...:: WYDARZENIA


 FESTYN RODZINNY

Dnia 21.06.2018r. na terenie ogrodu przedszkolnego odbył się Festyn Rodzinny. Podczas pikniku, Rodzice oglądali:
- program słowno-muzyczny prezentowany przez dzieci z każdej grupy wiekowej,
- program z j. angielskiego, 
- taniec przygotowany przez zespół przedszkolny „Wesołe Atomówki”,
- pantomimę wiersza J. Tuwima „Rzepka” w wykonaniu dzieci z Kółka teatralnego „Zaczarowana kurtyna”.
 Piosenki, taniec i pantomima bardzo podobały się Rodzicom. Po występach, zabawę dzieciom uatrakcyjniła Animatorka, która przygotowała dla przedszkolaków różnorodne konkursy. Ponadto atrakcą było: malowanie twarzy, zabawy na dmuchanym zamku oraz skręcanie balonów. Kusił tez „Bar pod chmurką”... Pyszności przygotowały Panie Kucharki oraz Rodzice dzieci uczęszczających do naszego przedszkola.
Dziękujemy wszystkim za przybycie i pomoc w zorganizowaniu festynu! 
Do zobaczenia za rok!


UROCZYSTOŚĆ
"POŻEGNANIE PRZEDSZKOLA "


Dnia 14.06.2018r. w grupie dzieci 5 – letnich „Motylków” odbyła się Uroczystość Zakończenia Przedszkola z udziałem zaproszonych gości – Rodziców. W tym wyjątkowym dniu wychowankowie w galowych strojach pięknie prezentowali się na tle dekoracji pod hasłem – „Coś się kończy, coś zaczyna…”. Występ 5 – latków płynął z głębi serca, dla Rodziców, ukochanych Pań, wszystkich zaproszonych gości. W wierszu, tańcu i piosence przedszkolaki dziękowały za wspaniałe przedszkolne lata!
Dziękujemy dzieciom i Rodzicom z grupy „ Motylków”ZAJĘCIA EDUKACYJNE 
"STOP SZCZURZAKOM"


W Sosnowcu ruszyła kampania edukacyjna „Gang Szczurzaków – STOP szczurom w kanalizacji miejskiej”. W związku z tym, dnia 07.06.2018r. dzieci z grup: „Tygryski”, „Biedronki”,  „Motylki” i „Sowy”  wzięły udział w zajęciach edukacyjnych "STOP SZCZURZAKOM", które prowadzone były przez Przedstawicieli z Sosnowieckich Wodociągów S.A.  Podczas spotkania, dzieciom został naświetlony problem obecności szczurów w sieci kanalizacyjnej, które dzięki dokarmianiu poprzez wyrzucanie resztek do toalety mają dobre warunki do osiedlania się i rozmnażania. Przedszkolaki oglądały krotki film animowany oraz prezentację multimedialną. Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało naklejki oraz ulotki.

 
WYCIECZKA DO AGROGOSPODARSTWA "POD SKAŁKĄ"
W PRZYBYNOWIE


Dnia 06.06.2018r. dzieci z grup: "Misie", "Zajączki", "Tygryski" „Biedronki”, „Motylki” i "Sowy" uczestniczyły w całodniowej wycieczce do Agrogospodarstwa „Pod Skałką” w Przybynowie (gmina Żarki). Już od rana w przedszkolu trwały wielkie przygotowania. Nauczyciele udzielali ostatnich wskazówek, przypominając zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas wycieczki. Na miejscu czekało na dzieci wiele atrakcji… Jedną z nich był poczęstunek powitalny – pączek, herbata i oczywiście słodkości. Następnie odbył się warsztat edukacyjny „Skąd się bierze mleko? Jak powstaje masło?”. Przedszkolaki miały możliwość dojenia krowy oraz wyrabiania masła, a następnie kosztowania krowiego mleka i chlebka z konfiturami. Dużym zainteresowaniem cieszył się plac zabaw„Kraina Marzeń Dzieci”, gdzie na przedszkolaków czekały: dmuchane zamki, basen z kulkami i trampolina. Po aktywnym wypoczynku dzieci jadły zupę pomidorową. Następnie zwiedzały Skansen Wsi Jurajskiej „Ocalić od zapomnienia” – dzieci miały możliwość zobaczenia drewnianej chaty z XIX/XX w. Wyposażona w sprzęty codziennego użytku chata przybliżyła dzieciom kulturę i życie dawnej wsi. Wielką atrakcją dla dzieci była Zagroda „Pod Skałką”. W mini zoo przedszkolaki mogły zobaczyć m.in. wielbłąda, lamy, daniele oraz bardziej swojskie kozy, owce, osiołki, kaczki i króliki. Wiele radości sprawiło dzieciom karmienie zwierząt. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do przedszkola.


WIZYTA W PIZZERII „ DOMINIUM”

Dnia 05.06.2018r. dzieci z grupy „Biedronki” wybrały się do Pizzerii „Dominium” w Sosnowcu (C.H. Plaza).  Przedszkolaki zapoznane zostały nie tylko z historią powstania pierwszej pizzy, ale również z kolejnymi etapami jej wyrobu. Niektóre dzieci miały nawet możliwość układania składników na pizzę... Następnie pizza powędrowała do pieca, a dzieci z niecierpliwością czekały na jej degustację. Ciepła przekąska szybko znikała z talerzy. Wizyta w Pizzerii bardzo podobała się dzieciom. Dziękujemy Pracownikom Pizzerii za zaproszenie i gościnność!


DZIEŃ DZIECKA 

W ramach obchodów Dnia Dziecka, dnia 30.05.018r. na wszystkie dzieci czekała wspaniała zabawa w ogrodzie przedszkolnym. Dzieci wesoło bawiły się w rytm muzyki… Nie zabrakło też wesołego spaceru i zabaw na świeżym powietrzu. Na zakończenie, każdy przedszkolak otrzymał słodką niespodziankę. To były niezapomniane chwile integrujące społeczność przedszkolną! 


ZAJĘCIE OTWARTE "KOCHAM CIĘ MAMUSIU!"
W GRUPIE "MOTYLKI"


Dnia 29.05.2018rw grupie dzieci 5 – letnich „Motylki” w ramach obchodów Dnia Matki odbyło się zajęcie otwarte pod hasłem – „Kocham Cię Mamusiu!”.  Dzieci 5 – letnie zaprezentowały umiejętności i zdobyte wiadomości w zakresie różnych obszarów edukacji przedszkolnej. Szacunek, miłość i przywiązanie do Mamy dzieci wyraziły w piosenkach, wierszu i w tańcu. Zaproszeni goście – Mamusie nie kryły łez wzruszenia. Wychowankowie grupy „Motylków” wspaniale pełnili funkcję współgospodarza placówki. Takie spotkania są wspaniałą okazją do kultywowania tradycji i wzmacniania więzi uczuciowych z rodziną.

Serdecznie dziękuję za udział w zajęciu!
Urszula Błaut


DZIEŃ MATKI

W maju w naszym przedszkolu odbyły się uroczystości z okazji „Dnia Matki”. Dzieci  emocjonalnie podeszły do imprezy… każde dziecko chciało sprawić swojej mamie wielką radość i niespodziankę. Przedszkolaki recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły. Mamy były bardzo zadowolone i nie kryły łez wzruszenia... Na koniec każde dziecko wręczyło swojej ukochanej mamie własnoręcznie wykonane upominki. Miłe spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem. Z pewnością to były niezapomniane chwile…


LEKCJA TEATRALNA

Dnia 21.05.2018r. dzieci z grupy „Tygryski” wybrały się na "lekcję teatralną" do Teatru Zagłębia w Sosnowcu. Dzieci miały okazję wejść na scenę i spóbować swoich sił w odegraniu krótkich scenek. Uczestniczyły też w zabawach pantomimicznych prowadzonych przez aktora. Następnie dzieci zwiedzały garderobę oraz pomieszczenia, w których przechowywane są deokracje i rekwizyty. Pan Michał Bałaga opowiadał dzieciom o tym, jak aktorzy przygotowują się do zagrania roli. Z pewnością wzbogacił wiedzę przedszkolaków o takie zwroty jak: scena, kurtyna, widownia, reżyser, aktor, rola, rekwizyty, dekoracja. Dziękujemy za miłe spotkanie!


OGLĄDANIE PRZEDSTAWIENIA PT. "KOT W BUTACH"
W TEATRZE "DZIECI ZAGŁĘBIA" IM. JANA DORMANA W BĘDZINIEDnia 10.05. 2018r. nasze przedszkolaki pojechały do Teatru „Dzieci Zagłębia” im. Jana Dormana w Będzinie na przedstawienie pt. „KOT W BUTACH”. 
Dla niektórych dzieci była to pierwsza wizyta w teatrze. Uwagę dzieci z pewnością przyciągały: stroje aktorów, scenografia, gra świateł oraz piosenki. Spektakl podobał się dzieciom….wszyscy śledzili historię kota, którego pomysłowość i odwaga doprowadzają do usunięcia złego Czarnoksiężnika.


UROCZYSTOŚĆ OBCHODÓW
"100 ROCZNICY URODZIN OJCZYZNY"


Dnia 27.04.2018 r. w naszym przedszkolu odbyła się Uroczystość obchodów 100 Rocznicy Urodzin Ojczyzny. Nasi wychowankowie z każdej grupy wiekowej w odświętnych strojach prezentowali wiersze i piosenki o tematyce patriotycznej. Występy przedszkolaków były hołdem wdzięczności, dla tych, którzy walczyli o Wolną Polskę! Pokazali szacunek dla symboli narodowych, przynależność do narodu. Dzieci w wieku przedszkolnym z powagą i prawidłową postawą odśpiewali Hymn Polski – Mazurek Dąbrowskiego. Świętowanie Odzyskania Niepodległości przez Polskę było wspaniałym doznaniem dla całej społeczności przedszkolnej.

„Jesteśmy Polką i Polakiem, dziewczynką fajną i chłopakiem
Kochamy Polskę z całych sił, chcemy byś również kochał ją i Ty, i Ty”

Dziękujemy za nasz kraj – Niepodległą Polskę!!!KONCERT CHARYTATYWNY 
"RAZEM BUDUJEMY NADZIEJĘ"


Dnia 25.04.2018r. grupa dzieci 5 – letnich z grupy „Motylki” wzięła udział w IX KONCERCIE CHARYTATYWNYM „RAZEM BUDUJMY NADZIEJĘ” na rzecz Hospicjum Św. Tomasza w Sosnowcu. Koncert odbył się w Sali Koncertowej przy Zespole Szkół Muzycznych w Sosnowcu. Grupa 5 – latków zaprezentowała dla szerokiej publiczności piosenkę pt: „Mój dom” oraz „Taniec Motyli”. Rodzice naszych wychowanków nabyli okazjonalne cegiełki na rzecz wyposażenia Hospicjum. Organizatorami tego wspaniałego przedsięwzięcia była Szkoła Podstawowa Nr 39 i Nr 16 w Sosnowcu. Dziękujemy za wspaniałą atmosferę i gratulujemy organizacji Koncertu Charytatywnego! Pani Dyrektor Ewa Capiga, wychowawcy Urszula Błaut i Edyta Sap składają serdeczne podziękowania Rodzicom dzieci z grupy „Motylków”.


TURNIEJ TANECZYNY 
"TANIEC POPLĄTANIEC"


Dnia 25.04.2018rw Przedszkolu Miejskim Nr 51 w Sosnowcu odbyła się VIII Edycja Międzyprzedszkolnego Turnieju Nowoczesnych Form Tanecznych pod hasłem: „TANIEC POPLĄTANIEC”. Nasze przedszkole reprezentował zespół taneczny „Wesołe Atomówki” w składzie: Julia J., Julia Cz., Amelia D., Paulina L., Paulina C. Układ taneczny opracowała pani Justyna Kurek i Urszula Błaut. „Taniec Poplątaniec” w wykonaniu naszych tancerek był wspaniały. Dziewczynki zaprezentowały układ taneczny, który zdobył aplauz publiczności. Nasz zespół „Wesołe Atomówki” zdobył piękny, pamiątkowy puchar dla przedszkola. To przedsięwzięcie cieszyło się aprobatą rodziców zespołu tanecznego. Dziękujemy Rodzicom za wsparcie i przygotowanie pięknych strojów dla dzieci!


EKO PATROL
GIG


Dnia 25.04.2018r. dzieci z grup: „Biedronki”, „Motylki” i „Sowy” uczestniczyły w spotkaniu z Przedstawicielami z Głównego Instytutu Górnictwa z Katowic. Podczas spotkania przedszkolaki dowiedziały się, co to jest zanieczyszczenie powietrza i smog oraz jak im zapobiegać. Dzieci miały możliwość zobaczyć drona i samochód elektryczny, które w ramach Eko-Patrolu mierzą stan niskiej emisji w otoczeniu. Bardzo dziękujemy za miłe spotkanie!
 

"DZIEŃ OTWARTY"
W NASZYM PRZEDSZKOLU


Dnia 23.04.2018r. zorganizowaliśmy „Dzień Otwarty” dla dzieci, które od września dołączą do grona naszych przedszkolaków. Podczas spotkania dzieci i ich rodzice/opiekunowie obejrzeli krótki program artystyczny w wykonaniu przedszkolaków. Po występach, dzieci zwiedzały przedszkole, dzięki czemu mogły zasmakować życia przedszkolnego... Niektóre dzieci śmiało wchodziły do sal i bawiły się zabawkami, inne trzeba było troszkę zachęcać. Były i takie dzieci, które wolały wszystkiemu przyglądać się z boku. Rodzice mogli obejrzeć przedszkole, poznać jego pracowników oraz uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Na zakończenie spotkania, każde dziecko otrzymało kolorowankę i niespodziankę. Dziękujemy za przyjęcie zaproszenia. Mamy nadzieję, że był to mile spędzony czas. 
 

XVIII PRZEGLĄD POEZJI DZIECIĘCEJ
POD HASŁEM „PRZEDSZKOLAKI DLA NIEPODLEGŁEJ”


Dnia 19.04.2018r. w Klubie im. J. Kiepury w Sosnowcu odbył się  XVIII Przegląd Poezji Dziecięcej pod hasłem „Przedszkolaki dla Niepodległej”. W tym roku do udziału w przeglądzie zgłosiło się ok.30 uczestników. Recytacji wierszy słuchaliśmy z zaciekawieniem i podziwem. Nasze przedszkole reprezentował Szymon Źrałek z grupy „Biedronki”, który recytował wiersz pt. „Moja mała Ojczyzna” J. Białobrzeskiej.  Za wspaniały występ Szymon otrzymał książkę, a nasze przedszkole dyplom. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
 
„Moja mała Ojczyzna” 
Joanna Białobrzeska

Jest na mapie mała kropka,
ja tu mieszkam, tu mnie spotkasz.
Jak ciekawie i wesoło
w moim świecie naokoło.

Na podwórku trzy kałuże,
położyły się przy murze,
trzepak bardzo dziś kaprysi -
duży dywan na nim wisi.

Słońce z cieniem gra tu w berka,
pan kominiarz z dachu zerka,
teraz chyba każdy przyzna,
że jest piękna ma Ojczyzna!IV SPARTAKIADA O PUCHAR 
"PRZEDSZKOLAK OLIMPIJCZYKIEM"


W dniu 18.04.2018r. sześcioro dzieci z grupy "Motylki" reprezentowało nasze przedszkole w IV Spartakiadzie o Puchar ,,Przedszkolak Olimpijczykiem" w Przedszkolu Miejskim nr 5 w Sosnowcu. Spartakiada zorganizowana była we współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego w Katowicach. Dzieci miały okazję wykazać się swoją sprawnością fizyczną i rywalizowały w wielu konkurencjach /bieg slalomem, rzut gazetą do celu, skok przez płotki/. W radosnym nastroju, w duchu fair play zawody zakończyły się dla naszej "motylkowej" drużyny zdobyciem pucharu ,,Przedszkolak Olimpijczykiem", pamiątkowymi medalami i drobnymi upominkami. Gratulujemy naszym małym sportowcom i życzymy dalszych sukcesów!!!ZAJĘCIA PROFILAKTYCZNE NT. ZDROWEGO TRYBU ŻYCIA 
W RAMACH REALIZACJI DZIAŁAŃ KLUBU ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA


W dniu 11.04.2018r. odbyły się zajęcia profilaktyczne dla dzieci 5, 6-letnich na temat zdrowego trybu życia w ramach realizacji działań Klubu Zdrowego Przedszkolaka. Dzieci zapoznały się z pracą farmaceuty, poznały rolę i znaczenie leków, witamin oraz właściwego odżywiania się. Miały także okazję własnoręcznie wykonać tabletkę. Podczas spotkania dzieci rozwiązywały zagadki i rebusy oraz otrzymały drobne upominki. Zajęcia prowadziły studentki IV roku Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji. Serdecznie dziękujemy za miłe spotkanie!


PRZEGLĄD POEZJI DZIECIĘCEJ "MOJA POEZJA"
POD HASŁEM:
"PRZEDSZKOLAKI DLA NIEPODLEGŁEJ"


Dnia 05.04.2018r. w naszym przedszkolu odbył się konkurs recytatorski „MOJA POEZJA” pod hasłem: „Przedszkolaki dla Niepodległej”. Konkurs adresowany był do dzieci w wieku od 3 - 6 lat. Uczestnicy konkursu, wspólnie z rodzicami wybierali wiersz o tematyce patriotycznej i w zaciszu domowym przygotowywali się do występu. Komisja w składzie: przewodnicząca - Dyrektor przedszkola Ewa Capiga, przedstawiciel Rady Pedagogicznej -  Wicedyrektor Agnieszka Wołczenko, przedstawiciel Rady Rodziców - Renata Majchrzak, psycholog - Agata Pieniążek, czuwała nad prawidłowym przebiegiem konkursu, a przede wszystkim nad wyłonieniem spośród uczestników laureata, który będzie reprezentował nasze przedszkole w Klubie im. Jana Kiepury w Sosnowcu. Dzieci pięknie recytowały wiersze! Występy dostarczyły wszystkim ogromnych wrażeń i emocji! Każdy zasługiwał na wyróżnienie... dlatego też każdy otrzymał dyplom i książkę. Ale jak to bywa w konkursie należy wyłonić laureata, którym został Szymon Źrałek z grupy "Biedronki". Serdecznie gratulujemy!
 

"POWITANIE WIOSNY"

Dnia 21.03.2018r. dzieci uroczyście powitały nową porę roku - Wiosnę. Podczas wspólnych zabaw dzieci pożegnały Marzannę – symbol odchodzącej zimy - i powitały głośnymi okrzykami Panią Wiosnę. Wszystkie dzieci wesoło śpiewały piosenki i rozwiązywały zagadki o tematyce wiosennej. Na zakończenie każda z grup otrzymała gałązkę, którą miała udekorować kwiatkami i listkami. 


KONKURS RECYTATORSKI
"WIOSNA W POEZJI DZIECIĘCEJ"


Dnia 21.03.2018r. odbył się międzyprzedszkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem „Wiosna w poezji dziecięcej” w Szkole Podstawowej Nr 27 w Sosnowcu. Nasze przedszkole reprezentowała wychowanka grupy „Motylków” – Wiktoria Czernicka. W wierszu Grażyny Świerczyńskiej pt: „Wiosna” Wiktoria powitała pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Atmosfera konkursu była wspaniała. Niespodzianką była obecność Pana Dyrektora Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Doriana w Będzinie. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali bezpłatne bilety na wybrany spektakl w teatrze. Wiktoria otrzymała piękny dyplom i nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca. Serdecznie gratulujemy!!!


KONCERT MUZYCZNY "MUZYKA KRAJÓW UNII EUROPEJSKIEJ"

Dnia 02.03.2018r. w naszym przedszkolu odbył się koncert muzyczny pt. „Muzyka krajów Unii Europejskiej” z udziałem artystów „STAWART”. Podczas audycji muzycznej artysta zagrał m.in. hymn UE "Oda do radości" F. Schillera. Dzieci aktywnie uczestniczyły w audycji –  brały udział w zabawach rytmicznych i muzyczno – ruchowych. Koncert podobał się dzieciom, a miła atmosfera towarzyszyła nam podczas całego spotkania!


DZIEŃ KOTA

Dnia 16.02.2018r. w naszym przedszkolu odbył się "Dzień kota". Wszystkie grupy zebrały się na sali gimnastycznej, na której odbyły się "kocie" zabawy i konkursy /np. "Wypij mleczko", "Co jedzą kotki?", "Połóż kotka"/. Przedszkolaki wesoło bawiły się przy "kocich piosenkach". Na zakończenie, każda grupa otrzymała dyplom i kolorowankę "Kotka". W swojej sali, dzieci wykonały wspaniałe prace plastyczne, które można podziwiać na tablicy, w holu przedszkola oraz w naszej galerii. 


WIZYTA DZIECI Z GRUP: "MISIE" I "MOTYLKI" 
W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ

 
W ramach współpracy przedszkola ze środowiskiem lokalnym dnia 15.02.2018 r. grupa "Misie" i "Motylki" odwiedziła Dom Pomocy Społecznej przy ul. Jagiellońskiej w Sosnowcu. Dzieci przedstawiły program słowno-muzyczny pod hasłem „Dla Babci i dziadka”. Dzieci pięknie wygłaszały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły walczyka w rytm muzyki „Biały walczyk”. Pensjonariusze nie skrywali wzruszenia i radości z naszych występów. Nasi wychowankowie wręczyli serca – samodzielnie wykonane przez siebie dla każdego mieszkańca domu i pracowników. Pensjonariusze też wręczyli nam piękne serduszka – wykonane własnoręcznie z masy solnej. 
Podtrzymywanie tradycji wielopokoleniowych z pensjonariuszami Domu Pomocy Społecznej to tradycja naszego przedszkola. Spotkanie zostało uwieńczone zdjęciami – radosne przedszkolaki w towarzystwie wspaniałych pensjonariuszy, Dyrekcji i pracowników DPS.
To były niezapomniane chwile. Do zobaczenia wkrótce!!!
 

FERIE ZIMOWE

„Zdrowe i wesołe ferie w przedszkolu” to hasło, które przyświecało nam w czasie ferii zimowych w przedszkolu. W grupie dzieci 5 – letnich panowała wesoła, serdeczna atmosfera. Pani Ula urozmaicała dzieciom pobyt w przedszkolu zabawą w teatr. Samodzielnie wykonane sylwety z kartonu stworzyły okazję do zabaw twórczych, fantazjowania, kształcenia wyobraźni. Poprzez prowadzenie dialogów w „naszym teatrze” „ Motylki” i „ Sowy” wzbogacały swój czynny słownik. Tworzone inscenizacje przez małych aktorów zachęcały naszych milusińskich do wspólnego działania. Przedszkolaki posiadają wiedzę na temat zdrowego odżywiania. Najlepiej wiedzą o tym Motylki i Sowy, więc postanowili samodzielnie wykonać zdrowe przekąski, na które składały się krakersy, pomidor, ogórek czy biały serek. Własnoręcznie wykonane zdrowe „mini kanapeczki” były wspaniałym, zdrowym posiłkiem. Nasze zdrowe przekąski cieszyły się dużym uznaniem wśród personelu przedszkola. Życzymy smacznego!!! 
Z kolei, w młodszych grupach Panie urozmaicały dzieciom czas poprzez prowadzenie różnorodnych zabaw plastycznych i ruchowych. Nie zabrakło też rozmów nt. "Bezpiecznych zabaw na śniegu i lodzie" prowadzonych w oparciu o ilustrację i historyjki obrazkowe. 
To były smaczne, zdrowe i wesołe chwile w czasie ferii w przedszkolu!ZABAWA KARNAWAŁOWA

Dnia 25.01.2018r. w naszym przedszolu odbył się bal karnawałowy. Dzieci zaprezentowały się w strojach swoich ulubionych postaci z bajek. Niektóre dzieci, aż trudno było rozpoznać... Przedszkolaki bawiły się przy dźwiękach znanych przebojów na sali gimnastycznej przystrojonej balonami oraz łańcuchami. Na tą wyjątkową okazję zaprosiliśmy do nas Wodzireja, który zachęcał wszystkich do tańca. W tym dniu, nie zabrakło również pamiątkowych zdjęć. Mamy nadzieję, że wspomnienia z tego balu na długo pozostaną w dzieciom w pamięci.


 DZIEŃ BABCI I DZIADKA

W styczniu w naszym przedszkolu odbyły się uroczystości z okazji „Dnia Babci i Dziadka”. Każda grupa przygotowała dla swoich babć i dziadziusiów krótki program artystyczny. Były wiersze, piosenki, tańce i gra na instrumentach. Seniorzy byli wzruszeni i zachwyceni występami wnuków... 
Po występach dzieci wręczyły swoim ukochanym babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane upominki. Serdeczną atmosferę umilił słodki poczęstunek.


LEKCJA TEATRALNA

Dnia 15.01.2018r. dzieci z grupy „Biedronki” uczestniczyły w lekcji teatralnej zorganizowanej w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Podczas lekcji dzieci zwiedziły miejsca niedostępne dla zwykłych widzów....scenę, garderobę oraz pomieszczenia, w których przechowywane są deokracje i rekwizyty. Przedszkolaki wzbogaciły wiedzę o zwroty: scena, kurtyna, widownia, reżyser, aktor, rekwizyty oraz uczestniczyły w zabawach pantomimicznych. Lekcję teatralną prowadził pan Michał Bałaga. Serdecznie dziękujemy!


KONCERT CHARYTATYWNY
"ANIOŁKOWE GRANIE"


Dnia 12.01.2018r. w Miejskim Klubie im. Jana Kiepury w Sosnowcu odbył się koncert charytatywny pod hasłem „Aniołkowe granie”. Nasze przedszkole reprezentowały Kaja Gromek i Tola Zuwała wykonując wzruszającą pastorałkę – „Bosy pastuszek”. Duet dziewczynek z grupy „Motylki” prezentował się na scenie wspaniale. Wszyscy wykonawcy koncertu nagradzani byli gromkimi brawami, słodkimi niespodziankami.

Koncert charytatywny „Aniołkowe granie” odbywał się w wielu miastach Polski. To ogólnopolski projekt, który ma na celu propagowanie i wspieranie rodzicielstwa zastępczego oraz integrację środowisk przedszkoli, szkół i placówek opiekuńczych. Rodzicom zaangażowanym w akcję charytatywną serdecznie dziękujemy. Zebrane artykuły  zostały przekazane dzieciom z Zakładu Opiekuńczo-Wychowawczego nr 1 w Sosnowcu.


Koordynatorzy akcji w naszym przedszkolu
– Urszula Błaut i Ewelina Skrzypiec

TEATRZYK
"PRZYGODY FRANKA BAŁWANKA"


Dnia 10.01.2018r. dzieci z naszego przedszkola miały okazję obejrzeć teatrzyk pt. "Przygody Franka Bałwanka" w wykonaniu aktorów Teatru "Kanon" z Krakowa. Dzieci poznały przygody bałwanka Franka i jego przyjaciół: zajączka Tolka i dziewczynki Marcysi. Przedstawienie było świetną okazją do przypomnienia sobie, jak należy zachowywać się w różnych miejscach oraz zwróciło uwagę na wielki skarb, jakim jest posiadanie prawdziwego przyjaciela. Dzieci dowiedziały się również, jak ważne jest dokarmianie zwierząt w czasie zimy oraz, że do wszystkich należy odnosić się z szacunkiem. Przedstawienie obfitowało w wiele humorystycznych sytuacji, a zabawne przygody Franka - Bałwanka podobały się wszystkim przedszkolakom. 
 

SPOTKANIA WIGILIJNE Z RODZICAMI

Od lat tradycją przedszkola jest organizowanie przed Świętami Bożego Narodzenia „Spotkań wigilijnych z Rodzicami”. Mają one wyjątkowy charakter, ponieważ wprowadzają wszystkich w świąteczny nastrój... Dzieci uczą się wierszy, śpiewają kolędy oraz pastorałki. W tym roku grupa „Zajączków” i „Biedronek” przedstawiła program słowno – muzyczny. Natomiast zaszczyt przygotowania „Jasełek” przypadł dzieciom z grup: „Tygryski,”„Motylki” i „Sowy”. Po występach były życzenia, wspólne kolędowanie, prezenty dla dzieci, upominki dla rodziców oraz słodki poczęstunek. Aż szkoda, że taki dzień jest tyko raz w roku, ale może przez to jest taki wyjątkowy... Dziękujemy wszystkim rodzicom za przybycie i pomoc w organizacji "Spotkań Wigilijnych"!


BAJKA MUZYCZNA "ROSZPUNKA"

Dnia 19.12.2017r. dzieci z grup: „Biedronki”, „Motylki” i "Sowy"  wybrały się do Sali Widowiskowo - Koncertowej „MUZA” na bajkę muzyczną pt. „Roszpunka”. Dzieci z zaciekawieniem oglądały przedstawienie, które przeniosło ich w świat niezapomnianej przygody... Scenografia, kostiumy, śpiew, taniec oraz niepowtarzalna muzyka na pewno na długo pozostaną dzieciom w pamięci.


KONCERT MUZYCZNY "KOLĘDY ŚWIATA"

Dnia 15.12.2017r. przedszkolaki oglądały koncert muzyczny pt."Kolędy świata" w wykonaniu Artystów Agencji "STAWART". Dzieci wysłuchały kilku kolęd z różnych zakątków świata, dzięki czemu mogły poczuć magię zbliżających się świąt. Oczywiście nie zabrakło też polskich kolęd, które wszyscy chętnie śpiewali. Całość koncertu przepełniona była oczywiście grą na instrumentach muzycznych... Artyście udało się stworzyć niesmowoty klimat, dlatego też koncert podobał się przedszkolakom i dostrczył im wielu wrażeń. 


OLIMPIADA MIKOŁAJKOWA 
W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 4 W SOSNOWCU


Dnia 11.12.2017r. dzieci z grupy "Sowy" wzięły udział w Mikołajkowej Olimpiadzie o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4 w Sosnowcu. W olimpiadzie wzięły udział drużyny 6-osobowe z pobliskich przedszkoli. W niezwykłych zmaganiach sportowych dzieci mogły zaprezentować swoje talenty i umiejętności sportowe. Dzięki drużynowej integracji i ogromnemu dopingowi ze strony widowni nasze przedszkolaki zdobyły II miejsce i cenny puchar! Dla wszystkich przygotowany był poczęstunek i wspólne zabawy integracyjno - muzyczne z Mikołajem. Serdecznie gratulujemy małym sportowcom i życzmy dalszych sukcesów!


WIZYTA W ZESPOLE SZKÓŁ ELEKTRONICZNYCH I INFORMATYCZNYCH
PRZY UL. JAGIELLOŃSKIEJ


Dnia 08.12.2017r. dzieci z grup: "Zajączki", "Tygryski" i "Biedronki" wybrały się do Zespołu Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu na "Zabawę Mikołajkową". Na początku, przedszkolaki obejrzały teatrzyk o tematyce świątecznej. Następnie odbyły się wspólne zabawy i konkursy z nagrodami. Dzieci z grupy "Biedronki" wzięły udział w konkursie - jazda na nartach - i zajęły II miejsce zdobywając upominki. Na zakończenie, wszystkie dzieci zostały poczęstowane słodkościami i obdarowane drobnymi upominkami. Wykonaliśmy też pamiątkowe zdjęcia z Bobrem i Pomocnikami Św. Mikołaja. Dziękujemy za zaproszenie i wspaniałą zabawę! 


MIKOŁAJ W PRZEDSZKOLU

Dnia 06.12.2017r. od samego rana witaliśmy w naszym przedszkolu Świętego Mikołaja, który częstował dzieci cukierkami i wykonywał sobie z nimi pamiątkowe zdjęcia. Po śniadaniu, Mikołaj odwiedził każdą grupę i wręczył dziecku prezent. Nasz gość wywołał na twarzach dzieci wiele radości i uśmiechu.... W podziękowaniu za przybycie i piękne prezenty, przedszkolaki śpiewały dla Mikołaja piosenkę. Na zakończenie, na sali gimnastycznej odbyły się tańce i zabawy wszystkich dzieci z Mikołajem. Przedszkolaki podziękowały gościowi za przybycie i prezenty, a także poprosiły Mikołaja, aby przybył do nas za rok. Mamy nadzieję, że dotrzyma słowa...;)


WIZYTA W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ
PRZY UL. JAGIELLOŃSKIEJDnia 05.12.2017r. dzieci z grupy "Sowy" odwiedziły pobliski Dom Pomocy Społecznej przy ul. Jagiellońskiej.  Dzieci wraz z Paniami zorganizowały dla Pensjonariuszy warsztaty plastyczne pt.„Jesień i jej synowie”. Przedszkolaki przedstawiły opowieść o odchodzącej już jesieni i jej synach oraz śpiewały piosenki. Występ dzieci budził wielki podziw wśród publiczności. Po występie dzieci z Pensjonariuszami wykonały liście do plakatu pt. „Jesienne życzenia”. Starsze pokolenie pomagało zaginać listki techniką origami, a młodsze umieszczało je na plakacie. To był ostatni podmuch jesieni.... Nasza widownia nagrodziła dzieci ogromnymi brawami i obdarowała słodkimi niespodziankami!
 

MUZEUM CHLEBA W RADZIONKOWIE

Dnia 29.11.2017r. i 08.12.2017r. dzieci z grupy "Tygryski", "Biedronki", "Motylki" i "Sowy" wybrały się na wycieczkę do Muzeum Chleba w Radzionkowie. Na początku, przedszkolaki przystąpiły do ulepienia własnej bułeczki…. Następnie dzieci zostały zaproszone do sali, w której obejrzały film pt.  „Chleb”. Po obejrzeniu filmu,  przystąpiliśmy do zwiedzania muzeum. Trafiliśmy do starej piekarni, śląskiej kuchni, cukierni oraz dawnej szkoły. Dzieci oglądały narzędzia, maszyny i przedmioty codziennego użytku. Dużą atrakcją była możliwość rysowania na kamiennych tabliczkach oraz degustacja własnoręcznie ulepionych bułeczek. Wszystkie dzieci zgodnie przyznały, że bułeczki były pyszne! Do przedszkola wróciliśmy zadowoleni i bogatsi w wiedzę o historii chleba i tradycji z nim związanych.


BAL PLUSZOWEGO MISIA

Dnia 23.11.2017r. w naszym przedszkolu odbył się "Bal Pluszowego Misia". Tego dnia dzieci przyniosły misie, którymi bawiły się cały dzień. Podczas zajęć dzieci wysłuchały wierszy o misiach oraz wykonały prace plastyczną pt. "Mój przyjaciel - miś" /indywidualnie lub zespołowo/. Po zajęciach, wszystkie dzieci zebrały się na sali gimnastycznej. Tam czekała na nich niespodzianka... Pani Renata Majchrzak, która jest animatorką zapewniła wszystkim przedszkolakom moc atrakcji... były konkursy i zagadki dotyczące misiów. Jednak największą atrakcją był Minionek, z którym dzieci świetnie się bawiły i tańczyły. Na koniec każda grupa wykonała sobie pamiątkowe zdjęcie z Minionkiem. 


DZIEŃ DYNI

Dnia 26.10.2017r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu „Dzień Dyni” pod hasłem: "Z DYNIĄ NA SPORTOWO". Tego dnia dzieci ubrane były na sportowo, a w ich ubiorze dominował kolor pomarańczowy. Wszystkie grupy zebrały się na sali gimnastycznej, na której odbyły się zabawy i konkursy z dynią w roli głównej, m.in. "Toczenie dyni", "Dynia górą", "Papierowe kręgle", "Rzut piłkami do celu" itp. Dzieci uczyły się również krótkiej rymowanki oraz uczestniczyły w zabawie muzyczno – ruchowej pt.„Głowa, ramiona, kolana, pięty...”. Po wspólnych zabawach wszystkie dzieci otrzymały niespodzianki: "mandarynkowe dynie" oraz "dyniowe kolorowanki". Na zakończenie każda grupa wykonała pamiętkowe zdjęcia. Dziękujemy Pani Intendentce za przygotowanie "dyniowego jadłospisu" oraz Paniom Kucharkom za pyszną dyniową zupę! Mamy nadzieję, że wszyscy świetnie się bawili i dynię polubili!


POLA NADZIEI

Jak co roku, nasze przedszkole przyłączyło się do akcji „Pola nadziei” organizowanego przez Sosnowieckie Hospicjum im. św. Tomasza Apostoła. Dnia 19.10.2017r. dzieci z grupy „Motylki”  zasadziły w ogrodzie przedszkolnym cebulki żonkili, które zakwitną na wiosnę. Kwiaty - "żonkile" są międzynarodowym symbolem nadziei, łącznikiem między ludźmi zdrowymi, a tymi, których dotknął ból choroby nowotworowej. Spoglądając na żonkila pamiętamy o ludziach chorych, cierpiących, oczekujących naszej pomocy i opieki. Akcja ta ma na celu szerzenie idei hospicyjnej oraz uwrażliwiać dzieci na potrzeby chorych, zachęcać do wolontariatu i możliwości pomocy.


TEATRZYK "JESIEŃ NA POLANIE"

Dnia 19.10.2017 r. nasze przedszkole odwiedzili aktorzy Teatru "Kanon" z Krakowa, którzy przedstawili spektakl pt. "Jesień na polanie". Bohaterami przedstawienia były zwierzątka, które muszą przygotować się do zimy. Dzieci biorąc aktywny udział w przedstawieniu mogły przekonać się, jak ważna jest wzajemna pomoc w trudnych sytuacjach.


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ 

Dnia 13.10.2017r. w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na sali gimnastycznej zgromadziły się dzieci z wszystkich grup, a przede wszystkim pracownicy przedszkola, aby obejrzeć przygotowany przez przedszkolaków występ. Dzieci z przejęciem recytowały wiersze, śpiewały piosenki, grały na instrumentach i składały życzenia przybyłym gościom. Na zakończenie uroczystości, dzieci wręczyły wszystkim pracownikom jesienne bukiety. Z kolei, Przewodnicząca Rady Rodziców - Pani Renata Majchrzak- wręczyła Pani Dyrektor bukiet kwiatów z życzeniami dla Pracowników. Serdecznie dziękujemy!WIZYTA PANI BIBLIOTEKARKI 
W GRUPIE "BIEDRONKI"


Dnia 10.10.2017r. dzieci z grupy "Biedronki" odwiedziła Pani Bibliotekarka. Celem spotkania było rozbudzanie zainteresowania książką oraz zachęcenie do wypożyczania książek z biblioteki. Pani Ania przeczytała dzieciom krótkie opowiadania. Na zakończenie spotkania wszystkie dzieci otrzymały od Pani słodką niespodziankę oraz zostały zaproszone do biblioteki. Kolejne spotkanie z Panią Anią w listopadzie...


KONCERT MUZYCZNY "JESIEŃ GRA NA GITARZE"

Dnia 06.10.2017r. w naszym przedszkolu odbył się koncert muzyczny pt. „Jesień gra na gitarze” z udziałem artystów „STAWART”. Podczas audycji muzycznej artyści pokazali dzieciom różne gitary m.in. gitarę akustyczną, basową oraz buzuki irlandzkie. Przedszkolaki poznały wygląd i brzmienie poszczególnych gitar. Następnie goście zagrali na gitarze utwory z dziecięcego repertuaru np. „Była sobie żabka mała", "Na Wojtusia z popielnika". Dzieci aktywnie uczestniczyły w audycji – odpowiadały na pytania, brały udział w zabawach rytmicznych i muzyczno – ruchowych oraz grały na instrumentach. Koncert bardzo podobał się dzieciom, a wspaniała atmosfera towarzyszyła nam podczas całego spotkania!


VI OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
 
Dnia 20 września 2017r. uroczyście obchodziliśmy w naszym przedszkolu Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Kolejny raz pielęgnowaliśmy piękną tradycję Święta młodego człowieka. Wszystkie przedszkolaki zgromadziły się na sali gimnastycznej.... W kolorowych strojach, z uśmiechem na twarzy wyglądały wspaniale. Uroczystość otworzyła Pani Wicedyrektor listem Rzecznika Praw Dziecka do dzieci, Rodziców i Nauczycieli. Następnie odbyły się wspólne tańce i zabawy. Taniec w wykonaniu przedszkolaków zachęcał do wspólnej zabawy nasze panie. Przedszkolna społeczność pięknie odśpiewała Hymn Przedszkolaka – „Dzień przedszkolaka jest właśnie dzisiaj, to święto Ani, Basi i Krzysia. W dzień przedszkolaka każdy to wie, bawi się z nami, kto tylko chce”. 
Dzień Przedszkolaka upłynął nam w atmosferze wspaniałej zabawy, radosnego nastroju szczęśliwych dzieci - wychowanków przedszkola. Uwieńczeniem niecodziennej imprezy była słodka niespodzianka.
Do zobaczenia za rok!

 
„Bycie przedszkolakiem to powód do ogromnej dumy!
Życzymy Wam kochane dzieci, abyście czerpali radość z każdego dnia i mogli cieszyć się szczęśliwym dzieciństwem”
 
Z najlepszymi pozdrowieniami Rzecznik Praw Dziecka - Marek Michalak

 
Akt Ślubowania:
 
- Przyrzekamy co dzień rano buzię mieć zawsze roześmianą!
- Przyrzekamy nie płakać, nie szlochać i Panie mocno kochać!
- Przyrzekamy zabawki szanować i dookoła wszystko porządkować!
- Przyrzekamy, choć jesteśmy jeszcze mali zgodnie bawić się na Sali!
- Przyrzekamy na zajęciach nie gadać i Pani ładnie opowiadać!
Od teraz jesteście prawdziwymi Przedszkolakami, dużymi dziewczynkami i dużymi chłopakami!


„Hymn Przedszkolaka”

Wszyscy swoje święto mają, święto mają
tańczą, skaczą i śpiewają i śpiewają
Przedszkolaki przykład dają, przykład dają
I też swoje święto mają, święto mają

Ref:Dzień przedszkolaka jest właśnie dzisiaj,
to święto Ani, Basi i Krzysia.
W dzień przedszkolaka każdy to wie,
Bawi się z nami, kto tylko chce.
 
Ogród z panią przystroimy, przystroimy
Sto balonów wypuścimy, wypuścimy
Będzie to wiadomość taka, właśnie taka,
że dziś jest dzień przedszkolaka, przedszkolaka.


PIERWSZE DNI W PRZEDSZKOLU

Wrzesień upłynęł nowym przedszkolakom na adaptacji. Niektóre dzieci płakały przy rozstaniu z rodzicami, a inne już śmiało przekraczały próg sali. Dzieci z grupy "Zajączki" zapoznały się z Paniami oraz kolegami i koleżankami z grupy oraz poznały zasady panujące w przedszkolu. Wykonały również swoją pierwszą prace plastyczną.  
 
Copyright © 2013-23 przedszkole56.edu.pl || Wszelkie prawa zastrzeżone.                   Powered by Grupa VSC