...:: WYDARZENIA
 


 
DYŻUR WAKACYJNY

Trwają wakacje i większość dzieci pożegnała się ze swoimi paniami oraz kolegami i koleżankami, korzystając z letniego wypoczynku. Jednak w naszym przedszkolu nie umilkł gwar i śmiech dzieci, ponieważ w sierpniu nasza placówka miała dyżur wakacyjny. Przedszkolaki miały okazję do nawiązywania nowych znajomości i wspólnych zabaw w sali oraz w ogrodzie przedszkolnym. Ponadto, dzieci uczestniczyły w różnorodnych zajęciach z zakresu edukacji plastycznej, muzycznej, językowej itp. Mamy nadzieję, że dzieci miło spędziły u nas wakacyjny czas.

"PIŻAMA PARTY" W GRUPIE BIEDRONEK

Dnia 26-27.06.2015r. odbyło się Biedronkowe "Piżama Party":
1.Dzieci przybyły po kolacji przyniosły ze sobą: poduszeczki, przytulanki, kocyki lub śpiworki, dowolne zabawki, książeczki i piżamki
2. Między godz. 20.00 - 21.00 odbyły się ulubione zabawy wybranymi zabawkami, zabawy w suchym basenie oraz zabawy z torem przeszkód:
- Pokonywanie mostów drewnianych i plastikowych,
- Wchodzenie na zjeżdżalnię i zjeżdżanie,
- Pokonywanie tuneli,
- Chodzenie na „szczudłach”,
- Zabawy z acta-piłką,
- Zabawy z woreczkami.
3.Od godz. 21.00-21.30 – mini piknik na kocyku, smaczne przekąski na dobranoc
4.Od godz. 21.30 - 22.00 - nocne balowanie przy muzyce, mini-disco z towarzyszeniem ulubionych piosenek
5.Około godz. 22.00-22.15 – przygotowania do zasypiania:
- Wieczorna toaleta,
- Samodzielne zakładanie piżamki,
- Przygotowanie leżaczków do snu z pomocą nauczyciela,
- Układanie się do snu.
6.Od godz. 22.15 – 23.00 – nocne bajeczki do poduszeczki, czytanie ulubionych bajek w ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom”
7.Od godz. 23.00 – planowane zasypianie przy słuchaniu czytanych bajek i muzyce relaksacyjnej
8.Od godz. 23.00 - 7.00 – senne marzenia
9.Około godz. 7.00-8.00 – pobudka i poranna gimnastyka
10. Godz. 8.00 – całuski na pożegnanie

 
To był czas niezwykły, czas radości i spełnienia dziecięcych marzeń. Niechaj ta dziecięca radość udziela się także dorosłym i trwa jak najdłużej.
Pani Ania i Basia
ZAJĘCIA OTWARTE W GRUPIE "BIEDRONKI"

Dnia 26.06.2015r. odbyły się zajęcia otwarte dla rodziców dzieci z grupy „Biedronki”, prowadzone Metodą Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne. Nad przebiegiem wszystkich ćwiczeń i zabaw czuwała p. Basia- wychowawczyni grupy.
Kilka słów o metodzie: Weronika Sherborne była z wykształcenia nauczycielką wychowania fizycznego i fizjoterapeutką.Przez całe życie pracowała z dziećmi. Prekursorem metody Weroniki Sherborne był Rudolf von Laban, który jako pierwszy podjął obiektywne obserwacje naturalnych możliwości ruchowych człowieka.Weronika Sherborne była uczennicą i kontynuatorką teorii Labana, a zarazem twórczynią własnej metody pracy z dziećmi znanej w Wielkiej Brytanii jako Developmental Movement (Ruch Rozwijający). Metoda Ruchu Rozwijającego, wbrew swojej nazwie, nie jest metodą koncentrującą się na usprawnieniu ruchowym uczestników zajęć. Podstawowym jej celem jest rozwijanie sfery emocjonalno – społecznej oraz świadomość samego siebie i innych osób za pomocą ruchu, który wywodzi się z naturalnych zabaw ruchowych dzieci z rodzicami zwanych popularnie „baraszkowaniem”. Dzięki stosowaniu Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne  u dziecka rozwijają się takie cechy, jak poczucie własnej wartości i pewności siebie, poczucie bezpieczeństwa, odpowiedzialność, wrażliwość, umiejętność nawiązywania kontaktów z drugą osobą.Metoda ta jest prosta, naturalna i możliwa do zastosowania w każdych warunkach, bez konieczności używania przyrządów.Ćwiczymy boso, w niekrępujących ruch strojach, na podłodze, w niskich bezpiecznych pozycjach i bez elementów współzawodnictwa. Po intensywnym wysiłku stosujemy odpoczynek i relaks. Tak też było na dzisiejszych zajęciach. Bardzo liczne grono rodziców skorzystało z zaproszenia i przybyło na zajęcie otwarte, za co bardzo serdecznie dziękuję! Po przedstawieniu celu zajęć i krótkiej charakterystyki Metody Ruchu Rozwijającego przystąpiliśmy do zabaw. Na początku było wspólne powitanie się piosenką „Wszyscy są”. W trakcie zajęć dziecko z rodzicem poprzez ćwiczenia kształtowało świadomość własnego ciała „Witanie się różnymi częściami ciała” i przestrzeni: „Bączek”, „Wagoniki”, ćwiczenia relaksujące- „Foteliki”. Wykonywało ćwiczenia oparte na relacji „z” (relacja opiekuńcza): „Mumia”, „Przeszkoda”, „Prowadzenie”, relacji „przeciwko” (relacja mocy i energii): „Skała”, „Odklejanie”, „Paczka”, ćwiczenia twórcze- taniec oraz relacji „razem” (relacja partnerska): „Mosty”, „Tunel”, „Twierdza”, „Przeciąganie”, ćwiczenia relaksujące „Kołysanie” i „Masażyk”. Wszystkie zabawy zostały wykonane chętnie i z ogromną radością. Rodzice z dziećmi bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Następnie prowadząca zajęcia „puściła” po kręgu iskierkę, a na zakończenie odśpiewaliśmy piosenkę pożegnalną. Wszyscy uczestnicy (dzieci i rodzice) wyrazili swoje samopoczucie na zajęciach poprzez piktogramy – buźka uśmiechnięta symbolizująca radość z zajęć oraz smutna – niezadowolenie z zajęć.
                                                                         
Dziękuję bardzo rodzicom za przybycie!!!
Barbara Kapuścińska - wychowawca grupy

WYCIECZKA DO AGROGOSPODARSTWA "POD SKAŁKĄ"
W PRZYBYNOWIE


Dnia 25.06.2015r. dzieci z grup: „Biedronki” i „Motylki” uczestniczyły w całodniowej wycieczce do Agrogospodarstwa „Pod Skałką” w Przybynowie (gmina Żarki). Już od rana w przedszkolu trwały wielkie przygotowania. Nauczyciele udzielali ostatnich wskazówek, przypominając zasady bezpieczeństwa obowiązujące podczas wycieczki. Na miejscu czekało na dzieci wiele atrakcji… Jedną z nich był poczęstunek powitalny – chlebek ze smalcem, ogórek kiszony, herbata i oczywiście słodkości. Następnie odbył się warsztat edukacyjny „Skąd się bierze mleko? Jak powstaje masło?”. Przedszkolaki miały możliwość dojenia krowy oraz wyrabiania masła, a następnie kosztowania krowiego mleka i chlebka z konfiturami. Dużym zainteresowaniem cieszył się plac zabaw„Kraina Marzeń Dzieci”, gdzie na przedszkolaków czekały: dmuchane zamki, trampolina i huśtawki. Po aktywnym wypoczynku dzieci jadły kiełbaskę z grilla. Następnie zwiedzały Skansen Wsi Jurajskiej „Ocalić od zapomnienia” – dzieci miały możliwość zobaczenia drewnianej chaty z XIX/XX w. oraz dawnych maszyn rolniczych. Wyposażona w sprzęty codziennego użytku chata przybliżyła dzieciom kulturę i życie dawnej wsi. Wielką atrakcją dla dzieci była Zagroda „Pod Skałką”. W mini zoo przedszkolaki mogły zobaczyć m.in. wielbłąda, lamy, daniele oraz bardziej swojskie kozy, owce, osiołki, kaczki i króliki. Ponadto oglądały ptactwo ozdobne: papugi i bażanty. Wiele radości sprawiło dzieciom karmienie zwierząt. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do przedszkola.

POŻEGNANIE PRZEDSZKOLA W GRUPIE „MOTYLKI”  

„A kiedy czerwiec jak woda płynie , 
za oknem lata nadchodzi dzień.
Dla wszystkich chłopców i dla dziewczynek
przedszkole właśnie kończy się”.


Pożegnanie przedszkola to czas niezwykły i niezapomniany, zarówno dla dzieci, rodziców, jak i dla nas- nauczycieli. Uroczystość „Pożegnania 5,6- latków” odbyła się w grupie „Motylki” w dniu 18.06.2015r. przy udziale dzieci oraz zaproszonych gości- rodziców i całego personelu przedszkola. Dzieci rozpoczęły uroczystość od zatańczenia „Poloneza”, powitania swoich rodziców, a następnie przedstawiły program słowno- muzyczny. Na zakończenie odbyły się podziękowania, a przedszkolaki otrzymały pamiątkowe dyplomy, tablo i drobne niespodzianki.


FESTYN RODZINNY

Dnia 09.06.2015r. na terenie ogrodu przedszkolnego odbył się Festyn Rodzinny. W ramach imprezy odbyły się występy artystyczne przedszkolaków z dedykacją dla mamy i taty, zabawy z Wodzirejem, konkursy z nagrodami, malowanie twarzy, przejażdżka kucykami oraz zabawy na dmuchanym zamku. Festyn uatrakcyjnili swoją obecnością przedstawiciele Straży Pożarnej. Dzieci z zainteresowaniem oglądały wóz strażacki - mogły m.in. usiąść za kierownicą i przymierzyć hełm strażacki. Gościliśmy również zespół "Mały Skandal". Kolorowe stroje oraz różnorodne układy taneczne bardzo podobały się przedszkolakom. Zabawom i relaksowi na świeżym powietrzu sprzyjała miła i rodzinna atmosfera. Dziękujemy wszystkim za przybycie! Do zobaczenia za rok!

"MOTYLKI" NA "PIKNIKU RODZINNYM"
W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W SOSNOWCU


Dnia 02.06.2015r. dzieci z grupy "Motylki" uczestniczyły w "Pikniku Rodzinnym" zorganizowanym w ogrodzie Domu Pomocy Społecznej przy ul. Jagiellońskiej. Na przedszkolaków czekało wiele atrakcji, m.in. malowanie twarzy, rysowanie kolorową kredą oraz słodkości. Piknik bardzo podobał się dzieciom i był wspaniałą okazją do integracji międzypokoleniowej. Dziękujemy za zaproszenie!

"DZIEŃ DZIECKA"

Dnia 01.06.2015r.
w naszym przedszkolu już od rana panowała radosna atmosfera… Dzieci prezentowały swoje stroje przygotowane specjalnie na ten dzień w barwnym korowodzie, który przeszedł ulicami osiedla. Po powrocie do przedszkola na dzieci czekało wiele atrakcji i niespodzianek:
- zabawy muzyczno-ruchowe,
- konkursy z nagrodami,
- zabawy na świeżym powietrzu,
- malowanie twarzy,
- słodki poczęstunek.
Wspaniała zabawa i dobre humory sprawiły, że ten dzień należał do wyjątkowych.
Życzymy wszystkim dzieciom radosnego dorastania, uśmiechu każdego dnia oraz wielu beztroskich chwil!


"MOTYLKI" W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM

Dnia 29.05.2015r. dzieci z grupy „Motylki” wybrały się do Gabinetu Stomatologicznego przy ul. A. Urbanowicz w Sosnowcu. Pani dentystka pokazała dzieciom swój warsztat pracy - narzędzia, którymi leczy chore zęby. Następnie przedszkolaki wysłuchały informacji nt. higieny jamy ustnej. Kolejną atrakcją była „przejażdżka” w górę i w dół fotelem dentystycznym oraz przegląd zębów (za zgodą rodziców). Za swoją odwagę dzieci otrzymały pastę do zębów oraz kolorowanki, które będą przypominać im o codziennym myciu zębów. Dziękujemy!
XXII FESTIWAL PRZEDSZKOLNEJ TWÓRCZOŚCI MUZYCZNEJ
 
W bieżącym roku na "Festiwalu Przedszkolnej Twórczości Muzycznej" nasze przedszkole reprezentowała Maja Sarnowska z grupy "Biedronek". Dnia 13.05.2015r. podczas eliminacji festiwalowych brawurowo wykonała piosenkę pt. "Chlebek dla Ciebie". Maja poruszyła serca jury swoim talentem, wdziękiem oraz wyglądem. W dniu 25.05.2015r. Maja wystąpiła w koncercie finałowym festiwalu na deskach Teatru Zagłębia w Sosnowcu. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

IV INTEGRACYJNA OLIMPIADA SPORTOWA

Dnia 12.05.2015r. pięcioro wychowanków z grupy "Motylki" oraz dzieci z grupy "Misie" wzięły udział w IV Integracyjnej Olimpiadzie Sportowej zorganizowanej przez Zespół Szkól Specjalnych nr 2 w Sosnowcu. Dzieci reprezentowały nasze przedszkole w wielu konkurencjach sportowych. Na zakończenie olimpiady wszyscy otrzymali medale,dyplomy oraz upominki za zaangażowanie i właściwą postawę sportową.

WYCIECZKA DO FABRYKI "DANONE" W BIERUNIU

Dnia 08.05.2015r. dzieci z grupy „Motylki” wybrały się na długo oczekiwaną wycieczkę do fabryki „Danone” w Bieruniu. Wycieczka była nagrodą, jaką dzieci wygrały w konkursie plastycznym pt. „Zdrowe odżywanie - Metoda na głoda”. Fundatorem nagrody było Towarzystwo Przyjaciół Dzieci – Oddział Miejski w Sosnowcu. Przygoda z Danone rozpoczęła się od prezentacji multimedialnej dotyczącej historii fabryki, bakterii, produktów mlecznych oraz bezpieczeństwa na drodze. Kolejną atrakcją był quiz, sprawdzający wiedzę przedszkolaków. Wszystkie dzieci wykazały się ogromną wiedzą, co zostało zauważone przez Panią, która opiekowała się nami podczas zwiedzania fabryki. Po prezentacji dzieci przygotowywały własny serek - mieszały smaki, dodawały truskawki, brzoskwinię, wanilię. W ten sposób powstawały dość nietypowe serki…wszystkie oczywiście smaczne i zdrowe! Następnie przedszkolaki zwiedzały fabrykę, obserwując proces pakowania jogurtów. Kolejnym punktem wycieczki było spotkanie z „Małym Głodem”. Dzieci z ogromną radością powitały gościa, z którym chętnie zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie. Na zakończenie naszej wizyty dzieci otrzymały prezenty od firmy „Danone” (mnóstwo wspaniałych gadżetów). Dziękujemy!

KONKURS PLASTYCZNY
"ZWIERZĄTKA NA WIELKANOCNYM STOLE"


Serdecznie GRATULUJEMY
KAROLINIE MANTERYS z grupy "Motylki" za zajęcie II miejsca w konkursie plastycznym "Zwierzątka na wielkanocnym stole" zorganizowanym przez Przedszkole Miejskie nr 20 w Sosnowcu.


"TRZY ŚWINKI"
TEATR DZIECI ZAGŁĘBIA W BĘDZINIE


Dnia 06.05.2015r. wszystkie dzieci z naszego przedszkola wybrały się do Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie na spektakl pt.„Trzy świnki”. Przedszkolaki z niecierpliwością oczekiwały rozpoczęcia przedstawienia. Gdy aktorzy pojawili się na scenie, na sali rozległ się śmiech wszystkich dzieci obecnych na widowni. Uwagę dzieci przyciągały: piękne stroje aktorów, scenografia, gra świateł oraz niezwykłe poczucie humoru i melodyjne piosenki. Spektakl bardzo podobał się dzieciom….wszyscy oglądali przygody świnek oraz krowy, owcy, kury i gęsi. W bajce nie zabrakło również postaci, których można było się bać, czyli wilka i smoka. Bajka posiadała walor edukacyjny – dzieci wraz z aktorami odkrywały tajemnice kuchni teatralnej wzbogacając tym samym swoją wiedzę o zwroty: teatr, aktor, atrapa, rekwizyty itp.

TYGRYSKI W BIBLIOTECE

Dnia 24.04.2015r. dzieci z grupy „Tygryski” odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną przy ul. Zegadłowicza. Dla czterolatków była to pierwsza wizyta w bibliotece. Wszyscy z uwagą słuchali informacji na temat biblioteki, korzystania z jej księgozbioru oraz poszanowania książek. Na miejscu odbyła się także pogadanka z dziećmi na temat kulturalnego zachowania się w tym miejscu.  Dzieci wysłuchały bajek czytanych przez bibliotekarzy, oglądały bajki edukacyjne, śpiewały piosenki o tematyce wiosennej oraz brały udział w zabawie „karaoke”. Realizacja lekcji pokazała, że w bibliotece można nie tylko wypożyczać książki, ale także świetnie się bawić.


I SPARTAKIDA – O PUCHAR
„PRZEDSZKOLAK OLIMPIJCZYKIEM”


Choć są młodzi wiekiem to zapał do rywalizacji mają ogromny. Udowodniła to I Spartakiada dla dzieci pięcioletnich o puchar „Przedszkolak Olimpijczykiem” zorganizowana w dniu 20.04.2015r. W Spartakiadzie, której organizatorem było Przedszkole Miejskie Nr 5 uczestniczyły dzieci z czterech placówek. Nasze przedszkole reprezentował 6-osobowy zespół w składzie: Aleksandra Cugowska, Oliwier Czerniak, Natasza Krzysztofik, Maja Curkowicz, Tamara Omirska i Lena Rosół. Rozgrywki sportowe odbyły się w dwóch grupach po dwa przedszkola wyłonionych w drodze losowania przed zawodami- były to rozgrywki półfinałowe, natomiast do ścisłego finału miały przejść dwa przedszkola z każdej grupy z największą liczbą punktów. Co najważniejsze w sportowych zmaganiach nie było przegranych i wygranych. Każdy z 16 uczestników dostał medal i dyplom, a każda z placówek pamiątkowy puchar. Zmagania sportowe rozpoczęły się od krótkiej rozgrzewki, którą przeprowadzili studenci AWF, byli oni również opiekunami poszczególnych grup zawodników. Zawodnicy na miejsca, sygnał gwizdka CZAS START!!! Cóż to były za emocje, nasi mali sportowcy wykazali się dużymi umiejętnościami fizycznymi i z wielkim zaangażowaniem, zapałem przystępowali do kolejnych konkurencji sprawnościowych, szybkościowych i toru przeszkód, a dowodem wspaniałej zabawy sportowej były ich uśmiechnięte buzie – zobaczcie Państwo sami! (odsyłamy do naszej galerii).
          NASZYM ZAWODNIKOM SERDECZNIE GRATULUJEMY I DZIĘKUJEMY!!!
Dziękujemy również pomysłodawczyniom i organizatorkom Spartakiady – nauczycielom: Agata Biela i Barbara Puta. Panie już zapowiedziały, że za rok możemy się spodziewać drugiej edycji Spartakiady.

XIII OLIMPIADA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY NIEPEŁNOSPRAWNEJ


Dnia 17.04.2015 r. dzieci z grupy„ Misie” brały udział w XIII Olimpiadzie Dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Podczas tej uroczystości reprezentowały naszą placówkę poprzez udział w następujących konkurencjach: wyścig na pełzakach, rzut do mini kosza, rzut woreczkiem do celu i kręgle. W trakcie brania udziału w wyżej wymienionych konkurencjach dzieci wykazały się wielkim zaangażowaniem i właściwą postawą sportową. Każdy mały sportowiec został nagrodzony medalem. SERDECZNIE GRATULUJEMY!

PRZEGLĄD POEZJI DZIECIĘCEJ
POD HASŁEM "A WIOSNA PRZYSZŁO PIESZO..."


Dnia 16.04.2015r. Daniel, nasz kolega z najmłodszej grupy „Zajączki” wyrecytował swój wiersz o wiosennym słoneczku przed szerokim gronem na Międzyprzedszkolnym Przeglądzie Poezji Dziecięcej pod hasłem „A wiosna przyszło pieszo…”, który odbył się w Sosnowieckim Klubie Miejskim im. J. Kiepury. Serdecznie gratulujemy!


MIĘDZYPRZEDSZKOLNY TURNIEJ WIEDZY O ZDROWIU
„CHCĘ BYĆ ZDROWY”

 
Dnia 10.04.2015r. Przedszkole Miejskie Nr 12 zaprosiło sosnowieckie przedszkola do udziału w Turnieju Wiedzy o Zdrowiu pt. „Chce być zdrowy”. Nasze przedszkole reprezentował 3-osobowy zespół z grupy „Motylki”: Karolina Manterys, Nadia Petruś i Maja Curkowicz. Ogółem w turnieju wzięły udział dzieci z 5 przedszkoli. Dziewczynki wykazały się ogromną wiedzą nt. zdrowej żywności i przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas spędzania wolnego czasu na powietrzu. Dzieci zmagały się z różnymi zadaniami: układanie puzzli, segregowanie sylwet warzyw i owoców oraz rozwiązywanie zagadek słownych i obrazkowych. Przedszkolaki poradziły sobie również z konkurencjami sportowymi tj. skok obunóż z marchewką, rzut do celu i przeszkody. Wesoło bawiły się także podczas zabaw muzyczno – ruchowych m.in. świetną zabawą okazał się „taniec z pomarańczą”. Nasze dziewczynki wykazały się nie tylko wiedzą, ale też dobrą współpracą w zespole i zdobyły II miejsce w turnieju. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki. Na zakończenie dla wszystkich dzieci przygotowano poczęstunek w postaci zdrowych kanapek i owocowych szaszłyków. Serdecznie gratulujemy dziewczynkom i życzymy dalszych sukcesów!


ZAJĘCIA Z DOGOTERAPII


W dniu 09.04.2015r. dzieci z grupy „Zajączki”, ”Tygryski” oraz „Misie” odwiedziła Pani Irena Rost wraz ze swoimi pupilami „Koma” i „Lexus”. Pani Irena opowiedziała dzieciom, z jakimi obowiązkami wiąże się posiadanie psa oraz przedstawiła zasady obowiązujące w przypadku spotkania obcego psa na ulicy. Dzieci z wielkim entuzjazmem przyjęły czworonożnych przyjaciół. Podczas zajęć wykonano wiele rodzajów ćwiczeń i zabaw, które miały służyć podstawowemu celowi dogoterapii -wszechstronnemu rozwojowi podopiecznego. Przedszkolaki poznawały także psie akcesoria i dowiedziały się, jak należy dbać oraz opiekować się czworonogami. Dzieci w trakcie praktycznych zajęć nauczyły się kilku komend, a piesek zaprezentował parę sztuczek: szczekanie na komendę, podskakiwanie czy proszenie o karmę. Dzieci miały okazję przełamać lęk przed czworonogiem oraz pogłębić kontakt przez podejście do psa i pogłaskanie. Zajęcia dostarczyły przedszkolakom mnóstwo pozytywnej energii. Dzieci z wielkim żalem pożegnały naszych gości…już tęsknimy za kolejnymi spotkaniami z pieskami.

KONKURS RECYTATORKI "MOJA POEZJA"

Dnia 08.04.2015r. w przedszkolu od rana panowało wielkie poruszenie…Na korytarzach pojawiały się kolorowe motyle, uśmiechnięte pszczółki, rechoczące żabki. To oznaczać mogło tylko jedno-do naszej placówki zawitała wiosna! Pachnąca, zielona, ustrojona kwieciem wiosna! Spotkaliśmy się w przedszkolnej auli, aby uczcić to niezwykłe wydarzenie-wysłuchaliśmy pięknych, pełnych emocji recytacji w wykonaniu naszych przedszkolaków. Na koniec wszyscy wykonawcy otrzymali piękne dyplomy oraz upominki. To był wspaniały dzień!

KONKURS PLASTYCZNY "NAJWIĘKSZE JAJO WIELKANOCNE"

Jak co roku w naszym przedszkolu został zorganizowany międzyprzedszkolny konkurs plastyczny. Tej wiosny wybraliśmy tematykę świąteczną konkursu pod hasłem: „Największe jajo wielkanocne”. Wszystkim wychowankom sosnowieckich przedszkoli zaproponowaliśmy wykonanie pracy przestrzennej dowolną techniką plastyczną. Celem konkursu było rozwijanie dziecięcej wyobraźni  i aktywności twórczej, ćwiczenie umiejętności wykorzystania i łączenia ze sobą różnych technik plastycznych oraz  kształtowanie poczucia estetyki i smaku artystycznego, a także doskonalenie sprawności manualnych. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem, zaangażowaniem i pomysłowością przedszkolaków, rodziców i nauczycieli, który pomagali małym artystom w przygotowywaniu gigantycznych jaj wielkanocnych. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy, ogłoszenie zwycięzcy już wkrótce....


A oto zwycięzcy:

I miejsce
 praca grupowa: Amelka, Marcin i Jaś z Przedszkola Miejskiego nr 12 w Sosnowcu 

II miejsce
Monika i Krzyś z Przedszkola Miejskiego nr 29 w Sosnowcu

III miejsce
grupa " Krasnale" z Przedszkola Miejskiego nr 19 w Sosnowcu

IV miejsce
Amelka z Przedszkola Miejskiego nr 50 w Sosnowcu
 
GRATULUJEMY!!!
 
Dla zwycięzców w konkursie przygotowaliśmy nagrody. Wszyscy uczestnicy oraz opiekunowie otrzymają dyplomy oraz podziękowania.


WIZYTA W ZESPOLE SZKÓŁ MUZYCZNYCH W SOSNOWCU

W dniu 31.03.2015r. dzieci z grupy „Motylki” zostały zaproszone do Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu na Koncert pt. "Bajka o morskim kocie". W pięknej sali koncertowej, w nadmorskiej scenerii, na tle statku uczniowie Szkoły Muzycznej prezentowali wiersze, piosenki i tańce. Przedstawienie zakończyło się prezentacją muzyczną na różnych instrumentach: na gitarze, skrzypcach, wiolonczeli, flecie, klarnecie, akordeonie, wibrafonie i dzwonkach. Koncert bardzo podobał się dzieciom.

"FRU" - KINO "HELIOS"

Dnia 26.03.2015r. dzieci z grupy „Tygryski” i „Motylki” wybrały się do kina „Helios” w Sosnowcu na bajkę pt. „Fru”. Przed seansem przedszkolaki poznały ciekawostki nt. ptaków. Uczestniczyły też w konkursach i quizach o ptakach. Każde dziecko za udział w konkursie otrzymało słodką niespodziankę oraz notes. Na koniec dzieci obejrzały bajkę. Przygody ptaszka, który nigdy wcześniej nie wychylił dzioba poza rodzinne gniazdo, bardzo spodobały się dzieciom.

"KOPCIUSZEK" - KINO "HELIOS"

Dnia 25.03.2015r. grupa „Biedronki” wybrała się do kina „Helios” w Sosnowcu na film fabularny pt.: „Kopciuszek”. W „Kopciuszku” dzieci poznały losy młodej Elli, córki kupca, który po śmierci jej matki ponownie się żeni. Dzieci z wielką uwagą śledziły losy dziewczyny, która po niespodziewanej śmierci ojca, zostaje zdana na łaskę i niełaskę zazdrosnej i bezwzględnej nowej rodziny-macochy i jej dwóch córek. Ostatecznie zostaje ona zdegradowana do roli służącej, wiecznie umorusanej i pogardliwie zwanej Kopciuszkiem. Jednak pod koniec projekcji filmu na twarzach naszych wychowanków pojawił się uśmiech, bo historia Kopciuszka kończy się szczęśliwie. Dzięki temu, że pozostała wierna słowom swojej umierającej matki „być odważną i dobrą” została żoną wspaniałego i dobrego księcia.

WIZYTA "BIEDRONEK" W SKANSENIE W CHORZOWIE

W dniu 24.03.2015r. „Biedronki” pojechały do Muzeum - „Górnośląskiego Parku Etnograficznego” w Chorzowie. Idąc spacerkiem przez jeden z najpiękniejszych skansenów w Polsce, dzieci dotarły do chałupy ze Strzemieszyc Wielkich, aby wziąć udział w lekcji muzealnej „Zwyczaje wielkanocne”. Prowadzący lekcję – pan Paweł najpierw opowiedział naszym wychowankom o wiosennych świętach na dawnej wsi, a potem zaproponował ozdabianie pisanek woskiem. Dzieci z wielkim zaangażowaniem i cierpliwością ozdabiały gorącym woskiem jajka za pomocą odpowiedniego narzędzia, by móc wspólnie z panem Pawłem zamoczyć je w wybranym kolorze farby. Gotowa pisanka została delikatnie zapakowana i przywieziona przez każde dziecko do przedszkola. W drodze powrotnej do autokaru dzieci mogły obejrzeć wnętrza niektórych chałup, zajrzały też na wiejskie podwórko ze starą studnią, narzędziami rolniczymi i mieszkającymi w klatkach królikami. Ponadto obejrzały też piękny drewniany wiatrak oraz inne budowle, na tle których wykonały pamiątkowe zdjęcia. Było też spotkanie ze zwierzętami- bo tu i ówdzie pasły się konie i kozy. Panie i dzieci były zachwycone z pobytu w skansenie, nie tylko dlatego, że chałupy i budynki gospodarcze za sprawą przedmiotów życia codziennego sprawiały wrażenie dopiero co opuszczonych przez gospodarzy, ale głównie dlatego, że to wieś prawdziwa i kompletna.

TEATRZYK "MAGICZNY SKLEP"


Dnia 23.03.2015r. wszystkie dzieci z naszego przedszkola oglądały przedstawienie teatralne pt. „Magiczny sklep” w wykonaniu aktorów Teatru "Kalejdoskop". Była to opowieść o magicznym sklepiku prowadzonym przez czarodziejkę, do którego od dawna już nikt nie zaglądał. Nawet dzieci wolały oglądać kreskówki i spędzać czas przy komputerach, niż czytać stare bajki. Dlatego Kraina Baśni powoli zaczynała odchodzić w zapomnienie…. Pewnego dnia, mała dziewczynka stojąc przed wystawą sklepu, decyduje się wejść do środka. Po rozmowie z czarodziejką, Agnieszka postanawia pomóc odnaleźć starą księgę baśni. Przechodzi przez zaczarowane drzwi… Po drodze spotka wiele bajkowych postaci, rozwiązuje trudne zagadki oraz odnajduje zagubione i porzucone przez ludzi nieszczęśliwe zwierzęta.… Bajka opowiadała o tym, że wiara czyni cuda, a dobroć i mądrość to wartości bardzo ważne w życiu. Przedszkolaki żywo reagowały na kolejne wątki spektaklu i długo oklaskiwały aktorów.

"POWITANIE WIOSNY"

Choć wiosnę w przyrodzie dzieci zauważały już od kilku dni na spacerach, to dopiero 20.03.2015r. w naszym przedszkolu powitaliśmy ją „oficjalnie”. Wszystkie dzieci po śniadaniu zebrały się w ogrodzie przedszkolnym i śpiewały piosenki o wiośnie.…Tego dnia nie zapomnieliśmy również o uroczystym pożegnaniu Zimy. Podczas wspólnych zabaw dzieci pożegnały Marzannę – symbol odchodzącej zimy, a powitały wiosnę - kolorowym Gaikiem. Przedszkolaki uśmiechnięte i radosne w towarzystwie Gaika wróciły do przedszkola.


"BIEDRONKI" W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 8 W SOSNOWCU

Dnia 17.03.2015r. dzieci z grupy "Biedronki" wybrały się do Szkoły Podstawowej nr 8 w Sosnowcu. Przedszkolaki miały możliwość obejrzenia klasy. Następnie dzieci uczestniczyły w zajęciach, na których wspólnie z uczniami poznały literę "Ź, ź". "Biedronki" pokazały, jak radzą są z pisaniem... Śpiewały także wspólnie z pierwszoklasistami piosenkę o źrebaczku. Wizyta w szkole bardzo podobała się dzieciom.

„DZIEŃ OTWARTY” W NASZYM PRZEDSZKOLU

Dnia 17.03.2015r. zorganizowaliśmy „Dzień Otwarty” dla rodziców i ich dzieci, które być może od września dołączą do grona naszych przedszkolaków. Podczas spotkania rodzice mogli obejrzeć przedszkole, poznać jego pracowników oraz uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania. Dzieci natomiast mogły korzystać z zabawek oraz zasmakować przedszkolnego życia. Każda grupa przygotowała dla gości niespodzianki, m.in. piosenkę, kolorowanki, korony. Dzieci chętnie włączyły się do wspólnej zabawy z przedszkolakami. Mamy nadzieję że „Dzień Otwarty” utwierdził rodziców i rozwiał wszelkie wątpliwości, co do wyboru przedszkola dla swojej pociechy.


"MOTYLKI" W BIBLIOTECE

Dnia 23.02.2014r. dzieci z grupy „Motylki” wybrały się do Biblioteki Dziecięcej przy ul. Zegadłowicza. Podczas wizyty przedszkolaki wykazały się ogromną wiedzą nt. różnic między biblioteką, a księgarnią. Dzieci poznały zasady postępowania z książką oraz utrwaliły sobie reguły zachowania się w bibliotece. Na koniec wysłuchały zabawnych wierszy oraz obejrzały bajkę pt. „Miś Uszatek”. Na pamiątkę spotkania wszystkie dzieci otrzymały zakładkę do książki.

WIZYTA W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 8 W SOSNOWCU

Dnia 18.02.2015r. dzieci z grupy „Motylki” wybrały się do Szkoły Podstawowej nr 8 w Sosnowcu na lekcję pokazową w klasie I. Tematem lekcji były „Zabawy z literami”. Przedszkolaki wspólnie z pierwszoklasistami dzieliły wyrazy na sylaby i głoski oraz układały z sylab i głosek wyrazy. Podzielone na zespoły dzieci rywalizowały ze sobą – który zespół wymyśli najwięcej wyrazów na daną literę. Podczas przerwy, dzieci zostały poczęstowane soczkiem i słodkim batonikiem oraz miały czas wolny na zabawę z uczniami. Wizyta w szkole bardzo podobała się przedszkolakom.

"ZIMOWE KINO FAMILIJNE"
W BIBLIOTECE GŁÓWNEJ W SOSNOWCU


W okresie ferii zimowych (tj. od 02.02.2015r. do 13.02.2015r.) dzieci z grup: "Tygryski", "Biedronki" oraz "Motylki" oglądały bajki w Bibliotece Głównej przy ul. Kościelnej w Sosnowcu. Przedszkolaki z zaciekawieniem oglądały filmy animowane,tj. "Ralph Demolka", "Zakochany kundel", "Samoloty" oraz "Księżniczka i żaba".

 "BEZPIECZNE SPORTY ZIMOWE"

Dnia 30.01.2015r. grupa "Biedronek" wzięła udział w meetingu pod hasłem „Bezpieczne sporty zimowe” zorganizowanym przez Przedszkole Miejskie nr 28 w Sosnowcu. Trzyosobowa reprezentacja grupy (Natasza, Oliwia i Mikołaj) rozwiązywała rebusy, zagadki oraz wykonywała zadania plastyczne. Ważne było wykorzystanie wiedzy na temat bezpiecznych zabaw zimą. Dzieci dzielnie sobie poradziły... zdobyły dyplomy i miłe niespodzianki. To była super zabawa z rówieśnikami z innego przedszkola!

SPOTKANIE Z PENSJONARIUSZAMI DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ
Z OKAZJI "DNIA BABCI I DZIADKA"


W dniu 29.01.2015r. dzieci z grupy "Tygryski" odwiedziły Pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Sosnowcu. Celem odwiedzin było umilenie czasu wszystkim babciom i dziadziusiom, dlatego też przedszkolaki przedstawiły wspólnie przygotowany program artystyczny z okazji Dnia Babci i Dziadka. Występ był bardzo udany, zważywszy na to, że nasze 4- latki po raz pierwszy występowały na scenie przed nową publicznością. Wszystkim zaproszonym gościom bardzo podobały się wiersze i piosenki prezentowane przez dzieci. Na uwieńczenie naszego spotkania wykonano pamiątkowe zdjęcia oraz przygotowano dla przedszkolaków słodki poczęstunek.

"JASEŁKA" W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ

Dnia 27.01.2015r. grupa "Biedronek" odwiedziła pobliski Dom Pomocy Społecznej przy ul. Jagiellońskiej. Dzieci wraz z wychowawcami zorganizowały przedstawienie teatralne pt. "Jasełka". Przedszkolaki przedstawiły opowieść o narodzeniu Pana Jezusa i  wspólnie z Pensjonariuszami śpiewały kolędy. Kochani rodzice zadbali o stroje, które budziły wielki podziw wśród publiczności. Widownia nagrodziła dzieci ogromnymi brawami i słodkimi niespodziankami.

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Dzień Babci i Dziadka to wyjątkowa uroczystość, na którą zapraszamy corocznie rodziny Naszych podopiecznych. To szczególny czas - pełen rodzinnego ciepła, miłości i radości. Przedszkolaki pilnie przygotowują się do tego wydarzenia, aby jak najlepiej i jak najpiękniej ugościć swoich kochanych dziadków oraz babcie. Akademii towarzyszy wesoły nastrój, dzieci śpiewają piosenki, recytują wierszyki. Razem z dziadziusiami i babciami przedszkolaki podrygują w rytm muzyki. Zwieńczeniem imprezy jest wręczenie przez dzieci własnoręcznie wykonanych upominków.

BAL KARNAWAŁOWY

"Wszysycy bawią się wspaniale,
 jak co roku w karnawale"


Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą, gdzie ważnym elementem tego okresu są bale karnawałowe. Bal karnawałowy dla  przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas…
W dniu 20.01.2015r. w  naszym przedszkolu odbył się bal karnawałowy. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, biedronki, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana...  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. W pierwszej kolejności dzieci miały możliwość pozowania do zdjęcia grupowego oraz zdjęć indywidualnych. Następnie wszyscy uczestnicy balu przeszli do sali rekreacyjnej w naszym przedszkolu. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy. Na tą wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu Wodzireja, który zachęcał wszystkich do tańca przygotowaną muzyką. Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami w proponowanych zabawach. Na sali podczas pląsów robiło się kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy mimo chwilowego zmęczenia. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.
Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych balowych strojów!


SPOTKANIE Z UCZNIAMI ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 8
W SOSNOWCU


W dniu 19.01.2015r. nasze przedszkole odwiedzili uczniowie kl. I Szkoły Podstawowej nr 8 w Sosnowcu. Zaproszeni goście wraz z wychowankami naszego przedszkola obejrzeli „Jasełka bożonarodzeniowe” w wykonaniu przedszkolaków  z grupy „MOTYLKI". Dzieci 5,6-letnie zaprezentowały historię narodzin Jezusa recytując pięknie wiersze oraz wplatając śpiew kolęd i pastorałek. Po jasełkach zaproszeni uczniowie odwiedzili „motylkową salę” i razem z przedszkolakami z grupy „Motylki” oddali się wspólnej zabawie.

JASEŁKA W KOŚCIELE

W niedzielę 18.01.2015r. w Kościele p.w. Miłosierdzia Bożego w Sosnowcu, Parafianie przeżywali raz jeszcze cud betlejemskiej nocy. Stało się to za sprawą dzieci z naszego przedszkola, które w piękny, dziecięcy sposób przedstawiły historię narodzin Jezusa. Było to dla nich ogromne przeżycie, ponieważ występowały pierwszy raz przed tak dużą publicznością. W przedstawieniu tradycyjnie wystąpiła Rodzina Święta – Józef, Maryja i Jezus, a także Pasterze, Trzej Królowie i Aniołowie. Nie zabrakło też dzieci odwiedzających narodzone Dzieciątko. Klimat wigilijnej nocy podkreślił świąteczny wystrój kościoła. Mali aktorzy z dużym przejęciem i zaangażowaniem odtwarzali swoje role oraz śpiewali kolędy i pastorałki. Dzieci swoją postawą przekazały życiowe przesłanie mówiące o tym, że Boże Narodzenie to czas, który rodzi miłość, radość i dobroć w sercu każdego człowieka… Na widzach duże wrażenie zrobiła piękna recytacja wierszy przez dzieci, śpiew kolęd oraz barwne stroje przygotowane przez rodziców. Mieszkańcy nie szczędzili braw i miłych gestów. Słowa uznania oraz serdeczne podziękowanie za wzruszające przeżycia złożył także małym artystom ksiądz Proboszcz oraz każdemu z nich wręczył słodkie upominki. Nawet panie: Ola i Edyta, które przygotowały wraz z dziećmi Jasełka, dostały od księdza kwiaty. Mamy nadzieję, że występ przedszkolaków na długo pozostanie w pamięci dzieci, ich najbliższych oraz mieszkańców.

KONKURS PLASTYCZNY "MOJA ULUBIONA KOLĘDA"

Serdecznie GRATULUJEMY
ALICJI MIGAŁA z grupy "Motylki" za zajęcie II miejsca w XI Diecezjalnym konkursie plastycznym "Moja ulubiona kolęda". Życzymy dalszych sukcesów!


SPOTKANIA WIGILIJNE Z RODZICAMI

Od lat tradycją przedszkola jest organizowanie przed Świętami Bożego Narodzenia „Spotkań wigilijnych z Rodzicami”. Mają one wyjątkowy charakter, wprowadzają bowiem wszystkich w magiczny, świąteczny nastrój... . Każdego roku dzieci uczą się przydzielonych ról, poznają i śpiewają najpiękniejsze polskie kolędy oraz pastorałki. W tym roku grupa „Zajączków” i „Tygrysków” przedstawiła krótki program słowno – muzyczny. Natomiast zaszczyt przygotowania „Jasełek” przypadł dzieciom z grupy „Biedronki”, „Misie” oraz „Motylki”. Mali aktorzy prezentowali swoje role przeplatane kolędami. Z pomocą przyszli rodzice, którzy przygotowali dla naszych aktorów piękne stroje oraz rekwizyty. Po występach dzieci były życzenia, wspólne kolędowanie, prezenty dla dzieci i upominki dla rodziców oraz słodki poczęstunek. Takie podniosłe chwile nie tylko utrwalają dzieciom znajomość tradycji i zwyczajów świątecznych, lecz również, co najważniejsze wzmacniają bliskie i serdeczne relacje z bliskimi. Dziękujemy rodzicom za przybycie i pomoc w organizacji "Spotkań Wigilijnych"!!!

MIKOŁAJKOWA OLIMPIADA SPORTOWA

Dnia 16 grudnia 2014r. grupa "Biedronek" reprezentowała nasze przedszkole w Olimpiadzie Sportowej o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 4 w Sosnowcu. Zmagania były niezwykle ekscytujące.... W naszej drużynie dzielnie startowały 3 dziewczynki i 3 chłopców. Ale tak naprawdę najważniejsze było wsparcie naszych kibiców z grupy. Dzięki temu udało nam się wywalczyć III MIEJSCE i zdobyć błyszczący puchar, który teraz każdy może podziwiać w naszym przedszkolu. Dla wszystkich przygotowano także niespodzianki, które osobiście wręczał Święty Mikołaj. Po zawodach była: zabawa z piosenką, wspólny taniec i uścisk Dyrektora SP-4

MIKOŁAJ W PRZEDSZKOLU

5 grudnia w mroźny poranek zawitał do nas Św. Mikołaj. Dzieci z ogromną radością witały długo oczekiwanego gościa. Każdy przedszkolak został w tym dniu powitany słodkim poczęstunkiem oraz pamiątkową fotografią z Mikołajem. Po śniadaniu nadszedł czas długo oczekiwane przez dzieci - rozdawanie prezentów. Nasz gość z dalekiej północy wywołał na twarzach dzieci wiele radości i uśmiechu. Mikołaj obdarowywał prezentami nie tylko dzieci, ale również wszystkich pracowników przedszkola. W podziękowaniu przedszkolaki przygotowały dla Mikołaja występy muzyczne. Na zakończenie odbyła się wesoła zabawa wszystkich dzieci z naszym gościem. Przedszkolaki podziękowały za przybycie, wspaniałe prezenty, a także poprosiły Mikołaja, aby przybył do nas ponownie za rok.

ZAJĘCIA Z DOGOTERAPII

„Dogoterapia to system ćwiczeń i zabaw z udziałem odpowiednio wybranych i przygotowanych psów, wspomagający rehabilitację ruchową oraz umysłową dzieci i dorosłych”.

Dnia 02.12.2014r. odwiedził naszych przedszkolaków wyjątkowy gość - najlepszy przyjaciel człowieka - pies o imieniu "Koma", który przyjechał do nas ze swoją opiekunką Panią Ireną Rost (Sekcja Psów Ratowniczych Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Dąbrowie Górniczej). Na początku zajęć, Pani Irena pokazała dzieciom, jak pies wykonuje komendy oraz jaki jest posłuszny, dzięki czemu przedszkolaki nabierały do psa większego zaufania. Następnie dzieci uzyskały wiele cennych rad dotyczących kontaktu człowieka z psem, miały możliwość bezpośredniego kontaktu z Komą oraz uczyły się, w jaki sposób należy dbać o psa. Zajęcia z dogoterapii były urozmaicone różnego rodzaju ćwiczeniami grupowymi, np. segregowanie sylwet kości wg koloru. Spotkanie z psem cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród dzieci.


WYCIECZKA DO WIELICZKI
 

„Sypią się, jak sól z solniczki,
piękne bajki wprost z Wieliczki!
Soliludków nadszedł czas – Solilandia wita Was!”
 

Dnia 01.12.2014r. dzieci z grupy „Biedronki” i „Motylki” wybrały się do KOPALNI SOLI „WIELICZKA”. Przedszkolaki dowiedziały się, jakie tajemnice skrywa kopalnia…„Za siedmioma korytarzami, za siedmioma tunelami (…) była piękna podziemna kraina - pełna tajemnic, bajkowa Solilandia!”. Podróż po tej krainie była niezwykła…rozpoczęła się od pokonania kilkuset schodów pod ziemię! Mali podróżnicy w towarzystwie Przewodnika natknęli się na skrzynię z mapą. Mapa miała nas zaprowadzić do Skarbnika, władcy kopalni. W drodze zobaczyliśmy małego Solonia, Solozaurusa - groźnego potwora - pilnującego 3 jaj oraz zaklęte w bryły solne Soliludki. Jeden z nich, obudzony z głębokiego snu, poczęstowałby nas grudkami kamiennej soli, ale niestety już je zjadł. Skrzat zaprowadził nas do wspaniałej komnaty św. Kingi, w której podziwialiśmy rzeźby, kolumny, zdobione ściany i żyrandole, kunsztowne schody i podłogi - wszystko wykonane z soli. Soliludek opowiedział nam legendę o św. Kindze i pokazał jej ołtarz. Następnie ruszyliśmy w dalszą drogę.... Wszyscy z zachwytem oglądali podziemne wyrobiska pełne zaskakujących widoków – solankowe jeziora i solne rzeźby, które pokazywał nam Soliludek. W jednej z solnych komnat spotkaliśmy Skarbnika z długą brodą, który doprowadził nas do Solilandii! Nareszcie mogliśmy odpocząć….obejrzeliśmy bajkę o Soliludkach i wysłuchaliśmy fragmentu ciekawej książki „Solilandia - pamiętnik wielickiego Skrzata”. Następnie Skarbnik zapytał nas, co zobaczyliśmy i co znaleźliśmy podczas wędrówki (m.in. mapę, latarkę, klucze, herby Solilandii). Później, spośród dziewczynek wybrał księżną Kingę, której rycerz wręczył zaczarowany pierścień. Pod koniec podróży każdy wędrowiec otrzymał pamiątkowy „Dyplom Znawcy i Przyjaciela Solilandii”, solilizaka oraz zakładkę do książki. Na powierzchnię ziemi dostaliśmy się za pomocą windy (wyjazd z głębokości 135m). Było to dla nas nie lada przeżycie! Po pełnym wrażeń zwiedzaniu (przeszliśmy 2,5km) wróciliśmy do przedszkola. Większość z nas w Kopalni Soli "Wieliczka" była pierwszy raz, dlatego też wspomnienia z tego wyjazdu zostaną na długo w naszej pamięci!


"JESIENNE SPOTKANIE" Z PENSJONARIUSZAMI DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W SOSNOWCU

Dnia 27.11.2014r. grupa „Biedronek” odwiedziła pobliski Dom Pomocy Społecznej przy ul. Jagiellońskiej. Dzieci wspólnie z wychowawcą zorganizowały dla pensjonariuszy mini warsztaty plastyczne pod hasłem „Jesienne drzewo życzeń”. Z pomocą pensjonariuszy wykonano jesienne, kolorowe liście - złożone techniką orgiami w harmonijkę. Wszystkie liście zostały przyklejone do przygotowanego wcześniej jesiennego drzewa. Na pniu drzewa przedszkolaki umieściły życzenia dla pensjonariuszy. Po wykonaniu pracy plastycznej były piosenki, wspólna zabawa ruchowa ćwicząca rączki seniorów i dzieci oraz wiele uśmiechu i radości. Na zakończenie każdy mały artysta otrzymał słodkie niespodzianki.

KONKURS PLASTYCZNY "JESIENNE LIŚCIE"

Serdecznie GRATULUJEMY
KAROLINIE MANTERYS z grupy "Motylki" za zajęcie I miejsca
w konkursie plastycznym "Jesienne liście" zorganizowanym przez Przedszkole Miejskie  nr 43 z Oddziałami Integracyjnymi w Sosnowcu.


KONKURS RECYTATORSKI  "JESIEŃ IDZIE PRZEZ ŚWIAT"

Gorąco gratulujemy MICHALINIE MERTA z grupy „BIEDRONKI", która reprezentowała nasze przedszkole w IV edycji międzyprzedszkolnego konkursu recytatorskiego pt.: „Jesień idzie przez świat”. Konkurs odbył się w dniu 25.11.2014r w PM Nr 27, ul. Wawel 22. Michalinka została wyróżniona i w nagrodę otrzymała piękną książkę oraz pamiątkowy dyplom. MICHALINKO - życzymy dalszych sukcesów!!!

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada nasze przedszkolaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Dzieci przyniosły do przedszkola swoje misie, którymi bawiły się cały dzień. Na początku, każdy opowiadał o swoim misiu – przedstawiał go, opisywał jego wygląd oraz wspominał, od kogo go dostał. W każdej sali wyznaczono specjalną półkę dla „Misiowej Rodzinki”. Podczas zajęć przedszkolaki słuchały opowiadań lub wierszy o misiach oraz wykonywały pracę plastyczną pt. „Mój kochany misiu”. Urodziny Pluszowego Misia były okazją do wspólnej zabawy, ale również uświadomiły dzieciom, że należy dbać o zabawki.

WIZYTA DZIECI Z GRUPY "MOTYLKI" W BIBLIOTECE

Dnia 20.11.2014r. dzieci z grupy "Motylki" uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sosnowcu. Głównym tematem zajęć były obchody Światowego Dnia Pluszowego Misia.Dzieci podczas pobytu w bibliotece swobodnie wypowiadały się na temat swoich ulubionych misiów - przytulanek: opowiadały, jakie mają imiona i od kogo je dostały. Wysłuchały opowiadania o misiu, poznały różne gatunki misiów-te bajkowe (miś Uszatek, Koralgol, Yogi) oraz misie prawdziwe - niedźwiedzie (brunatny, polarny, koala, panda). Dzieci rozwiązywały zagadki, śpiewały piosenki o misiach oraz pozostawiły przygotowane prace plastyczne na konkurs plastyczny organizowany przez bibliotekę.

TEATR ILUZJI "FORINI"

Dnia 14.11.2014r. odwiedził nas Andreas Forini. Dzieci mogły chociaż na chwilę przenieść się w świat czarów…Iluzjonista pokazał wiele ciekawych sztuczek i trików. Przedszkolaki oglądały pokaz z wielkim zainteresowaniem, nagradzając artystę ogromnymi brawami. Chętnie też brały udział w pokazie, zmieniając się w asystentów Iluzjonisty. Serdecznie dziękujemy za wspaniały występ!

"MOTYLKI" W PIZZERII "DOMINIUM"

Dnia 13.11.2014r dzieci z grupy „Motylki” wybrały się do Pizzerii „Dominium” w Sosnowcu (C. H. „Plaza”). Przedszkolaki zwiedziły pizzerię i poznały etapy powstawania pizzy. Dzieci uważnie obserwowały i słuchały szefa kuchni, który zdradził nam sekret wyrobu ciasta.... Kucharz smarował ciasto sosem, posypywał żółtym serem i układał na nim dodatki. Następnie, tak przygotowaną pizzę wkładał do pieca. Dzieci z niecierpliwością wyczekiwały na „małe co nieco”. Po kilku minutach nastąpiła degustacja… Trzeba przyznać, że pizza wszystkim smakowała, a pracownicy doskonale zajęli się dziećmi. Na zakończenie, wszystkie przedszkolaki otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz niespodzianki. Dziękujemy za wspaniałą zabawę!

KONKURS PLASTYCZNY "BARWY JESIENI"

Serdecznie GRATULUJEMY
AMELII SZEWCZYK z grupy "Motylki" za zajęcie I miejsca
w miedzyprzedszkolnym konkursie plastycznym "Barwy Jesieni" zorganizowanym przez Przedszkole Miejskie nr 20 w Sosnowcu. Życzymy dalszych sukcesów!


QUIZ "Z BAJKĄ ZA PAN BRAT"

W ramach akcji „Cała Polska czyta dzieciom” Przedszkole Miejskie Nr 55 z Oddziałami dla Dzieci Specjalnej Troski zaprosiło sosnowieckie przedszkola do udziału w  quizie „Z bajką za pan brat”, który odbył się 05.11.2014r. Nasze przedszkole reprezentował 3-osobowy zespół w składzie: Michalina Merta z grupy „Biedronki” oraz Karolina Manterys i Nadia Petruś z grupy „Motylki”. Ogółem w quizie wzięły udział dzieci z 10 przedszkoli. Na bajkowe konkurencje składały się zagadki słowne, obrazkowe, smakowe i sprawnościowe, zadania dla całego zespołu jak i chętnych reprezentantów drużyny. Wszyscy uczestnicy dzielnie walczyli. Bajkowe zadania wzbudziły u nich ogromne emocje: radość, zadowolenie, a czasami i smutek…Nasze dziewczynki wykazały się nie tylko wspaniałą znajomością literatury dziecięcej, ale też doskonałą współpracą w zespole i zdobyły I miejsce w konkursie. Brawo, brawo…!!! Wszyscy uczestnicy quizu otrzymali zasłużone nagrody: pamiątkowe dyplomy, książki i inne drobne gadżety. Natomiast wszyscy, Dzieci i Panie, za wspaniałą zabawę zostali nagrodzeni słodkim poczęstunkiem. Michalinie, Nadii oraz Karolinie należą się wielkie podziękowania za godne reprezentowanie naszej placówki, wspaniałą wiedzę i kulturę zachowania, a organizatorom za włożenie ogromnej pracy w przygotowanie i przeprowadzenie X już edycji quizu bajkowego. DZIĘKUJEMY!!!

"BIEDRONKI" I "MOTYLKI"
W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 8 W SOSNOWCU


Dnia 04.11.2014r. grupa „Biedronek” i „Motylków” odwiedziła Szkołę Podstawową nr 8 w Sosnowcu. Dzieci oglądały przestawienie teatralne pt. „Szewczyk Dratewka”. Przedstawienie przygotwali uczniowie, którzy uczestniczą w zajęciach „Kółka teatralnego”. Wśród nich rozpoznaliśmy absolwentów naszego przedszkola. Bardzo podobały nam się stroje aktorów, które samodzielnie przygotowali. Scenografia do sztuki również była niezwykła. Długo oklaskiwaliśmy aktorów - mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś zaproszą nas na kolejne przedstawienie.

"MOTYLKI" W BIBLIOTECE

W dniu 29.10.2014r. dzieci z grupy "MOTYLKI" uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sosnowcu. Podczas pobytu w bibliotece dzieci rozwiązywały zagadki związane z obecną porą roku, słuchały bajki "Kubuś Puchatek - Jesień", oraz śpiewały piosenki z wykorzystaniem tablicy multimedialnej.Na zakończenie zajęć dzieci otrzymały kolorowanki z postacią misia, które mają ozdobić na konkurs z okazji "Dnia Pluszowego Misia".

WIZYTA "BIEDRONEK" W TEATRZE

Dnia 27.10.2014 r. dzieci z grupy „Biedronki” odwiedziły Teatr Zagłębia w Sosnowcu, aby wziąć udział w lekcji teatralnej. W holu teatru przywitał ich aktor Michał Bałaga. I tak zaczęła się przygoda z… Dzieci odkryły teatr jako miejsce, włącznie z zasadami zachowania się. Poznały różne pomieszczenia teatru: hol, kawiarenkę, widownię, scenę, garderobę, przymierzalnię... Poznały też cale spektrum możliwości warsztatowych aktora: werbalne środki wyrazu aktora oraz pozawerbalne: mimikę, gest i ruch sceniczny. Ćwiczyły oddech, głośne mówienie, dykcję, a próbując wcielić się w różne postaci przymierzały koronę, maski, hełmy. Podczas całego spotkania panowała miła, wesoła atmosfera, pan Michał okazał się wspaniałym gospodarzem. Przykro było dzieciom się z nim rozstawać!!! DZIĘKUJEMY!!!

WIZYTA W PIZZERII „ DOMINIUM”

W dniu 15.10.2014r dzieci z grupy „Biedronki” wybrały się z wizytą do pizzerii „Dominium” w Sosnowcu (C.H. Plaza). W lokalu miały możliwość poznania pracy pizzerii od „kuchni”. Zapoznane zostały nie tylko z historią powstania pierwszej pizzy, ale również z kolejnymi etapami jej wyrobu. Same mogły uczestniczyć w komponowaniu składników na ten niesamowity wypiek. Następnie pizza powędrowała do pieca, a dzieci z niecierpliwością czekały na jej degustację. Ciepła przekąska szybko znikała z talerzy. Dzieci i Panie gorąco dziękują Pracownikom Pizzerii za zaproszenie, gościnność oraz ciekawe informacje kulinarne!!!

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Dnia 14.10.2014r odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Na sali gimnastycznej zgromadziły się dzieci z wszystkich grup, a przede wszystkim pracownicy przedszkola, aby obejrzeć przygotowany przez przedszkolaków występ. Dzieci z przejęciem recytowały wiersze i składały życzenia przybyłym gościom. Występ urozmaicały śpiewaniem piosenek. Na zakończenie uroczystości, dzieci wręczyły wszystkim pracownikom laurki.

LEKCJA TEATRALNA

W dniu 13.10.2014r. dzieci z grupy „Motylki” uczestniczyły w lekcji teatralnej zorganizowanej w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Podczas lekcji teatralnej dzieci zwiedziły miejsca niedostępne dla zwykłych widzów. Wchodziły na scenę, gdzie mogły z bliska obejrzeć jej kulisy oraz miejsce pracy inspicjenta-suflera, a także dekoracje. Celem lekcji było zainteresowanie dzieci sztuką teatralną, zapoznanie z różnymi gatunkami i konwencjami teatralnymi, z historią sztuki teatralnej, przybliżenie postaci i ról odtwarzanych w spektaklach teatralnych przez aktorów. Dzieci zapoznały się również z rolą reżysera, scenarzysty i kostiumologa. Lekcję teatralną prowadził pan Michał Bałaga. Serdecznie dziękujemy!

TEATRZYK  "KOT W WIELKIM MIEŚCIE"

Dnia 09.10.2014 r. w naszym przedszkolu odbył się teatrzyk pt. „Kot w wielkim mieście” w wykonaniu aktorów Agencji Artystycznej "Kalejdoskop". Bajka dotyczyła bezpieczeństwa na drodze oraz przestrzegała przed innymi zagrożeniami. Dzieci uczyły się, gdzie mają szukać pomocy, jeśli brak obok rodziców i opiekunów. Bogata oprawa dźwiękowa, zabawne kostiumy i przestrzenne elementy wykorzystywane podczas spektaklu teatralnego skupiały uwagę naszych przedszkolaków i wszyscy z zaciekawieniem oglądali prezentowaną bajkę.

"BIEDRONKI" W BIBLIOTECE

Dnia 09.10.2014r grupa "Biedronek" odwiedziła Miejską Bibliotekę Publiczną przy ul. Zegadłowicza w Sosnowcu. Dzieci zaznajomiły się z działem dziecięcym biblioteki oraz poznały zasady wypożyczania książek. Pani bibliotekarka przeczytała książkę o tematyce prozdrowotnej pt. „Kotek brudasek” prezentując barwne ilustracje. Przedszkolaki mogły także zobaczyć najdłuższą książkę w bibliotece. Na zakończenie, dzieci uczestniczyły w zabawach multimedialnych programu „Socrates”, gdzie mogły wykazać się swoimi umiejętnościami matematycznymi, logicznym myśleniem oraz orientacją przestrzenną

WIZYTA W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ

Dnia 02.10.2014r. grupa Biedronek i Motylków wzięła udział w Jesiennej Biesiadzie „Niech żyją Seniorzy” w ogrodzie Domu Pomocy Społecznej nr 2 w Sosnowcu. Bractwo Rycerskie Zamku Będzin prezentowało pokazową walkę średniowiecznych rycerzy oraz średniowieczne tańce rycerskie. Mieliśmy także okazję skosztować chleba ze smalcem oraz przepyszne wypieki kuchni seniorów. Stowarzyszenie Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego prezentowało w ogrodzie prace malarskie oraz rękodzieło. Grupa zuchów z SP-8 prezentowała integracyjne zabawy dla młodszych i seniorów. Wszyscy radośnie się bawili.

"PSZCZÓŁKA MAJA" - KINO "HELIOS"


W dniu 30.09.2014r. dzieci z grupy „Biedronki” i „Motylki” wybrały się do kina „Helios” w Sosnowcu na film animowany pt.: „Pszczółka Maja”.  Przed projekcją filmu z małymi widzami spotkał się pszczelarz w stroju pszczelarskim z kapeluszem i  siatce pszczelarskiej. Zaproszony gość opowiedział o swojej pracy, a dzieci mogły z bliska przyjrzeć się, jak wygląda jego strój. Na zakończenie spotkania z pszczelarzem dzieci miały do rozwiązania zagadki, z którymi świetnie sobie poradziły, za co otrzymały nagrody.Pszczółka Maja i jej najlepszy przyjaciel Gucio przeniósł naszych milusińskich
do świata wielkiej łąki, aby wspólnie przeżyć ekscytującą przygodę, która pomogła pszczółce odkryć własną tożsamość. To była piękna, uskrzydlająca opowieść o najbardziej rezolutnej pszczółce świata, która jest ulubienicą wszystkich maluchów- jest niepokorna i niezależna, a przy tym mądra i przyjacielska. Uczy tolerancji i przekonuje, że „bycie innym” nie oznacza „bycie gorszym”.Po projekcji filmu dzieci wraz z Paniami wykonały pamiątkowe zdjęcia. 
 
Copyright © 2013-23 przedszkole56.edu.pl || Wszelkie prawa zastrzeżone.                   Powered by Grupa VSC