...:: WYDARZENIA


 
"DZIEŃ TRUSKAWKI"

Dnia 23.06.2017r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu „Dzień Truskawki”. Tego dnia w ubiorze dzieci i personelu przedszkola dominował kolor czerwony. Po śniadaniu wszystkie dzieci zebrały się na sali gimnastycznej, na której odbyły się zabawy i konkursy z truskawką w roli głównej. Po wspólnych zabawach wszystkie dzieci otrzymały kolorowankę "Truskawka". Dziękujemy Paniom Kucharkom za pyszny koktajl truskawkowy, który został podany na podwieczorek. Mamy nadzieję, że wszyscy świetnie się bawili i truskawki polubili!


ZAKOŃCZENIE KÓŁKA TEATRALNEGO

Dnia 20 czerwca 2017 roku odbyła się uroczystość zakończenia zajęć Kółka Teatralnego „Zaczarowana Kurtyna”. Opiekun kółka Urszula Błaut serdecznie powitała dzieci – małych aktorów i zaproszonych gości – Panią Dyrektor i Wicedyrektor Przedszkola. Niespodzianką dla naszych milusińskich była wizyta niezwykłego gościa – Królewny Śnieżki z bajki „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Dzieci były bardzo radosne i szczęśliwe w gronie swoich rówieśników. Po raz ostatni w tym roku szkolnym odgrywały scenki dramowe, wyrażały swój nastrój za pomocą mimiki, mowy ciała i ruchu. Wspominały wspaniałe przeżycia z bajki „ Jarzębinka”, którą przedstawiły wraz z rodzicami na Festynie Rodzinnym. Wszyscy uczestnicy Kółka Teatralnego zostali nagrodzeni pięknymi dyplomami i książkami z ulubionymi postaciami z bajek. Pani Dyrektor Ewa Capiga złożyła gratulacje przedszkolakom, którzy włożyli wiele pracy na zajęciach Kółka Teatralnego. Uwieńczeniem uroczystości był wspólny, słodki poczęstunek oraz pamiątkowe zdjęcia z zaproszonymi gośćmi oraz ulubioną postacią z bajki „ Królewną Śnieżką”.


"DZIEŃ OTWARTY" W NASZYM PRZEDSZKOLU

Dnia 12.06.2017r. zorganizowaliśmy „Dzień Otwarty” dla dzieci, które od września dołączą do grona naszych przedszkolaków. Podczas spotkania dzieci mogły korzystać z zabawek oraz zasmakować przedszkolnego życia. Rodzice natomiast mogli obejrzeć przedszkole, poznać jego pracowników oraz uzyskać odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Każda grupa przygotowała dla gości krótki występ artystyczny. Dzieci chętnie włączyły się do wspólnej zabawy z przedszkolakami. Było wesoło i radośnie! Dziękujemy za przyjęcie naszego zaproszenia. Mamy nadzieję, że był to mile spędzony czas.


FESTYN RODZINNY

Dnia 07.06.2017r. na terenie ogrodu przedszkolnego odbył się Festyn Rodzinny, który rozpoczął się bajką pt. Jarzębinka. W aktorów wcieliły się dzieci z kółka teatralnego oraz ich Rodzice. Następnie odbyły się występy artystyczne przedszkolaków z dedykacją dla mamy i taty. Piosenki, taniec i wierszyki bardzo podobały się rodzicom. Po występach rozpoczął się festyn prowadzony przez Wodzireja. Przy znanych i lubianych przebojach bawili się mali i duzi…. Atrakcji było wiele, m.in. malowanie twarzy, zabawy na dmuchanym zamku, koło fortuny, skręcanie balonów. Kusił tez „Bar pod chmurką”…. Pyszności przygotowały Panie Kucharki oraz Rodzice. Dziękujemy wszystkim za przybycie i pomoc w zorganizowaniu festynu! Do zobaczenia za rok!


WYJŚCIE DO KINA „HELIOS” NA FILM : „SMERFY: POSZUKIWACZE ZAGINIONEJ WIOSKI”
 
Dnia 02.06.2017r. dzieci 5-letnie „MOTYLKI” wybrały się do kina „Helios” na komedię animowaną pt.: „Smerfy: poszukiwacze zaginionej wioski”. W całej wiosce Łasuch, Ważniak, Papa Smerf, Laluś mają jakieś zadania. Co jednak ma robić Smerfetka? Jedyna dziewczyna w całej grupie niebieskich smerfów? W poszukiwaniu odpowiedzi towarzyszyć jej będą inne Smerfy. I tak oto wspólnie ze swoimi przyjaciółmi – Mądralą, Osiłkiem i Ciamajdą – wyrusza w pełną przygód wyprawę do Zakazanego Lasu. A miejsce to pełne jest magicznych stworzeń, kolorów i przygód. W końcu Smerfetka i jej przyjaciele, wyprzedzając Gargamela, docierają do tajemniczej zaginionej wioski, poznając największą tajemnicę w historii Smerfów. Film „Smerfy…”  okazał się przepiękną animacją osadzoną w konwencji kina nowej przygody i naszym wychowankom, jak i nam dorosłym, zagwarantował wspaniałą zabawę. 
 

KONCERT MUZYCZNY 
Z OKAZJI MIĘDZYNARODOWEGO DNIA DZIECKA


Dnia 02.06.2017r. dzieci wzięły udział w kolejnym koncercie
 artystów "STAWART". Tym razem przedszkolaki wyłuchały znanych i lubianych piosenek dziecięcego zespołu "FASOLKI". Dzieci aktywnie uczestniczyły w koncercie:  grały na instrumentach i śpiewały piosenki. Wszyscy dobrze się bawili!


WYCIECZKA DO "ZACZAROWANEGO LASU"

W ramach obchodów Dnia Dziecka w dniu 30.05.017r. dzieci wybrały się na wycieczkę do „Zaczarowanego Lasu”, który mieści się w jurajskiej wiosce Piasek k. Janowa. Do lasu zawiozły nas „tramwaje konne”... Jadąc leśnymi dróżkami spotkaliśmy Czerwonego Kapturka, który szedł właśnie do babci. Dziewczynka poczęstowała nas pysznymi biszkoptami oraz zaśpiewała swoją ulubioną piosenkę. Chwilę później spotkaliśmy leśniczego, który spacerował z nami po lesie i czuwał nad naszym bezpieczeństwem. A było czego się bać! Słyszeliśmy bowiem wycie wilka….Niektóre dzieci nawet go widziały! Spacerując po lesie, spotkaliśmy również Babcię Czerwonego Kapturka, Jasia i Małgosię oraz Babę Jagę. Baba Jaga zapraszała dzieci do swojej chatki…nie każdy jednak był odważny, bo chwilę wcześniej Baba Jaga porwała p. Olę i p. Małgosię. Przedszkolaki bardzo się smuciły i prosiły leśniczego, aby uratował ich Panie. I tak też się stało! Dzieci były bardzo szczęśliwe, gdy je zobaczyły… przytulały się i zadawały im mnóstwo pytań: Gdzie były? Czy się bały? Czy Baba Jaga zrobiła im krzywdę? itp. Po wizycie u Baby Jagi, wyruszyliśmy dalej…dotarliśmy do jeziora, przy którym spotkaliśmy Cygankę. Ostatnią bajkową postacią, którą spotkaliśmy był Kopciuszek, który spał w cieniu drzewa. Na szczęście udało nam się obudzić dziewczynę i chwilę z nią porozmawiać. Kopciuszek zaprowadził nas na polanę, na której spotkaliśmy muzykanta Felka. Na polanie zjedliśmy pyszne kiełbaski i napiliśmy się ciepłej herbaty. Po tak emocjonującym spacerze, odbyła się jeszcze dyskoteka i zabawy ruchowe na polanie. Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy….i tak też było tym razem! Z „Zaczarowanego Lasu” wróciliśmy szczęśliwi i trochę zmęczeni. Wycieczka ta na pewno na długo pozostanie nam w pamięci! 


SPOTKANIE ZE STRAŻAKAMI

Dnia 29.05.2017r. do naszego przedszkola przyjechali Strażacy z Komendy Miejskiej PSP w Sosnowcu. Podczas spotkania dzieci wysłuchały opowieści o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka oraz dowiedziały się, w jakich okolicznościach można wezwać Straż Pożarną. Dzieci chętnie oglądały strój strażacki i przymierzały hełm. Największą furorę zrobił jednak wóz strażacki, do którego mogły wsiadać dzieci. Strażacy zaprezentowali również przedszkolakom pokaz lania wody… Po tej wizycie, niektóre dzieci postanowiły w przyszłości zostać strażakami. Życzymy spełnienia marzeń!


ZAJĘCIE OTWARTE W GRUPIE "MOTYLKI"
 
Dnia 26.05.2017r. o godz. 9 45 odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców dzieci z grupy „MOTYLKI”, prowadzone Metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne i elementami pedagogiki zabawy.  Nad przebiegiem wszystkich ćwiczeń i zabaw czuwała p. Basia - wychowawczyni grupy.
Kilka słów o metodzie: Weronika Sherborne była z wykształcenia nauczycielką wychowania fizycznego i fizjoterapeutką. Przez całe życie pracowała z dziećmi. Prekursorem metody Weroniki Sherborne był Rudolf von Laban, który jako pierwszy podjął obiektywne obserwacje naturalnych możliwości ruchowych człowieka. Weronika Sherborne była uczennicą i kontynuatorką teorii Labana, a zarazem twórczynią własnej metody pracy z dziećmi znanej w Wielkiej Brytanii jako Developmental Movement (Ruch Rozwijający). Metoda Ruchu Rozwijającego, wbrew swojej nazwie, nie jest metodą koncentrującą się na usprawnieniu ruchowym uczestników zajęć. Podstawowym jej celem jest rozwijanie sfery emocjonalno – społecznej oraz świadomość samego siebie i innych osób za pomocą ruchu, który wywodzi się z naturalnych zabaw ruchowych dzieci z rodzicami zwanych popularnie „baraszkowaniem”. Dzięki stosowaniu Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne u dziecka rozwijają się takie cechy, jak poczucie własnej wartości i pewności siebie, poczucie bezpieczeństwa, odpowiedzialność, wrażliwość, umiejętność nawiązywania kontaktów z drugą osobą. Metoda ta jest prosta, naturalna i możliwa do zastosowania w każdych warunkach, bez konieczności używania przyrządów. Ćwiczymy boso, w niekrępujących ruch strojach, na podłodze, w niskich bezpiecznych pozycjach i bez elementów współzawodnictwa. Po intensywnym wysiłku stosujemy odpoczynek i relaks.
Tak też było na dzisiejszych zajęciach. Bardzo liczne grono rodziców skorzystało z zaproszenia i przybyło na zajęcie otwarte, za co bardzo serdecznie dziękuję! Po przedstawieniu celu zajęć i krótkiej charakterystyki Metody Ruchu Rozwijającego przystąpiliśmy do zabaw. Na początku był wspólny śpiew i marsz  do piosenki „Maszerują dzieci”, a chwilę potem „rozruszanie” całego ciała poprzez zabawę ruchową do piosenki „Głowa, ramiona, kolana, pięty”. W trakcie zajęć dziecko z rodzicem poprzez ćwiczenia kształtowało świadomość własnego ciała i przestrzeni: „Bajka o moim ciele”, „Uśmiechnij się do mnie”, „Jak bije twoje serce?”.  Wykonywało ćwiczenia oparte na relacji „z” (relacja opiekuńcza): „Wiosenne ciasteczka”, „Słoneczne supełki”, „Pszczoły i kwiatki”, relacji „przeciwko” (relacja mocy i energii): „Przepychanie dłońmi”, „Przepychanki”, „Nasionko”, „Przygniatanie”, ćwiczenia twórcze- taniec z chustką szyfonową oraz relacji „razem” (relacja partnerska): „Piłowanie drewna”, „Przyklejanie”, „Waga”, „Tunel”. Były też ćwiczenia relaksujące: „Masaż pleców partnera” w rytm wierszyka i relaks przy muzyce klasycznej.  Wszyscy uczestnicy spotkania chętnie i z ogromną radością uczestniczyli również w zabawach z elementem pedagogiki zabawy, tj. z chustą animacyjną. Rodzice z dziećmi bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Na pożegnanie prowadząca zajęcia poprosiła każdego uczestnika o namalowanie palcem na dużym arkuszu papieru jednego promienia wspólnego słońca. W podziękowaniu za wspaniałą zabawę każde dziecko otrzymało przypinkę z napisem „Mistrz Sportu- Motylki 2017”, a rodzic – naklejkę – „Mistrz Sportu”. A na koniec spotkania był też akcent z okazji „DNIA MAMY”- dzieci zaśpiewały kochanym mamusiom tradycyjne „Sto lat” i wręczyły wykonane przez siebie kolorowe kwiatki.

Dziękuję bardzo Rodzicom za przybycie!!!
Barbara Kapuścińska - wychowawca grupy
 

III EDYCJA MIĘDZYPRZEDSZKOLNEGO KONKURSU RECYTATORSKIEGO:
"SPOTKANIE Z POEZJĄ MARII KONOPNICKIEJ"

   
Gorąco gratulujemy MARCIE z grupy „Motylki ”, która reprezentowała nasze przedszkole w III edycji międzyprzedszkolnego konkursu recytatorskigo pt.: „Spotkanie z poezją Marii Konopnickiej”. Konkurs odbył się w dniu 23.05.2017r. w PM Nr 57 im. M.Konopnickiej w Sosnowcu. Jury konkursu nagrodziło wszystkie dzieci, które otrzymały piękne książki z wierszami M. Konopnickiej  oraz pamiątkowe dyplomy.
MARTUSIU- życzymy dalszych sukcesów!!!


XXIV FESTIWAL PRZEDSZKOLNEJ TWÓRCZOŚCI MUZYCZNEJ
FINAŁ

Dnia 22 maja 2017r. w Sali Koncertowej Muza w Sosnowcu odbył się finał XXIV Festiwalu Przedszkolnej Twórczości Muzycznej – Nutka. Nasze przedszkole reprezentowała Paulinka C. z grupy „Biedronek” w piosence pt: „Dbajmy o przyrodę”. Wokalne zdolności dziewczynki zostały nagrodzone gromkimi brawami. Organizatorzy Festiwalu nagrodzili finalistów wspaniałymi książkami „Świat bajek” oraz złotymi medalami. Dzieci nie kryły radości, a ich rodzice i wychowawcy wzruszenia. Przedszkole zdobyło kolejną statuetkę Festiwalu Przedszkolnej Twórczości Muzycznej, którą wręczył na ręce nauczycielki Urszuli Błaut Inspektor Wydziału Edukacji w Sosnowcu – Pan Sebastian Podleśny. Radny Miasta Sosnowca pan Tomasz Bańbuła dziękował wszystkim małym tancerzom i wokalistom, gratulując naszym milusińskim wspaniałych występów. Życzył dalszych sukcesów i rozwijania dziecięcych pasji. To były niezapomniane przeżycia, do zobaczenia za rok!!!
 

XXIV FESTIWAL PRZEDSZKOLNEJ TWÓRCZOŚCI MUZYCZNEJ
 
Dnia 15.05.2017r. w Miejskim Domu Kultury "Kazimierz" w Sosnowcu odbył się XXIV Festiwal Przedszkolnej Twórczości Muzycznej. Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z grupy „Tygryski”, które zatańczyły do muzyki B. Strauss "Country dance" oraz dziewczynka z grupy "Bierdonki", która zaśpiewała piosenkę "Dbajmy o przyrodę". Piosenka wzbudziła zachwyt publiczności, w związku z tym Paulina C. weszła do finału i reprezentowała nasze przedszkole w Sali Widowisko - Koncertowej „MUZA” w Sosnowcu. GRATULEMY!!!
 

SPOTKANIE Z PIŁKARZAMI "ZAGŁĘBIA SOSNOWIEC"
 
Dnia 27.04.2017r. do naszego przedszkola przyjechali przedstawiciele drużyny piłkarskiej ZAGŁĘBIA SOSNOWIEC – Kamil Wiktorski i Wojciech Łuczak. Piłkarze opowiadali dzieciom o piłce nożnej oraz o znaczeniu sportu dla zdrowia człowieka. Następnie odpowiadali na pytania przedszkolaków, pokazywali sztuczki z piłką, wykonywali pamiątkowe zdjęcia oraz rozdawali autografy. Dzieci były zachwycone spotkaniem z piłkarzami! Na pewno to wydarzenie na długo zapadnie im w pamięci! Dziękujemy z przybycie!III SPARTAKIADA - „PRZEDSZKOLAK OLIMPIJCZYKIEM”
24 kwietnia 2017 r.
 
Choć są młodzi wiekiem to zapał do rywalizacji mają ogromny. Udowodniła to III Spartakiada dla dzieci pięcioletnich o puchar „Przedszkolak Olimpijczykiem”. W Spartakiadzie, której organizatorem było Przedszkole Miejskie Nr 5 uczestniczyły dzieci z czterech placówek. Nasze przedszkole reprezentował 6-osobowy zespół w składzie: Zuzanna G., Adrian K., Maksymilian K., Mateusz M., Kinga P. i Natasza Sz.Rozgrywki sportowe odbyły się w dwóch grupach po dwa przedszkola wyłonionych w drodze losowania przed zawodami- były to rozgrywki półfinałowe, natomiast do ścisłego finału miały przejść dwa przedszkola z każdej grupy z największą liczbą punktów. Co najważniejsze w sportowych zmaganiach nie było przegranych i wygranych. Każdy z 24 uczestników dostał medal i dyplom, a każda z placówek pamiątkowy puchar. Zmagania sportowe rozpoczęły się od krótkiej rozgrzewki, którą przeprowadzili studenci AWF, byli oni również opiekunami poszczególnych grup zawodników. Zawodnicy na miejsca, sygnał gwizdka CZAS START !!!  Cóż to były za emocje, nasi mali sportowcy wykazali się dużymi umiejętnościami fizycznymi i z wielkim zaangażowaniem, zapałem przystępowali do kolejnych konkurencji sprawnościowych, szybkościowych i toru przeszkód, a dowodem wspaniałej zabawy sportowej były ich uśmiechnięte buzie. Wreszcie przyszedł czas na finał, w którym nasi „mali olimpijczycy” walczyli o „puchar zwycięzcy” i wygrali! Zostali - ZWYCIĘZCĄ SPARTAKIADY O PUCHAR „PRZEDSZKOLAK OLIMPIJCZYKIEM”!!!. NASZYM ZAWODNIKOM SERDECZNIE GRATULUJEMY I DZIĘKUJEMY!!!
Dziękujemy również pomysłodawczyniom i organizatorkom Spartakiady – nauczycielom: Agata Biela, Barbara Puta i Elżbieta Stawowa. Panie już zapowiedziały, że za rok możemy się spodziewać kolejnej edycji Spartakiady.
 

PRZEDSTAWIENIE "WIOSENNA EUFORIA"
W WYKONANIU ARTYSTÓW AGENCJI ARTYSTYCZNEJ "KANON"


Dnia 20.04.2017r. do naszego przedszkola przyjechali artyści Agencji Artystycznej „Kanon” z Krakowa z przedstawieniem pt. „Wiosenna euforia”. Aktorzy w zabawny sposób pokazali dzieciom dzień z życia leśnych zwierząt: wiewiórki Basi, koziołka Mieeetka, dzika Władka, niedźwiedzia i łosia, którzy przygotowywali się na przyjście Wiosny. W spektakl wpleciono treści ekologiczne. Dzieci miały okazję przypomnieć sobie wiadomości nt. lasu, a także dbania o przyrodę. Przedstawienie wywołało wiele emocji i  bardzo podobało się przedszkolakom.


WYCIECZKA DO "GÓRNOŚLĄSKIEGO PARKU ETNOGRAFICZNEGO"
W CHORZOWIE


W dniu 28.03.2017r. dzieci z grupy „Motylki” i „Sowy” pojechały do Muzeum -„Górnośląskiego Parku Etnograficznego” w Chorzowie. Idąc spacerkiem przez jeden z najpiękniejszych skansenów w Polsce, dzieci dotarły do chałupy ze Strzemieszyc Wielkich, aby wziąć udział w lekcji muzealnej: „Zwyczaje wielkanocne”. Pani prowadząca lekcję najpierw opowiedziała naszym wychowankom o wiosennych świętach na dawnej wsi, a potem zaproponowała ozdabianie pisanek woskiem. Dzieci z wielkim zaangażowaniem i cierpliwością ozdabiały gorącym woskiem jajka za pomocą odpowiedniego narzędzia, by móc wspólnie z prowadzącą zamoczyć je w wybranym kolorze farby. Gotowa pisanka została zapakowana i przywieziona przez każde dziecko do przedszkola. W drodze powrotnej do autokaru, dzieci mogły obejrzeć wnętrza niektórych chałup, zajrzały też na wiejskie podwórko ze starą studnią, narzędziami rolniczymi i mieszkającymi w klatkach królikami. Ponadto obejrzały też piękny drewniany wiatrak oraz inne budowle, na tle których wykonały pamiątkowe zdjęcia. Było też spotkanie ze zwierzętami- bo tu i ówdzie pasły się konie i kozy.
                 Panie i dzieci były zachwycone z pobytu w skansenie, nie tylko dlatego, że chałupy i budynki gospodarcze za sprawą przedmiotów życia codziennego sprawiały wrażenie dopiero co opuszczonych przez gospodarzy, ale głównie dlatego, że to wieś prawdziwa i kompletna.PRZEGLĄD POEZJI DZIECIĘCEJ "MOJA POEZJA"
POD HASŁEM:
"PRZYJACIELE KUBUSIA PUCHATKA"


Dnia 22.03.2017r. odbył się w naszym przedszkolu konkurs recytatorski „MOJA POEZJA” pod hasłem: „Przyjaciele Kubusia Puchatka”. Konkurs adresowany był do dzieci w wieku od 3 - 6 lat i miał formę prezentacji dowolnego utworu, którego bohaterem jest miś lub przyjaciel Kubusia Puchatka. Uczestnicy konkursu, a w tym roku było ich 16, wspólnie z rodzicami wybierali wiersz i w zaciszu domowym przygotowywali się do występu. Komisja w składzie: przewodnicząca - Dyrektor przedszkola Ewa Capiga, przedstawiciel Rady Pedagogicznej -  Edyta Sap oraz przedstawiciel Rady Rodziców - Pan Majchrzak, czuwała nad prawidłowym przebiegiem konkursu, a przede wszystkim nad wyłonieniem spośród uczestników laureata, który będzie reprezentował nasze przedszkole w Klubie im. Jana Kiepury w Sosnowcu. Dzieci recytowały wiersze tak pięknie, jak tylko potrafiły! Występy dostarczyły wszystkim ogromnych wrażeń i emocji! Każdy zasługiwał na wyróżnienie... dlatego też każdy otrzymał dyplom i książkę. Ale jak to bywa w konkursie należy wyłonić laureata, którym została Natasza Szydziak z grupy "Motylki". Serdecznie gratulujemy!
 

POWITANIE WIOSNY

Przygotowania do pożegnania zimy i powitania wiosny rozpoczęły się w naszym przedszkolu jeszcze przed 21.03.2017r. Zmieniały się dekoracje w salach i w holu przedszkola z zimowej na wiosenną, a także prace plastyczne, które dotyczyły pierwszych zwiastunów wiosny. Poza tym, dzieci wspólnie z Paniami, a także rodzicami wykonywały Marzannę. W końcu nadszedł ten upragniony dzień.... Dzieci wybrały się do ogrodu przedszkolnego, aby powitać "Wiosnę". Wesoło maszerując, obserwowały przyrodę i przywoływały Wiosnę. Jakie było ich zdziwienie, gdy na gałązkach krzaków znajdowały zadania od Pani Wiosna! Wszystkie dzieci chętnie rozwiązywały zagadki i śpiewały piosenki o tematyce wiosennej. Po uroczystym powitaniu nowej pory roku, przedszkolaki wesoło bawiły się w ogrodzie. 


WYJŚCIE DO KINA "HELIOS" NA BAJKĘ "OZZY"

Dnia 08.03.2017r. dzieci z grup: „Tygryski”, „Biedronki”, „Motylki” oraz „Sowy” wybrały się do kina „Helios” na bajkę „Ozzy”. Spacerując ulicami miasta dzieci utrwaliły sobie zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu ulicznym. Gdy dotarliśmy do kina, przedszkolaki z niecierpliwością czekały na seans. W końcu nadszedł upragniony moment.... "Ozzy" to pies, którego właściciele wyjeżdżają na wakacje, a on sam trafia do ekskluzywnego spa dla psów. Szybko jednak okazuje się, że było to oszustwo. Wyglądający na raj hotel, to tak naprawdę, szkoła przetrwania. Ozzy trafia do więzienia. Tam wpada na pomysł, aby z niego uciec. Z pomocą innych psów: Fronleya, Chestera i Doca udaje mu się to. Przyjaciele nie kryją radości i wzruszenia. „„Ozzy” to wciągająca opowieść o pokonywaniu swoich wewnętrznych barier. O tym, że w każdym z nas drzemie superbohater, tylko trzeba w niego uwierzyć. I że przy pomocy przyjaciół można pokonać wszystkie trudności.” Bajka bardzo podobała się dzieciom. Po powrocie do przedszkola, dzieci długo jeszcze opowiadały przygody głównego bohatera. 


WIZYTA "MOTYLKÓW"
W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ PRZY UL. JAGIELLOŃSKIEJ


W ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym dzieci z grupy „Motylki” w dniu 06.03.2017r. odwiedziły pensjonariuszy z Domu Pomocy Społecznej w Sosnowcu, przy ul.Jagiellońskiej 2. Podczas wizyty przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Program artystyczny z okazji „Dnia Babci i Dziadka” sprawił ogromną radość podopiecznym, na ich twarzach widniały uśmiechy zadowolenia i radości. Pani pensjonariuszka nie szczędziła słów pochwały pod adresem małych aktorów i serdecznie podziękowała im za przybycie. Nasi wychowankowie za wspaniały występ zostali poczęstowani herbatką i małym słodkim co nieco. Wizyta była dla dzieci prawdziwą lekcją wychowawczą, która uczy szacunku i życzliwości dla osób starszych.  
   

KONCERT "MUZYKA KARNAWAŁOWA"

Dnia 21.02.2017r. dzieci wzięły udział w kolejnym już koncercie
 artystów "STAWART". Tym razem tematem była "Muzyka karnawałowa". W czasie tego spotkania przedszkolaki poznały ciekawostki o mieście Rio de Janeiro. Ponadto dzieci wysłuchały takich utworów jak: "Samba", "Polonez" i "Crazy frog". Przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w koncercie: tańczyły, grały na instrumentach i wykonywały ćwiczenia rytmiczne. Było dosyć głośno, ale dzieci świetnie się bawiły! Dziękujemy!


DZIEŃ BABCI I DZIADKA

W dniach od 13.02 - 16.02.2017r. odbywały się w naszym przedszkolu uroczystości z okazji "Dnia Babci i Dziadka". Każda grupa przedstawiła program słowno - muzyczny dla seniorów rodzin. Były: wiersze, piosenki, tańce, gra na instrumentach i krótkie incenizacje. Goście nie kryli zachwytu i wzruszenia.. nie obyło się bez łez. Po występach wnuczęta wręczyły swoim ukochanym babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane upominki. Serdeczną atmosferę umilił słkodki poczęstunek.
Serdecznie dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości!BAL KARNAWAŁOWY

Dnia 07.02.2017r. odbył się bal karnawałowy. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się bajkowe postacie... Można było spotkać księżniczki, piratów, rycerzy, Spider-Mana, Batmana, policjantów, biedronki...  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. W pierwszej kolejności dzieci miały możliwość pozowania do zdjęcia grupowego oraz zdjęć indywidualnych. Następnie dzieci przeszły do sali rekreacyjnej w naszym przedszkolu. Wystrój sali wprowadził wszystkich w radosny nastrój. Na tą wyjątkową okazję zaprosiliśmy do nas Wodzireja, który zachęcał wszystkich do tańca. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi Paniami w proponowanych zabawach. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów!
 

MIĘDZYPRZEDSZKOLNY TURNIEJ POD HASŁEM:
"BEZPIECZEŃSTWO PODCZAS FERII ZIMOWYCH"


Dnia 13.01.2017r. nasze przedszkole zostało zaproszone na międzyprzedszkolny turniej pod hasłem "Bezpieczeństwo podczas ferii zimowych", w którym wzięło udział pięcioro dzieci z grupy "Motylki". Byli to Natasza, Tymoteusz, Marta, Dawid i Tobiasz. Dzieci z zaciekawieniem oglądały prezentację multimedialną, która przypominała nam jak zachować się podczas zabaw na śniegu. Następnie podzieleni na grupy rozwiązywaliśmy zagadki - wszystkim poszło bardzo dobrze! Na zakończenie każdy z uczestników otrzymał dyplom i upominek. Serdecznie dziękujemy za zaproszenie Przedszkolu Miejskiemu nr 28.


SPOTKANIA WIGILIJNE Z RODZICAMI

Od lat tradycją przedszkola jest organizowanie przed Świętami Bożego Narodzenia „Spotkań wigilijnych z Rodzicami”. Mają one wyjątkowy charakter, wprowadzają bowiem wszystkich w świąteczny nastrój... Dzieci uczą się wierszy, śpiewają najpiękniejsze polskie kolędy oraz pastorałki. W tym roku grupa „Zajączków”, „Tygrysków” i „Biedronek” przedstawiła krótki program słowno – muzyczny. Natomiast zaszczyt przygotowania „Jasełek” przypadł dzieciom z grup: „Motylki” i „Sowy”. Po występach dzieci były życzenia, wspólne kolędowanie, prezenty dla dzieci i upominki dla rodziców oraz słodki poczęstunek. Dziękujemy wszystkim rodzicom za przybycie i pomoc w organizacji "Spotkań Wigilijnych"!!!WIZYTA POLICJANTA

Dnia 13.12.2016r. gościliśmy w naszym przedszkolu Policjantów i psa Sznupka. Tematem spotkania była: „Bezpieczna droga do przedszkola”, a także „Bezpieczeństwo w domu”. Pan Policjant przeczytał dzieciom bajkę pt. „Wilk i siedmioro koźląt” oraz wytłumaczył, jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi. Następnie dzieci przypomniały sobie zasady przechodzenia przez jezdnię oraz dowiedziały się, do kogo należy zwracać się o pomoc w przypadku zgubienia się np. w hipermarkecie. Dzieci uważnie słuchały wskazówek Policjantów i dzieliły się swoją wiedzą z zaproszonymi gośćmi. Na zakończenie spotkania, dzieci odwiedził pies Sznupek, który chętnie pozował do grupowych zdjęć. Każde dziecko otrzymało również upominek od Policjantów– kartę z ważnymi numerami telefonu. Przedszkolaki podziękowały gościom za spotkanie pięknymi laurkami. 


OLIMPIADA SPORTOWA 
W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 4 W SOSNOWCU

Dnia 9 grudnia 2016r. dzieci z grupy „Sowy” były uczestnikami niezwykłych przeżyć sportowych. Jak co roku Szkoła Podstawowa nr 4 w Sosnowcu zaprosiła nas do walki o Puchar Dyrektora Szkoły w ramach „Mikołajkowej Olimpiady Przedszkolaków”. Grupa „Sowy” wybrała sześcioosobową drużynę, aby wraz z innymi przedszkolakami walczyć w sportowych zmaganiach. Było trudno i emocjonująco! Na koniec dogrywka…. Teraz wszystko w naszych „nogach” i ….. udało się!!! Zdobyliśmy I MIEJSCE! Radość ogromna! W drodze powrotnej każdy przedszkolak przez chwilkę niósł drogocenny puchar. Teraz wszyscy mogą go podziwiać w przedszkolnej gablocie pucharów. Gratulujemy!!!
 

MIKOŁAJ W PRZEDSZKOLU

Dnia 06.12.2016r. z samego rana zawitał do nas Święty Mikołaj. Dzieci z ogromną radością witały długo oczekiwanego gościa już w holu przedszkola. Mikołaj za tak miłe powitanie częstował dzieci cukierkami i wykonywał sobie z nimi pamiątkowe zdjęcia. Po śniadaniu, Mikołaj odwiedzał każdą grupę i wręczał dziecku prezent. Słodkim upominkiem obdarował również pracowników przedszkola. Nasz gość wywołał na twarzach dzieci wiele radości i uśmiechu. W podziękowaniu za przybycie i piękne prezenty, przedszkolaki śpiewały dla Mikołaja piosenki o tematyce świątecznej. Na zakończenie, na sali gimnastycznej odbyły się tańce i zabawy wszystkich dzieci z Mikołajem. Przedszkolaki podziękowały gościowi za przybycie, wspaniałe prezenty, a także poprosiły Mikołaja, aby przybył do nas ponownie za rok. Mamy nadzieję, że dotrzyma słowa:)WYCIECZKA DO WIELICZKI

Dnia 29.11.2016r. dzieci z grup: "Motylki" i "Sowy" wybrały się na wycieczkę do Kopalni Soli "Wieliczka". Spotkanie z legendami kopalni było dla wszystkich niezwykłym przeżyciem! Aby poczuć powiew górniczej historii pokonaliśmy niezliczoną ilość schodów. Spacerując korytarzami kopalni poznawaliśmy legendy, zwyczaje i prawdziwą wartość soli. Spotkaliśmy Soliludka, który doprowadził nas do Skarbnika. Skarbnik zorganizował nam konkurs zdobytej w kopalni wiedzy i częstował nas solilizakami, które wszystkim bardzo smakowały. Dostaliśmy także pamiątkowe odznaki i zakładki do książki. Ale wszystko co niezwykłe szybko się kończy, teraz pozostały zdjęcia i wspomnienia!


"LEKCJA  TEATRALNA" - GRUPA "MOTYLKI"
        
Dnia 28.11.2016r. dzieci z grupy „Motylki” uczestniczyły w lekcji teatralnej w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Zajęcia zostały przygotowane oraz przeprowadzone przez aktora pracującego w teatrze, pana Michała Bałagę. Dzieci zwiedziły pomieszczenia, w których aktorzy przygotowują się do wyjścia na scenę, obejrzały zaplecze teatru, widownię oraz scenę. Miały okazję posłuchać, na czym polega gra aktorska, zobaczyć, jak aktorzy wcielają się w różne postacie, a także spróbować swoich sił na scenie, odgrywając króciutkie scenki dramowe. Były to ciekawe zajęcia, dzięki którym dzieci mogły dobrze poznać, na czym polega praca w teatrze, nie tylko aktorów, ale także reżysera, kostiumologa i wielu innych ludzi. Dziękujemy za wspaniałe zajęcia! KONKURS RECYTATORSKI ,,JESIEŃ IDZIE PRZEZ ŚWIAT"
 
W dniu 25.11.2016r. troje dzieci z grupy ,,Biedronki" i ,,Motylki" /Maja, Marta, Daniel/ brało udział w VI edycji konkursu recytatorskiego pt. ,,Jesień idzie przez świat" organizowanym w Przedszkolu Miejskim nr 27 w Sosnowcu. Dzieci w pięknie przygotowanych tematycznie strojach i jesiennej scenografii recytowały wiersze o tematyce jesiennej. Po prezentacji wszystkich wierszy odbyło się wręczenie dyplomów i upominków. GRATULUJEMY!
 

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada nasze przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Dzieci przyniosły do przedszkola misie, którymi bawiły się cały dzień. Na początku, każdy opowiadał o swoim misiu – przedstawiał go, opisywał jego wygląd oraz wspominał, od kogo go dostał. W każdej sali wyznaczono specjalną półkę dla „Misiowej Rodzinki”. Podczas zajęć przedszkolaki słuchały opowiadań lub wierszy o misiach oraz wykonywały pracę plastyczną pt. „Miś”. Urodziny Pluszowego Misia były okazją do wspólnej zabawy, ale również uświadomiły dzieciom, że należy dbać o zabawki.


"LEKCJA TEATRALNA" - grupa "BIEDRONKI"

 W dniu 21.11.2016r. dzieci z grupy "Biedronki" uczestniczyły w lekcji teatralnej w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Na przedszkolaków czekał aktor - pan Michał Bałaga, który wprowadził dzieci w fascynujący świat teatru. Dzieci zwiedziły miejsca niedostępne dla zwykłych widzów. Miały możliwość wejść na scenę, gdzie z bliska oglądały jej kulisy. Widziały miejsce pracy inspicjenta-suflera, a także dekoracje i rekwizyty w magazynie rekwizytów oraz scenografii. Mogły obejrzeć garderobę, gdzie aktorzy przygotowują się przed wejściem na scenę. Prowadzona przez aktora lekcja była bardzo ciekawa, pełna emocji i wspaniałej zabawy.


KONCERT MUZYCZNY "JESIEŃ GRA SAKSOFONEM"

Dnia 18.11.2016r. w naszym przedszkolu odbył się koncert muzyczny pt. „Jesień gra saksofonem” z udziałem artystów „STAWART”. Podczas audycji muzycznej artyści pokazali dzieciom saksofony…Przedszkolaki poznały wygląd i brzmienie instrumentu oraz dowiedziały się, że saksofon należy do instrumentów dętych drewnianych ze względu na wykorzystany stroik. Następnie goście zagrali na saksofonie różne utwory m.in. „Jesień” A. Vivaldiego. Dzieci aktywnie uczestniczyły w audycji – odpowiadały na pytania, brały udział w zabawach rytmicznych i muzyczno – ruchowych oraz grały na instrumentach. Koncert bardzo podobał się dzieciom, a wspaniała atmosfera towarzyszyła nam podczas całego spotkania! Dziękujemy!!!


WIZYTA ŻÓŁWIA FRANKA! 

Dnia 16.11.2016r. nasze przedszkole odwiedził żółw Franek. Pani Ela /właściciel żółwia/ opowiedziała dzieciom, jak należy dbać o zwierzątko, karmić je oraz przedstawiła kilka ciekawostek, m.in. taką, że żółw zasypia na zimę. Dzieci z uwagą słuchały tych informacji i zadawały wiele pytań. Każdy przedszkolak mógł dotknąć pancerza żółwia. Żółw Franek był z pewnością wielką atrakcją i dzieci na pewno długo będą pamiętały tą nietypową wizytę. Przedszkolaki były zachwycone!


"LEKCJA TEATRALNA" - grupa "SOWY"

Dnia 14.11.2016r. grupa "Sowy" uczestniczyła w "lekcji teatralnej" w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Dzieci mogły poznać wiele ciekawych zakamarków teatru, których zwykli widzowie nie mogą zobaczyć. Każdy mógł też przez chwilę być aktorem na scenie i użyć prawdziwych rekwizytów. Dzieci dowiedziały się, gdzie gromadzi się elementy scenografii i gdzie aktorzy przygotowują się do występu. Było wspaniale i fascynująco! Dziekujemy!
 

PASOWANIE NA PRZEDSZKOLAKA

Dnia 03.11.2016r. w naszym przedszkolu odbyła się uroczystość „Pasowanie na Przedszkolaka”. Był to szczególny dzień dla najmłoszych wychowanków. Dzieci zaprezentowały rodzicom wiersze, piosenki i tańce, których nauczyły się do tej pory. Następnie przedszkolaki złożyły Ślubowanie, a Pani dyrektor Ewa Capiga dokonała aktu pasowania i rozdała pamiątkowe dyplomy. Po części oficjalnej rodzice wraz z dziećmi zostali zaproszeni do wspólnego poczęstunku.
Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom za liczny udział w uroczystości oraz pomoc w jej zorganizowaniu.DZIEŃ MARCHEWKI

Dnia 27.10.2016r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu „Dzień Marchewki”. Tego dnia w ubiorze dzieci i personelu przedszkola dominował kolor pomarańczowy. W każdej grupie odbyły się „marchewkowe zajęcia”, podczas których dzieci dowiedziały się, jak ważne wartości odżywcze posiada marchewka i dlaczego należy ją spożywać. Następnie wszystkie dzieci zebrały się na sali gimnastycznej, na której odbyły się zabawy i konkursy z marchewką w roli głównej, m.in. quiz „Co wiemy o marchewce?”, zabawa muzyczno – ruchowa do piosenki „My zdrowe dzieciaki”, konkurs na marchewkowego króla i marchewkową królową oraz zabawa „Odszukaj marchewki”. Po wspólnych zabawach wszystkie dzieci zaśpiewały Marchewce „100 lat” i zdmuchnęły świeczkę na marchewkowym torcie. Na zakończenie schrupały marchewki i wykonały grupową pracę plastyczną „Marchewka”. Dziękujemy Paniom Kucharkom za pyszne marchewkowe ciasto. Mamy nadzieję, że wszyscy świetnie się bawili i marchewkę polubili!


ZAJĘCIE OTWARTE W GRUPIE "TYGRYSKI"

Dnia 26.10.2016r. odbyło się zajęcie otwarte dla Rodziców dzieci z grupy „Tygryski”. Tematem zajęć były „Jesienne zwyczaje zwierząt”. Dzieci powitały gości piosenką pt. „Ola i liście”. Następnie wysłuchały jesiennego opowiadania i zatańczyły walczyka, krakowiaka, poleczkę i kujawiaka do piosenki „Wiewióreczka mała”. Chętnie również recytowały wiersz pt. „Jesień” oraz układały puzzle „Wiewiórka”, które można było podziwiać na wystawie w holu przedszkola. Na zakończenie dzieci zostały zaczarowane w niedźwiadki, które zapadły w głęboki sen. Wszystkie zabawy i zadania zostały wykonane chętnie i z radością. 

Dziękuję Rodzicom za przybycie!
Aleksandra Piątkowska 

POLA NADZIEI

W tym roku szkolnym nasze przedszkole przyłączyło się do akcji Sosnowieckiego Hospicjum im. św. Tomasza Apostoła - "Pola nadziei". Dzieci z dwóch grup, tj. „Biedronki” i „Motylki w dniu 21 października  zasadziły na terenie ogrodu przedszkolnego 50 cebulek kwiatów. Na wiosnę zakwitnie piękne „poletko żonkili”, będących  symbolem nadziei oraz zainteresowania drugim człowiekiem. Przedszkolaki były bardzo zaangażowane w prace ogrodnicze. Zapewniały o tym, że będą dbać o rośliny, aby na wiosnę wyrosły z nich piękne kwiaty. SPEKTAKL TEATRALNY "JAŚ I MAŁGOSIA"

Dnia 18.10.2016r. przedszkolaki uczestniczyły w spektaklu teatralnym pt. "Jaś i Małgosia" w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.  Dzieci z uwagą oglądałyprzedstawienie, żywo reagując śmiechem, wzruszeniem i brawami. Jak zawsze, w spektaklu było dużo śpiewu, muzyki i tańca. Nie zabrakło także zagadek, które zadawał dzieciom Kot. Barwne stroje i piękna scenografia z pewnością przeniosły dzieci w bajkowy świat! Po powrocie do przedszkola dzieci chętnie opowiadały o swoich wrażeniach....najwięcej emocji dostarczyła oczywiście Baba Jaga. Mamy nadzieję, że dzieci nauczą się ostrożności i nigdy nie będą rozmawiać z obcymi. A odwaga i pomysłowość Jasia i Małgosi dodadzą im wiary we własne siły.DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

14 październik- to święto wszystkich pracowników oświaty. Także w naszym przedszkolu ten dzień jest obchodzony bardzo uroczyście. Już od samego rana pięknie ubrane dzieci wchodziły do sal z kwiatami, wręczając je swoim paniom. Po śniadaniu przedszkolaki z wszystkich grup spotkały się razem na uroczystości, by złożyć życzenia całemu Personelowi przedszkola. Panie z grupy „Motylki” serdecznie powitały gości i zaprosiły do wysłuchania wierszy i piosenek przygotowanych przez swoich wychowanków specjalnie na tę okazję. Dzieci podziękowały za codzienną opiekę i troskę, pomoc, cierpliwość, życzliwość, wesołą zabawę i naukę. Następnie wręczyły przygotowane wcześniej laurki i małe słodkie co nieco. Potem na scenę wyszły przedszkolaki z pozostałych grup, które również piosenką podziękowały wszystkim, którzy pracując właśnie w przedszkolu swe serce oddają dzieciom. Część artystyczną zakończono gromkimi brawami. Na zakończenie uroczystej gali Pani Dyrektor gorąco podziękowała dzieciom za wspaniały występ i również poczęstowała je słodkościami.

 
PYSZNE WITAMINKI – ROBIMY SAŁATKĘ JARZYNOWĄ

Z myślą o jarzynowych witaminkach, grupa dzieci 5- letnich „Motylki” - postanowiła zrobić wspólnie pyszną sałatkę jarzynową. Wcześniej poznały warzywa (wygląd, smak i zapach), które potrzebne były do wykonania sałatki. Później przygotowały się do pracy: starannie umyły ręce, zakładały fartuszki. Po odebraniu od pani kucharki ugotowanych warzyw „Motylki” przystąpiły do krojenia warzyw, przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Gdy wszystkie składniki były dokładnie pokrojone nastąpił moment przyprawiania i wymieszania składników. Na koniec gotową sałatkę nałożyliśmy na talerze urządzając w sali prawdziwą ucztę! Oczywiście naszą pyszną sałatką poczęstowaliśmy wszystkich pracowników przedszkola. Nasi degustatorzy zgodnie stwierdzili, że w przedszkolu rosną nam mali kucharze! 

Brawa dla naszych wspaniałych kucharzy!!!


V OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
 
Uroczystość Dnia Przedszkolaka (20.09.2016r.) otworzyła Pani Dyrektor listem Rzecznika Praw Dziecka do dzieci, Rodziców i Nauczycieli z okazji V Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka. Następnie dzieci odśpiewały „Hymn Przedszkolaka”:

Wszyscy swoje święto mają, święto mają
tańczą, skaczą i śpiewają i śpiewają
Przedszkolaki przykład dają, przykład dają
I też swoje święto mają, święto mają

Ref:Dzień przedszkolaka jest właśnie dzisiaj,
to święto Ani, Basi i Krzysia.
W dzień przedszkolaka każdy to wie,
Bawi się z nami, kto tylko chce.
 
Ogród z panią przystroimy, przystroimy
Sto balonów wypuścimy, wypuścimy
Będzie to wiadomość taka, właśnie taka,
że dziś jest dzień przedszkolaka, przedszkolaka.

I złożyły przysięgę przedszkolaka:

„Przyrzekamy co dzień rano buzię mieć zawsze roześmianą, przyrzekamy nie płakać i nie szlochać i Panie mocno kochać. Przyrzekamy zabawki szanować i dokoła wszystko porządkować. Przyrzekamy, choć jesteśmy jeszcze mali zgodnie bawić się na sali!”   

Później  były wspólne tańce, śpiewy i zabawy na sali gimnastycznej. Nie obyło się również bez słodkości. To był dzień pełen uśmiechu i radości!


PIERWSZE DNI W PRZEDSZKOLU

Pierwsze dni września upływają naszym nowym przedszkolakom na adaptacji. Niektóre dzieci płaczą przy rozstaniu z rodzicami, a inne już śmiało przekraczają próg sali. Dzieci z grupy "Zajączki" zapoznały się z Paniami oraz kolegami i koleżankami z grupy oraz poznają zasady i zwyczaje panujące w przedszkolu. Poznają również najbliższe otoczenie - swoją  salę i jej wyposażenie oraz ogród przedszkolny. Najmłodsze przedszkolaki wykonały już swoją pierwszą prace plastyczną. Piękna pogoda sprzyja spacerom, więc "Zajączki" chętnie maszerowały po ogrodzie przedszkolnym, a następnie bawiły się w piaskownicy. 


 


 
 
Copyright © 2013-23 przedszkole56.edu.pl || Wszelkie prawa zastrzeżone.                   Powered by Grupa VSC