę", "Tańczyć każdy może", "Memory".  Spotkanie odbyło się w miłej, pełnej uśmiechu i wrażeń atmosferze.
Dzieci z niecierpliwością czekają na kolejne zajęcia...VII OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

Dnia 20.09.2018r. uroczyście obchodziliśmy w naszym przedszkolu VII Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.
Już po raz siódmy pielęgnowaliśmy piękną tradycję święta młodego człowieka. Wszystkie przedszkolaki zgromadziły się na sali gimnastycznej. W kolorowych strojach, z uśmiechem na twarzy wyglądały wspaniale. Taniec z balonami w wykonaniu przedszkolaków zachęcał do wspólnej zabawy nasze panie. Przedszkolna społeczność pięknie odśpiewała Hymn Przedszkolaka – „Dzień przedszkolaka jest właśnie dzisiaj, to święto Ani, Basi i Krzysia. W dzień przedszkolaka każdy to wie, bawi się z nami, kto tylko chce”. Dzień Przedszkolaka upłynął nam w atmosferze wspaniałej zabawy, radosnego nastroju szczęśliwych dzieci - wychowanków przedszkola. Personel przedszkola odśpiewał naszym milusińskim tradycyjne „Sto lat”. Dzieci były bardzo szczęśliwe, a uwieńczeniem niecodziennej imprezy była słodka niespodzianka.
 
„Bycie przedszkolakiem to powód do ogromnej dumy! Życzymy Wam kochane dzieci,
abyście czerpali radość z każdego dnia i mogli cieszyć się szczęśliwym dzieciństwem”

 
Z najlepszymi pozdrowieniami 
Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak
 
Akt Ślubowania:
 
- Przyrzekamy co dzień rano buzię mieć zawsze roześmianą!
- Przyrzekamy nie płakać, nie szlochać i Panie mocno kochać!
- Przyrzekamy zabawki szanować i dookoła wszystko porządkować!
- Przyrzekamy, choć jesteśmy jeszcze mali zgodnie bawić się na sali!
- Przyrzekamy na zajęciach nie gadać i Pani ładnie opowiadać!
 
Od teraz jesteście prawdziwymi Przedszkolakami, 
dużymi dziewczynkami i dużymi chłopakami!"MOTYLKI" W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 8 
W SOSNOWCU


Dnia 19.09.2018r. dzieci z grupy "Motylki" wybrały się do Szkoły Podstawowej nr 8 w Sosnowcu. Przedszkolaki zwiedzały szkołę oraz odwiedziły kolegów i koleżanki z grupy "Sowy". Dzieci z zaciekawieniem przyglądały się Pracownikom szkoły oraz oglądały poszczególne pomieszczenia. Na zakończenie spotkania, dzieci udały się na szkolny plac zabaw, a następnie wróciły do przedszkola. 
 
 
"BIEDRONKI" W PIZZERII "DOMINIUM"    

Dnia 18.09.2018r. dzieci z grupy "Biedronki" wybrały się do Pizzerii "Dominium" w CH Plaza w Sosnowcu.
Przedszkolaki wzięły udział w warsztatach pt. "Jak powstaje pizza?". Dowiedziały się, jakich składników należy użyć, aby zrobić ciasto
i w jakich warunkach jest przechowywane. Chętne dzieci pomagały Pani i komponowały pizzę, która następnie powędrowała do pieca.
Przedszkolaki z niecierpliwością czekały na jej degustację... Pizza bardzo smakowała wszystkim dzieciom.
Dziękujemy Pracownikom Pizzerii za gościnność! 
 
 
WIZYTA DZIECI Z GRUP: "MISIE" I "MOTYLKI" 
W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ
 
W ramach współpracy przedszkola ze środowiskiem lokalnym dnia 12.09.2018 r. grupa "Misie" i "Motylki" odwiedziła Dom Pomocy Społecznej przy ul. Jagiellońskiej w Sosnowcu. Dzieci uczestniczyły w "Letnim Pikniku z Seniorami", podczas którego brały udział w atrakcjach przygotowanych specjalnie dla najmłodszego pokolenia. Wesoło i radośnie bawiły się na dmuchanym zamku oraz uczestniczyły w zabawach ruchowych z wykorzystaniem balonów i baniek. Na zakończenie spotkania, na każde dziecko czekała słodka niespodzianka - ciasteczka i soczki. To były niezapomniane chwile... Po powrocie do przedszkola, dzieci długo opowiadały o swoich wrażeniach z pobytu na pikniku. Dziękujemy za zaproszenie!
 


 


 
 
Copyright © 2013-23 przedszkole56.edu.pl || Wszelkie prawa zastrzeżone.                   Powered by Grupa VSC