...:: WYDARZENIA 
JUBILEUSZ 30-LECIA PRZEDSZKOLA

Dnia 14.06.2016r świętowaliśmy 30-lecie naszego przedszkola. Przybyło do nas wielu zaproszonych gości. Wśród nich Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński. Zwracając się do dzieci i zgromadzonych gości powiedział wiele ciepłych słów, wspominając swoje młodzieńcze lata. Były występy dzieci oraz życzenia i gratulacje składane na ręce Dyrektor placówki Ewy Capiga. Pracownicy przedszkola przygotowali dla dzieci i rodziców mnóstwo atrakcji. Była m.in. wspaniała kuchnia, koło fortuny, malowanie twarzy, dmuchany zamek oraz konkursy przy muzyce z Wodzirejem. Przybyły także służby Straży Miejskiej oraz Straży Pożarnej, które w przyjaznej atmosferze prezentowały swoją misję w społeczeństwie. Dzięki zaangażowaniu wielu rodziców dzieci przeżyły wiele niepowtarzalnych chwil. Dziękujemy!

"DZIECIŃSTWO BEZ PRÓCHNICY"

W dniach od 06.06.-10.06.2016r. nasze przedszkole realizowało Projekt „Edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku zdrowia jamy ustnej skierowana do małych dzieci, ich rodziców, opiekunów i wychowawców”. Projekt jest inicjatywą współfinansowaną w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy przez Szwajcarię w ramach współpracy z nowymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej oraz ze środków Ministerstwa Zdrowia. Celem projektu jest ograniczenie występowania i nasilenia próchnicy zębów oraz poprawa stanu jamy ustnej i ogólnego stanu zdrowia dzieci w wieku 0-5 lat.
Nasze przedszkolaki aktywnie uczestniczyły w zajęciach dydaktycznych. Poznały królika Pampisia, który uczył ich jak należy dbać o higienę jamy ustnej – dzieci słuchały opowiadania, rozwiązywały zagadki i zadania zawarte w kartach pracy, wykonywały prace plastyczną „Kolorowa szczoteczka” oraz śpiewały piosenkę „Myję zęby” („Fasolki”). W ramach projektu rodzice otrzymali folder informacyjny „Dzieciństwo bez próchnicy”, natomiast dzieci paszport oraz szczoteczkę i pastę do zębów.


XXIII FESTIWAL PRZEDSZKOLNEJ TWÓRCZOŚCI MUZYCZNEJ
- FINAŁ


Dnia 06.06.2016r. w Sali Widowisko - Koncertowej „MUZA” w Sosnowcu odbył się Finał XXIII Festiwalu Przedszkolnej Twórczości Muzycznej. Nasze przedszkole reprezentowały dzieci z grupy „Zajączki” (3-latki). Przedszkolaki pięknie zatańczyły do muzyki żydowskiej; taniec wzbudził zachwyt publiczności. W nagrodę za tak ładny występ dzieci otrzymały medal i maskotkę. Natomiast przedszkole statuetkę, którą można zobaczyć w gablocie, w holu przedszkola. GRATULEMY!!!

WYJŚCIE DO TEATRU ZAGŁĘBIA W SOSNOWCU NA SPEKTAKL
"PYZA NA POLSKICH DRÓŻKACH"


Dnia 03.06.2016r. wszystkie dzieci z naszego przedszkola wybrały się do Teatru Zagłębia w Sosnowcu na spektakl pt. „Pyza na polskich dróżkach”. Dla większości najmłodszych przedszkolaków była to pierwsza wizyta w teatrze. Uwagę dzieci przyciągały zatem: stroje aktorów, scenografia, gra świateł oraz melodyjne piosenki. Spektakl bardzo podobał się dzieciom….wszyscy śledzili wędrówki rezolutnej, tryskającej dobrym humorem Pyzy, która uciekła ze stolnicy, żeby wędrować po Polsce. To dzięki jej niesamowitym przygodom przedszkolaki mogły poznać wybrane regiony Polski, tradycje, zwyczaje i sztukę ludową. Pyza podczas wędrówek m.in. odwiedza dom Chopina i słucha koncertu, pierwszy raz jedzie autobusem, odpoczywa przy warszawskiej Syrence oraz zachwyca się Puszczą Białowieską i dzikimi zwierzętami.

WYCIECZKA DO AGROGOSPODARSTWA "POD SKAŁKĄ"
W PRZYBYNOWIE


Dnia 01.06.2016r. wszystkie dzieci z naszego przedszkola uczestniczyły w całodniowej wycieczce do Agrogospodarstwa „Pod Skałką” w Przybynowie (gmina Żarki). Już od rana w przedszkolu trwały wielkie przygotowania. Nauczyciele udzielali ostatnich wskazówek, przypominając zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas wycieczki. Na miejscu czekało na dzieci wiele atrakcji… Jedną z nich był poczęstunek powitalny – chlebek ze smalcem, ogórek kiszony, herbata i oczywiście słodkości. Następnie odbył się warsztat edukacyjny „Skąd się bierze mleko? Jak powstaje masło?”. Przedszkolaki miały możliwość dojenia krowy oraz wyrabiania masła, a następnie kosztowania krowiego mleka i chlebka z konfiturami. Dużym zainteresowaniem cieszył się plac zabaw„Kraina Marzeń Dzieci”, gdzie na przedszkolaków czekały: dmuchane zamki, trampolina i huśtawki. Następnie zwiedzały Skansen Wsi Jurajskiej „Ocalić od zapomnienia” – dzieci miały możliwość zobaczenia drewnianej chaty z XIX/XX w. Wyposażona w sprzęty codziennego użytku chata przybliżyła dzieciom kulturę i życie dawnej wsi. Wielką atrakcją dla dzieci była Zagroda „Pod Skałką”. W mini zoo przedszkolaki mogły zobaczyć m.in. wielbłąda, lamy, daniele oraz bardziej swojskie kozy, owce, osiołki, kaczki i króliki. Ponadto oglądały ptactwo ozdobne: papugi i bażanty. Wiele radości sprawiło dzieciom karmienie zwierząt. Po tak wielu atrkcjach na dzieci czekał pyszny obiad: zupa pomidorowa. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do przedszkola.

XXIII FESTIWAL PRZEDSZKOLNEJ TWÓRCZOŚCI MUZYCZNEJ
- ELIMINACJE


Dnia 10.05.2016r. w Miejskim Domu Kultury "Kazimierz" w Sosnowcu odbył się XXIII Festiwal Przedszkolnej Twórczości Muzycznej. Talenty wokalne i taneczne zaprezentowały dzieci z sosnowieckich przedszkoli. Nasze przedszkole reprezentowali: Mikołaj Zapała z grupy „Motylki” /piosenka/ oraz 8 dzieci (Paulina Ligorowska, Maja Kowenzowska, Kornelia Cegła, Samanta Ciszewska, Lena Jachymczyk, Tola Zuwała, Tomasz Matyja i Maksymilian Nowak) z grupy „Zajączki” /taniec żydowski/. Miło nam poinformować, że najmłodsze przedszkolaki zakwalifikowały się do finału, który odbędzie się 06.06.2016r. w Sali Widowisko - Koncertowej „MUZA” w Sosnowcu. GRATULACJE!!!


ZAJĘCIA Z DOGOTERAPII

W dniu 28.04.2016r. dzieci z grupy „Zajączki”, ”Tygryski” oraz „Misie” odwiedziła Pani Irena Rost wraz ze swoimi psem „Lexusem”. Dzieci z wielkim entuzjazmem przyjęły czworonoga... Podczas zajęć dowiedziały się, w jakich sytuacjach nie należy podchodzić do psa, jak bezpiecznie się z nim bawić oraz jak należy dbać i opiekować się psami. Przedszkolaki w trakcie praktycznych zajęć nauczyły się kilku komend, a Lexus zaprezentował parę sztuczek: szczekanie na komendę, podskakiwanie oraz proszenie o karmę. Dzieci miały okazję przełamać lęk przed czworonogiem oraz pogłębić kontakt przez podejście do psa i  pogłaskanie go. Zajęcia dostarczyły przedszkolakom wiele wrażeń... Dzieci z wielkim żalem pożegnały naszych gości.

"Dogoterapia jest formą terapii wspomagającej leczenie oraz rehabilitację przy udziale specjalnie wyszkolonego psa i jego przewodnika. Dogoterapia ma na celu poprawę zdrowia zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Istotą dogoterapii jest nawiązanie łączności przy pomocy bliskiego, dotykowego kontaktu między osobą, a psem-terapeutą. Ta forma terapii kontaktowej pozwala na wieloprofilowe usprawnianie rozwoju: ruchowego, intelektualnego, emocjonalnego i społecznego."

WARSZTATY "MŁODY FARMACEUTA"

Dnia 25.05.2016r. w grupie dzieci 6 - letnich odbyły się warsztaty „Młody Farmaceuta" zorganizowane przez Młodą Farmację Sosnowiec. Na sali rytmiki „Motylki” poprzez prezentację multimedialną poszerzyły swoje wiadomości nt leków, zdrowego odżywiania oraz pracy farmaceuty. Młodzi studenci Farmacji zorganizowali dla naszych milusińskich zabawy biologiczno-chemiczne. Współpracując z przyszłymi farmaceutami "tworzyliśmy" różne leki w małych moździerzach. Ależ to było fascynujące! Każdy uczestnik warsztatów dostał pamiątkowy dyplom. Dziękujemy studentom za przybliżenie tajników wiedzy farmaceuty. Dziękujemy!!!
 
KONKURS RECYTATORSKI
POD HASŁEM
"SPOTKANIE Z POEZJĄ MARII KONOPNICKIEJ"


Dnia 24.05.2016r. w Przedszkolu Miejskim nr 57 im. Marii Konopnickiej w Sosnowcu odbyła się II edycja Konkursu Recytatorskiego pod hasłem "Spotkanie z poezją Marii Konopnickiej". Nasze przedszkole reprezentowała Agatka Gawlik z najstarszej grupy przedszkolnej oraz Maciuś Ruski i Marta Tkaczyk. Celem konkursu było propagowanie twórczości Marii Konopnickiej oraz pobudzanie dzieci do aktywności słownej. Nasi wychowankowie wypadli wspaniale! Interpretacja wierszy patronki przedszkola zachwyciła widownię i jury. Brawo, gratulacje!!!


SPARTAKIADA DLA DZIECI 5-LETNICH O PUCHAR
"PRZEDSZKOLAK OLIMPIJCZYKIEM"


Dnia 22.04.2016r odbyła się Spartakiada dla dzieci 5 - letnich o Puchar " Przedszkolak Olimpijczykiem" w Przedszkolu Miejskim nr 5 w Sosnowcu przy ul. Ostrogórskiej. 6 dzieci z grupy " Motylki"  uczestniczyło w zmaganiach sportowych. Rozgrywki sportowe odbyły się między 4 przedszkolami. Nasi mali sportowcy dali z siebie wszystko...  Z okrzykiem na ustach "W zdrowym ciele, zdrowy duch" wróciliśmy do przedszkola. Każdy uczestnik Spartakiady otrzymał dyplom, nagrody książkowe. Dla przedszkola zdobyliśmy kolejny puchar, który będzie wyeksponowany w holu przedszkola. Brawo mali sportowcy!!!

MUSICAL PT. "KOTY"
W WYKONANIU DZIECI Z PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 55 W SOSNOWCU


Dnia 21.04.2016r. nasze przedszkole odwiedziły dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 55 w Sosnowcu. Goście przygotowali dla nas musical pt. ”Koty”. Przedszkolaki z ogromnym zainteresowaniem śledziły ruchy małych aktorów, którzy z wielkim zapałem popisywali się swoimi umiejętnościami teatralnymi. Przedstawienie wszystkim bardzo się podobało… aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Dziękujemy!


XIV SOSNOWIECKA OLIMPIADA SPORTOWA
DLA DZIECI I MŁODZIEŻY NIEPEŁNOSPRAWNEJ RUCHOWO


Dzieci z grupy "Misie" reprezentowały nasze przedszkole poprzez udział w XIV Sosnowieckiej Olimpiadzie Sportowej dla Dzieci i Młodzieży Niepelnosprawnej Ruchowo, która odbyła się 15.04.2016R. na Hali Sportowej MOSiR w Sosnowcu. W trakcie olimpiady rywalizowały z rówieśnikami z różnych placówek z najbliższej okolicy, wykazały się dużym zaangażowaniem i prawidłową postawą sportową. Uwieńczeniem olimpiady było wręczenie medali dla wszystkich małych sportowcow!


MOBILNE PLANETARIUM "ORBITEK"

Dnia 14.04.2016r. nasze przedszkole odwiedziło Mobilne Planetarium „Orbitek”. Kosmiczną przygodę rozpoczęliśmy od zabawy piłkami – Planetami. Następnie dzieci z ogromną ciekawością oglądały wielką dmuchaną kopułę z zewnątrz, a później ochoczo wchodziły do środka, siadały lub kładły się na dywanie i wyczekiwały na „bajkę” wyświetlaną dookoła głowy. Dzieci dowiedziały się, że wszystkie planety krążą wokół Słońca, przeliczały je i nazywały. Wspólnie odliczały start rakiety, lądowały na Księżycu, oglądały gwiazdozbiory. Zaciemnione wnętrze zapewniło niepowtarzalny klimat i umożliwiło przeżycie każdej fazy multimedialnej przygody. Po wyjściu z kopuły dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia na tle kosmonauty. Dla każdego przedszkolaka to był z pewnością dzień pełen wrażeń!

PRZEGLĄD POEZJI DZIECIĘCEJ
POD HASŁEM "TE CO SKACZĄ I FRUWAJĄ..."


Dnia 06.04.2016r odbył się w naszym przedszkolu „Przegląd Poezji Dziecięcej” pod hasłem „Te co skaczą i fruwają…”. W tym roku do udziału w przeglądzie zgłosiło się 9 uczestników. Wspólnie z rodzicami młodych artystów mogliśmy podziwiać występy na przedszkolnej scenie. Artyści zachwycili wszystkich swoją interpretacją utworów literatury polskiej. Za te niezwykłe występy dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz niespodzianki. Dziękujemy rodzinom młodych artystów za udział w przedszkolnym przeglądzie, bo było to niezwykłe spotkanie z polską poezją dla dzieci. Najbardziej wyjątkowy i zachwycający występ zaprezentowała Agatka z grupy „Motylki”, która będzie reprezentowała nasze przedszkole w Miejskim Przeglądzie Poezji w murach Klubu J. Kiepury.


TEATRZYK W PRZEDSZKOLU 

Dnia 22.03.2016r. odwiedzili nas aktorzy z Krakowskiej Grupy Teatralnej „KANON” z teatrzykiem pt. „Maniery biedronki Lucynki”. Dzieci ze wszystkich grup z zaciekawieniem oglądały teatrzyk i śledziły losy biedronki Lucynki oraz jej przyjaciół. Lucynka nie wiedziała, jak się zachować w wielu różnych sytuacjach oraz nie znała czarodziejskich słów, takich jak: proszę, przepraszam, dziękuję. Z pomocą przedszkolaków i Krasnala, biedronka szybko nauczyła się używać zwrotów grzecznościowych, zaczęła też doceniać przyjaciół. Przeprosiła wszystkich, których obraziła oraz podziękowała za podarowane jej prezenty. Od teraz Lucynka może być przykładem dla innych. Przedszkolaki podczas przedstawienia utrwaliły wiadomości dotyczące zasad dobrego wychowania oraz mogły obserwować skutki samolubnego postępowania.

PROJEKT: "PROMOCJA ZDROWIA JAMY USTNEJ PRZEDSZKOLAKÓW"

Gabinet Stomatologiczny DENTALroom w Sosnowcu zaprosił nasze przedszkole do udziału w autorskim projekcie: „Promocja zdrowia jamy ustnej przedszkolaków”. Głównym celem przedsięwzięcia jest stomatologiczna edukacja prozdrowotna u dzieci, skupiająca się na zmianie zachowań, które przyczyniają się do rozwoju chorób jamy ustnej, w tym głównie choroby próchnicowej zębów. W marcu, w programie uczestniczyły dzieci z grup: „Misie”, „Zajączki” i „Tygryski”, natomiast w kwietniu: "Biedronki" i "Motylki". Zajęcia odbyły się w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze. Dzieci oglądały prezentację multimedialną i narzędzia niezbędne do pracy lekarza dentysty, doskonaliły umiejętność prawidłowego mycia zębów „pod okiem” stomatologów: lek. dent. Artura Czapli i lek. dent. Bartosza Chrzanowskiego, wzbogaciły wiedzę nt. zdrowego odżywiania się, kolorowały obrazki pt. „U dentysty” oraz co najważniejsze siadały na fotelu i pokazywały zęby lekarzowi. Dzieci były naprawdę dzielne! W nagrodę za odwagę otrzymywały naklejkę „Dzielny pacjent”, dyplom i lizaka. Mamy nadzieję, że przedszkolaki pokonają lęk przed wizytami u lekarza dentysty i będą częstymi gośćmi w gabinecie stomatologicznym. 


Bardzo serdecznie dziękujemy!

QUIZ "ZNAMY ZASADY HIGIENY"
W PRZEDSZKOLU MIEJSKIM NR 28 W SOSNOWCU


Reprezentacja grupy "Motylków" uczestniczyła w quizie pod hasłem "Znamy zasady higieny" zorganizowanym w Przedszkolu Miejskim nr 28 w Sosnowcu. Dzieci rozwiązywały wiele zagadek, wykonywały trudne zadania, w których wykazały się zdobytą wiedzą na temat zdrowia i higieny w codziennym życiu. "Motylki" wspólnie z innymi zespołami przedszkolaków, wesoło bawiły się i zgodnie walczyły o punkty. Na koniec był zdrowy poczęstunek wielozbożowy i nagrody oraz dyplomy.

"BIEDRONKI" I "MOTYLKI" W KINIE "HELIOS"

W dniu 10.02.2016r. dzieci z grupy „Biedronek” i „Motylków” wybrały się do kina „Helios” w Sosnowcu na film animowany pt.: „Misiek w Nowym Jorku”. Niedźwiedzia polarnego, zwanego przez wszystkich Miśkiem, nasi milusińscy „spotkali” na biegunie, na którym od pewnego czasu zaczęło się źle dziać. Otóż chciwy przedsiębiorca planował wybudować tam sieć centrów handlowych i osiedli mieszkaniowych. Na północy pojawiały się tłumy turystów, śmiecąc i zakłócając spokój wszystkim zwierzakom. Poczciwy Misiek, dostał arcytrudne zadanie. Miał wyruszyć do Nowego Jorku – siedziby biznesmena – i zniechęcić ludzi do zasiedlania Arktyki. W niebezpiecznej misji towarzyszyła mu trójka kompletnie nieobliczalnych lemingów. Spotkanie zwierzaków z północy z mieszkańcami wielkiego miasta zaowocowało serią nieporozumień, które rozbawiały wszystkich przedszkolaków do „białości!”. Dzieci pełne wrażeń, z uśmiechem na twarzy powróciły do przedszkola, choć w drodze towarzyszył im dość mocno padający deszcz.


 DZIEŃ BABCI I DZIADKA

W styczniu w naszym przedszkolu odbyły się spotkania z okazji „Dnia Babci i Dziadka”. Każda z grup przygotowała dla swoich ukochanych babć i dziadziusiów program artystyczny. Poprzez wiersze, piosenki i tańce mali artyści chcieli wyrazić swoją miłość i wdzięczność do dziadka i babci w dniu ich święta. Seniorzy byli bardzo wzruszeni i zachwyceni występami swoich wnuków oraz prezentami. Serdeczną i przyjemną atmosferę umilił słodki poczęstunek.


ZABAWA KARNAWAŁOWA

Dnia 19.01.2016r. w naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Dzieci zaprezentowały się w strojach swoich ulubionych postaci z bajek i filmów. Były wróżki, królewny, rycerze, piraci, nie zabrakło też Elsy i Anny…. Niektóre dzieci, aż trudno było rozpoznać. Pani Dyrektor wesołej zabawy wszystkim życzyła i tym samym tegoroczny bal otworzyła. Przedszkolaki bawiły się na sali gimnastycznej przystrojonej balonami, serpentynami oraz kolorowymi ozdobami. Wyjątkowy nastrój od razu wprowadził dzieci w atmosferę zachęcającą do zabawy, do której zaprosił ich Wodzirej. Wszyscy przy dźwiękach znanych przebojów bawili się wesoło… zabawę uatrakcyjniały konkursy z nagrodami. Nie zabrakło również zdjęć i zabaw ruchowych. Wspomnienia z tego balu na długo pozostaną w naszej pamięci.

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

W dniu 8 stycznia gościliśmy w naszym przedszkola panią policjantkę z Komendy Miejskiej w Sosnowca, która przybyła razem z policyjną maskotką – Sznupkiem.  Policjantka rozmawiała z dziećmi o właściwym zachowaniu się na drodze, oraz o zasadach bezpieczeństwa, których należy przestrzegać na co dzień. Dzieci wykazały się znaczną wiedzą na ten temat, włącznie z tym, że bezbłędnie zaprezentowały pozycję, jaką należy przybrać podczas ewentualnego ataku agresywnego psa. Na koniec nasi wychowankowie wręczyli policjantce podziękowanie oraz rysunki, które dla niej własnoręcznie wykonały. Sznupek - znana policyjna maskotka, stanowczo wywarł największe wrażenie, jednak nie wszystkie dzieci odniosły się do niego z ufnością. Niektóre wolały zająć bezpieczną pozycję na kolanach pań. Tak na wszelki wypadek.  A na koniec tej niezapomnianej wizyty odbyła się sesja fotograficzna z naszymi gośćmi.

SPOTKANIA WIGILIJNE Z RODZICAMI

W grudniu w naszym przedszkolu odbywają się „Spotkania Wigilijne z Rodzicami”. Każda z grup przygotowuje świąteczny program artystyczny. Jak co roku, najstarsze dzieci przedstawiły „Jasełka”, natomiast młodsze program słowno - muzyczny. Rodzice byli wzruszeni i zachwyceni występami swoich pociech. Po występach dzieci składały życzenia Rodzicom i wręczały im własnoręcznie wykonane upominki. Na każdej uroczystości pojawił się długo oczekiwany przez dzieci gość, który podarował im piękne prezenty. Na koniec odbył się wspólny poczęstunek i śpiewanie kolęd. Spotkania upłynęły w miłej i serdecznej atmosferze.

WARSZTATY PLASTYCZNE:
"BOŻONARODZENIOWA BOMBKA"


Dnia 09.12.2015r. w naszym przedszkolu miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Dzieci z grupy „Biedronki” oraz „Motylki” uczestniczyły w warsztatach plastycznych pt. „Bożonarodzeniowa bombka”. Przedszkolaki tworzyły piękne ozdoby choinkowe, wykorzystując styropianowe bombki i kolorowe, świąteczne serwetki. Poznaliśmy nową, oryginalną technikę plastyczną- decoupage. Polega ona na przyklejaniu wzoru wyciętego z chusteczek na daną powierzchnię i pokryciu go lakierem.
Zajęcia te były bardzo ciekawe i inspirujące, a powstałe w ten sposób bombki będą niesamowitą ozdobą każdego domu.


OLIMPIADA SPORTOWA
O PUCHAR DYREKTORA SZKOŁY


Dnia 08.12.2015r. dzieci z najstarszej grupy wzięły udział w Mikołajkowych zawodach sportowych. Jak w poprzednich latach organizatorzy zapewnili nam sportową atmosferę i walkę „fair play” o Puchar Dyrektora Szkoły. Dodatkowo dla każdego uczestnika przygotowany został poczęstunek. Nasze przedszkolaki dały z siebie wszystko! Mamy przyjemność poinformować, że grupa „Motylki” zdobyła II miejsce i wróciła do przedszkola z Pucharem Dyrektora Szkoły! Wszystkim zawodnikom, jak również dzielnym kibicom serdecznie gratulujemy!!!

WIZYTA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA


„Wszystkie dzieci Mikołaja kochają
Wszystkie dzieci na Niego czekają.
Moc prezentów każdemu przyniesie,
Każe dziecko z prezentów się cieszy…”

  Wizyta świętego Mikołaja w naszym przedszkolu, to jeden z  najbardziej oczekiwanych  przez dzieci dni  w roku. Przygotowują się do niego  starannie. Każda grupa wykonuje bardzo ciekawe prace plastyczne płaskie i przestrzenne, na których oczywiście króluje Mikołaj. Różnorodne techniki sprawiają, że każda praca jest oryginalna i ciekawa. Oprócz prac plastycznych, wszystkie grupy przygotowują piosenkę lub wiersz, które będą mogły zaprezentować przed tak wyjątkową osobą. Dzieci uwielbiają te przygotowania i mimo, że zajmują im one wiele czasu, robią to z wielką przyjemnością. Nadszedł wreszcie długo oczekiwany dzień - piątek, 4 grudnia. Wszystkie dzieci już od samego rana z wielką niecierpliwością spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków. Święty Mikołaj nie zawiódł  dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Wcześnie rano zawitał do naszego Przedszkola, lecz  zanim zaczął odwiedzać dzieci w grupach, obejrzał na wystawie przygotowane przez nich  prace. Chyba był bardzo zadowolony z efektów, bo uśmiech nie schodził mu z twarzy, a każde dziecko, które tego dnia przybyło do przedszkola mogło zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem. Nasz gość rozpoczął swoją wizytę od naszych najmłodszych. Dzieci z grup: „Misie”, „Zajączki” i „Tygryski” pierwszy raz witały Mikołaja w przedszkolu. Wszystkie bardzo przeżywały to spotkanie. Na niejednej twarzy można było zobaczyć niepewność, obawę, a nawet lęk. Trwało to jednak krótko. Maluszki dzielnie zaśpiewały przygotowaną piosenkę, rozmawiały z Mikołajem, opowiadały o zabawach w przedszkolu i oczywiście chwaliły się, że są bardzo grzeczne. Mikołaj wręczył każdemu dziecku wspaniały prezent i musiał się pożegnać, ponieważ czekały na niego jeszcze dzieci w „Biedronkach” i „Motylkach”. One również zaśpiewały piosenkę, a po rozmowie z gościem otrzymały kolorowe prezenty. A prezenty były wspaniałe. Królowały zabawki, ale również było, co nieco słodkiego. Na zakończenie spotkania wszystkie przedszkolaki zaprosiły Świętego Mikołaja na salę rytmiki, aby wspólnie potańczyć przy rytmach wesołej muzyki.  A jak wyglądało to niezapomniane spotkanie prosimy zobaczyć w naszej galerii. Dzieci długo wspominały ten dzień, dzieliły się wrażeniami, ponownie oglądały prezenty, zerkały przez okno z nadzieją, że jeszcze raz zobaczą Naszego Gościa i pomachają mu na pożegnanie.

WYCIECZKA DO WIELICZKI


Dnia 02.12.2015r. dzieci grupy „Motylki” wybrały się na „zwiedzanie Solilandii” do Kopalni Soli „Wieliczka”. Podróż po krainie Solilandii i odkrywanie baśniowych tajemnic wielickich podziemi było dla naszych przedszkolaków wielką przygodą, a zarazem świetną zabawą. Podczas podróży po solnych podziemiach odkrywcy spotkali tajemniczego Skarbnika, rozwiązywali rozmaite zagadki oraz quiz, a także pobawiły się w towarzystwie skrzata – Soliludka. W programie znalazła się również chwila na czytanie fragmentu książki „Solilandia – pamiętnik wielickiego skrzata” pod patronatem fundacji ABC XXI „Cała Polska czyta dzieciom”. Na zakończenie mali odkrywcy uroczyście otrzymali Dyplomy Znawcy i Przyjaciela Solilandii.

AUDYCJA MUZYCZNA


Dnia 26.11.2015r. po raz pierwszy w naszym przedszkolu odbyła się audycja muzyczna pt. „Muzyczny świat bajek - czy za pomocą muzyki można opowiadać bajkę?". Audycja połączona była z różnymi zadaniami i zabawami. Dzieci m.in. rozwiązywały zagadki muzyczne oraz wypowiadały się nt. wybranych bohaterów bajek. Trzeba przyznać, że wykazały się dobrą znajomością tematu, gdyż znały odpowiedzi na wszystkie postawione pytania. Audycja zachęcała dzieci nie tylko do słuchania muzyki, ale też do grania na różnych instrumentach. Spotkanie z muzyką było dla dzieci źródłem radości. 

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

W naszym przedszkolu obchodzenie tego święta to już tradycja...
Dnia 25.11.2015r. dzieci przyszły do przedszkola ze swoimi ulubionymi i kochanymi pluszakami. Dzieci opowiadały o swoich maskotkach, słuchały czytanych przez Panie fragmentów książek o niedźwiadkach, kolorowały misie oraz bawiły się w zabawę: "Stary niedźwiedź". Ten dzień wywołał u dzieci wiele uśmiechów i radości. Miś jest bardzo ważny dla każdego dziecka. Można go przytulić, a nawet zwierzyć mu się z sekretów.


V EDYCJA KONKURSU RECYTATORSKIEGO
PT. "JESIEŃ IDZIE PRZEZ ŚWIAT"  


Gorąco gratulujemy DANIELOWI GALUBIE z grupy „BIEDRONKI”, który reprezentował nasze przedszkole w V edycji międzyprzedszkolnego konkursu recytatorskigo pt.: „Jesień idzie przez świat”. Konkurs odbył się w dniu 25.11.2015r. w PM Nr 27, ul. Wawel 22. Wszystkie dzieci, a było ich aż 56 z wielu sosnowieckich przedszkoli otrzymały nagrody w postaci pięknych książeczek oraz pamiątkowych dyplomów.


                               Danielku, życzymy dalszych sukcesów!!!

ZWIEDZANIE TEATRU PRZEZ DZIECI Z GRUPY "BIEDRONKI"

Dnia 23.11.2015r. dzieci z grupy „Biedronki” odwiedziły Teatr Zagłębia w Sosnowcu, aby wziąć udział w lekcji teatralnej. W holu teatru przywitał nas aktor Michał Bałaga.
   I tak zaczęła się przygoda z…
Dzieci odkryły teatr jako miejsce, włącznie z zasadami zachowania się. Poznały różne pomieszczenia teatru: hol, kawiarenkę, widownię, scenę, garderobę, przymierzalnię... Poznały też całe spektrum możliwości warsztatowych aktora: werbalne środki wyrazu aktora oraz pozawerbalne: mimikę, gest i ruch sceniczny. Ćwiczyły oddech, głośne mówienie, dykcję, a próbując wcielić się w różne postaci przymierzały koronę, maski, hełmy. Podczas całego spotkania panowała miła, wesoła atmosfera, pan Michał okazał się wspaniałym gospodarzem. Przykro było dzieciom się z nim rozstawać!!!
 
                                                                                DZIĘKUJEMY!!!
                                                                                          DZIECI I PANIE: BASIA I ANIA

ZWIEDZANIE TEATRU PRZEZ DZIECI Z GRUPY "MOTYLKI"

Dnia 09.11.2015r. grupa „Motylków” brała udział w niezwykłej lekcji w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Dzieci zwiedzały różne pomieszczenia w teatrze, a pan Michał Bałaga, który jest aktorem zdradził kilka tajemnic teatralnych. Każdy przedszkolak mógł na chwilę zamienić się w aktora i na scenie zagrać krótką scenkę…. Dzieci chętnie przymierzały różnorodne maski i wykorzystywały zgromadzone rekwizyty. Chłopcy chcieli zagrać rolę rycerza, a dziewczynki królewny. Dzieci widziały, jak opuszcza się kurtynę i mogły ukłonić się publiczności. Wszyscy stwierdzili, że było super… może kiedyś ktoś z nas zostanie aktorem.

WIZYTA "MOTYLKÓW" W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 8 W SOSNOWCU 


Dnia 06.11.2015r. dzieci z grupy "Motylki"  wybrały się do Szkoły Podstawowej nr 8 w Sosnowcu. W szkole dzieci spotkały przedszkolnych znajomych, którzy chodzą już do klasy I. Pięciolatki zwiedzały szkołę, zobaczyły m.in. szatnię szkolną, ogromne korytarze i sale lekcyjną. W klasie była duża tablica, na której uczniowie piszą literki. Wspólnie z pierwszoklasistami poznawaliśmy literkę R,r i śpiewaliśmy piosenkę. Przedszkolaki były bardzo grzeczne i Pani w szkole powiedziała, że chętnie powita nas we wrześniu.

"DZIEŃ MARCHEWKI"

Dnia 27.10.2015r. obchodziliśmy w naszym przedszkolu „Dzień Marchewki”. Tego dnia w ubiorze dzieci dominował kolor pomarańczowy. W każdej grupie odbyły się „marchewkowe zajęcia”, podczas których dzieci dowiedziały się, jakie ważne wartości odżywcze posiada marchew i dlaczego należy ją jeść w różnej postaci. Dzieci przeliczały marchewki, układały je od najmniejszej do największej oraz wykonywały prace plastyczną. Po obiedzie wszystkie przedszkolaki spotkały się na sali gimnastycznej i wspólnie rozwiązywały „marchewkowe” zagadki. Następnie przy piosenkach „Urodziny Marchewki”, „Warzywa”, „Kuchareczki” rozwijały talenty taneczne. Między zabawami przedszkolaki chrupały marchewkę oraz jadły pyszne marchewkowe ciasto upieczone przez Panie kucharki. Mamy nadzieję, że wszyscy świetnie się bawili i marchewkę polubili!!!

PRZEDSTAWIENIE TEATRALNE PT. "PRZYGODY KRASNALA PĄCZKA"


W dniu 22.10.2015r. w naszym przedszkolu wszystkie dzieci obejrzały przedstawienie teatralne pt. "Przygody krasnala Pączka" w wykonaniu aktorów Agencji Artystycznej "KANON". Główny bohater przedstawienia krasnal Pączek był tłuściutki, ponieważ uwielbiał jeść słodycze, ciasteczka i pączki. Miał też trudności z poruszaniem się, schylaniem i wykonywaniem ćwiczeń. Po interwencji króla i jego przyjaciółki krasnal zaczął zdrowo się odżywiać oraz dużo się gimnastykował. Zdrowa dieta oraz ćwiczenia poskutkowały i po pewnym czasie krasnal był szczupły i zwinny. Dzieci z uwagą oglądały całe przedstawienie, na koniec nagrodziły aktorów gromkimi brawami.

ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK
 
Dnia 15 października obchodzono Światowy Dzień Mycia Rąk. Do tej akcji włączyło się też nasze przedszkole. Święto to zostało ustalone z inicjatywy UNICEF i ma na celu ukazanie, jak ważne dla zdrowia jest zwykłe mycie rąk. W tym wyjątkowym dniu, przedszkolaki rozmawiały na temat zarazków i bakterii. Dowiedziały się, jakie znaczenie dla zdrowia ma częste i dokładne mycie rąk wodą i mydłem. Omówiliśmy także schemat mycia rąk oraz zastosowaliśmy go w praktyce. Na zakończenie tańczyliśmy przy piosence „Mydło wszystko umyję” oraz rozwiązywaliśmy zagadki o higienie.


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

14 października to wyjątkowy dzień dla wszystkich pracowników oświaty, ponieważ w tym dniu obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Nasze dzieci również chciały podziękować wszystkich pracownikom przedszkola za trud włożony w ich wychowanie. W tym wyjątkowym dniu, nie zabrakło więc wierszy, piosenek i życzeń. Na zakończenie każdy zaproszony gość dostał mały upominek oraz laurkę narysowaną przez naszych 5-letnich artystów.


„BIEDRONKI” Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE
             
            Słowami: „Przyrzekam szanować Cię książko”… dzieci z grupy „Biedronki” uroczyście zostały pasowane na czytelnika Biblioteki. Odbyło się ono w dniu 6 października 2015 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sosnowcu, przy ul. Zegadłowicza 2. Wcześniej Pani Beatka pokazała dzieciom niektóre pomieszczenia biblioteki- zwiedziły i zobaczyły: czytelnię, wypożyczalnię oraz księgozbiór, w którym na regałach było bardzo dużo książek i czasopism. Po zwiedzeniu biblioteki „Biedronki” zostały zaproszone przez panią Beatkę do dziecięcej wypożyczalni, w której to dowiedziały się, że książki mogą wypożyczyć do domu, ale najpierw rodzice muszą zapisać je do biblioteki. I tak po wspólnych zabawach muzyczno-ruchowych odbyło się Pasowanie…! Na pamiątkę z wizyty w bibliotece, przedszkolaki otrzymały zaproszenia do wypożyczalni dla dzieci Biblioteki Głównej oraz kolorowe zakładki do książek. Za tak wspaniałe spotkanie i przyjęcie nasi wychowankowie podziękowali Pani Beatce i poczuli się zachęceni do korzystania z zasobów czytelniczych biblioteki.


POKAZ ZWIERZĄT EGZOTYCZNYCH

Dnia 06.10.2015r. odbył się w naszym przedszkolu pokaz zwierząt egzotycznych. Dzieci z uwagą słuchały ciekawostek o życiu płazów, gadów, pajęczaków; o ich naturalnym środowisku, czy sposobach zdobywania pożywienia. Miały okazje między innymi dowiedzieć się: Ile nóg ma pająk? Co jedzą jaszczurki? Jakiego koloru jest skorpion? Czy kameleony naprawdę zmieniają swój kolor w zależności od otoczenia?
Każdemu z zaprezentowanych zwierząt dzieci przyglądały się z ogromną ciekawością, niektóre z nich mogły delikatnie dotknąć lub pogłaskać. Na koniec pokazu każda z grup pozowała do zdjęcia wraz z naszym egzotycznym gościem- wężem!


"MOTYLKI" W BIBLIOTECE 

 W dniu 29.09.2015r. dzieci z grupy "Motylki" wybrały się do Miejskiej Biblioteki Publicznej na zajęcia edukacyjno- kulturalne pt. "O teatrze dla dzieci". Podczas lekcji przedszkolaki wypowiadały się na temat prawidłowego zachowania się w teatrze, a także wiele dowiedziały się na temat pracy aktorów oraz rekwizytów wykorzystywanych w czasie spektaklu teatralnego.Dzieci uczestniczyły również w zrobieniu kukiełki pod okiem Pani bibliotekarki oraz brały udział w zajęciach muzycznych. Śpiewy karaoke oraz ruchowe ilustracje śpiewanych piosenek dały wiele radości wszystkim przedszkolakom. Dziękujemy za miło spędzony czas i czekamy na kolejną wizytę w bibliotece...już niebawem!


WYCIECZKA DO "ZACZAROWANEGO LASU"

Dnia 18.09.2015r. nasze przedszkolaki wybrały się na wycieczkę autokarową do "Zaczarowanego Lasu" w małej jurajskiej wiosce - Piasek k.Janowa. Już od samego rana w przedszkolu panowała niezwykła atmossfera...nie mogliśmy doczekać się godziny wyjazdu! Do "Zaczarowanego Lasu" zawiozły nas kolorowe "tramwaje konne". Po drodze spotkaliśmy wiele bajkowych postaci... Czerwony Kapturek zaprowadził nas do chatki Baby Jagi, gdzie mogliśmy porozmawiać z Jasiem i Małgosią. Spacerowaliśmy leśnymi dróżkami, na których można było zobaczyć niedźiwedzia, czy też usłyszeć wycie wilka... Uwieńczeniem wycieczki była wspólna biesiada i tańce w "Chacie za wsią". Serdecznie dziękujemy kochanym Rodzicom, Dyrekcji i Personelowi przedszkola za mile spędzony czas!

PIERWSZE DNI W PRZEDSZKOLU

Pierwsze dni września upłynęły naszym nowym przedszkolakom na adaptacji. Niektóre dzieci płakały przy rozstaniu z rodzicami, a inne śmiało przekraczały próg sali. Najważniejsze, że maluchy dosyć szybko przyzwyczaiły się do nowej roli - przedszkolaka. W pierwszych dniach, dzieci zapoznawały się z Paniami oraz kolegami i koleżankami z grupy oraz poznawały zasady i zwyczaje panujące w przedszkolu. Dzieci poznawały najbliższe otoczenie - swoją  salę i jej wyposażenie oraz plac przedszkolny. Szybko przyzwyczaiły się do nowego miejsca, chętnie brały udział we wspólnych zabawach i zajęciach. Z chęcią wykonywały też swoje pierwsze prace plastyczne. Dużo radości sprawił dzieciom pobyt na świeżym powietrzu. Piękna pogoda sprzyjała spacerom, więc dzieci radośnie maszerowały z Guciem po ogrodzie przedszkolnym, a następnie bawiły się w piaskownicy i korzystały z urządzeń ogrodowych tj. zjeżdżalnie, koniki, zamki. 

WITAMY W NOWYM ROKU SZKOLNYM!

  Kończy się lato raz, dwa, trzy,
Dojrzewa jarzębina.
Kolczasty kasztan śmieje się,
Rok szkolny się zaczyna.

Skończyły się wakacje
Do przedszkola wracać czas.
Będziemy znów wspominać
Morze i szumiący las.

Słowami przedszkolnej piosenki żegnamy wakacyjne przygody, które pozostaną już tylko w naszych wspomnieniach. Z zapasem sił rozpoczynamy rok szkolny 2015/2016. Jak co roku, szczególnie gorąco chcemy powitać nowych wychowanków, którzy po raz pierwszy przekroczyli próg naszego przedszkola. Życzymy wszystkim dzieciom samych pogodnych i radosnych dni, wspaniałej zabawy, nowych przyjaźni oraz zadowolenia w zdobywaniu wiedzy i rozwijaniu swoich zainteresowań.

 

 
 
Copyright © 2013-23 przedszkole56.edu.pl || Wszelkie prawa zastrzeżone.                   Powered by Grupa VSC