...:: WYDARZENIA


 


 


Przewodnik górski

Dnia 26.06.2023r. Nasze Przedszkole odwiedził przewodnik górski Pan Sebastian Tomala. Przewodnik opowiadał dzieciom, jak należy przygotować się do wycieczek górskich, w co należy się ubrać i co spakować do plecaka. 
Dzieci dowiedziały się także jakie zagrożenia są w górach oraz jak sobie z nimi radzić. 
Na zakończenie dzieci miały możliwość przybijania pamiątkowych pieczątek na pocztówkach oraz wykonania grupowego zdjęcia. 
Lekcja, którą przeprowadził Pan Sebastian dała dzieciom dużo do myślenia zwłaszcza w sezonie wakacyjnym, który jest przed nami.
Konkurs piosenki


22 czerwca w Przedszkolu Miejskim Nr 28 w Sosnowcu został zorganizowany konkurs piosenki pod hasłem: "Muzyczne moce, które daja owoce". W konkursie wzięły udział wytypowane dzieci z grupy "Motylki" i "Tygryski", które zaprezentowały się w  ulubionych piosenkach. Wśród dzieci, które brały udział z sąsiedniego przedszkola 1 miejsce zajęła Lilianna Ch. z grupy "Tygryski" oraz  2 miejsce  trio w składzie: Antoni H., Oliwia Ch., Aleksandra Sz Nalezy pochwalić sie również, że Oliwia K. z grupy "Tygryski" została wyróżniona w konkursie. Cieszymy się tak dużym sukcesem naszych podopiecznych i z niecierpliwością czekamy na więcej takich konkursów.Zajęcia otwarte w grupie "Biedronki"

Dnia 21. 06. 2023r. w grupie "Biedronki" odbyły się zajęcia otwarte dla Rodziców, których tematem było: "Dbam o zęby". Podczas zajęć dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat higieny jamy ustnej, rozwiązywały zagadki słowne, śpiewały piosenki, przeliczały liczebnikami głównymi w zakresie 8 oraz rozpozanawały wybrane cyfry i litery. Na zakończenie zajęć dzieci wykonały zadanie przy stoliku kolorując cyfry według kodu. Serdecznie dziękujemy Rodzicom i opiekunom dzieci za przybycie. 
Spotkanie z ratownikiem medycznym


Do wizyty doszło z inicjatywy Pana Pawła, który z wielką przyjemnością zaproponował przeprowadzenie warsztatów edukacyjnych dla dzieci. To było nie tylko bardzo miłe, ale przede wszystkim bardzo ważne spotkanie, w którym udział wzięły wszytskie dzieci z naszego przedszkola. 
Celem zajęć przeprowadzonych przez wykwalifikowanefo Ratownika Medycznego było przygotowanie przedszkolaków do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.
Bardzo dziękujemy Panu Pawłowi za wizytę w naszym przedszkolu.
Mamy nadzieję, że jeszcze się spotkamy.
Przegląd recytatorski


Dnia 14 czerwca w Naszym Przedszkolu odbył sie przegląd recytatorski pod hasłem "Wakacje tuż tuż". W przeglądzie wzięły udział chętne przedszkolaki, które chciały zaprezentować swój talent w szerszym zakresie podczas wystepu. Na recytacje dzieci zostali zaproszeni rodzice, którzy mocno im kibicowali. Przedszkolakipięknie prezentowali się w swoich wybranych wierszach. Na koniec otrzymali pamietkowe dyplomy wraz z nagrodami książkowymi. 
Wycieczka do Alpakarni 
 
W piątek 02.06.2023 dwie grupy dzieci wybrała się na wycieczkę do Alpakarni w Poczesnej koło Częstochowy. Zostaliśmy bardzo serdecznie przywitani pracownicy omówili zasady bezpieczeństwa jakie obowiązują podczas zwiedzania Alpakarni. Podczas pobytu dzieci miały okazję zwiedzić minizoo, w którym zobaczyły nie tylko alpaki, ale także kozy, kangury, surykatki, wielbłądy, zebry czy osły .Nasze serca skradł osiołek. Który nie odstępował dzieci na krok :) Dzieci tak się z nim zaprzyjaźniły, że dały mu imię Grzesiek .
Wszystkie zwierzętka okazały się bardzo przyjazne i wzbudziły dużą sympatię wśrod przedszkolaków.  Wycieczka była dla dzieci dużym przeżyciem. Tak bliski kontakt z naturą wywołał uśmiechy na wszystkich twarzach ;) Bezpośredni kontakt ze zwierzętami, możliwość ich karmienia sprawił dzieciom ogromną frajdę. Kolejnym punktem programu wycieczki były warszaty z garcarstwa, gdzie dzieci mogły ulepić z gliny własne alpaki. Wycieczkę zakończyliśmy zabawami na placu zabaw.Wspaniale atrakcje, sprawiły, że przedszkolaki były bardzo zadowolone. Bardzo chętnie powtórzymy tą wyprawę.

WYJŚCIE DO KINA DZIECI Z GRUP „BIEDRONKI” I „MOTYLKI”
 
W ramach świętowania Dnia Dziecka, dnia 31.05.2023r. dzieci z grupy „Biedronki” i „Motylki” wybrały się do kina „Helios” w Sosnowcu na bajkę „Wróżka Zębuszka”. Film „opowiada o przygodach wróżki Violetty, która szkoli się, żeby zostać Wróżką Zębuszką i móc wręczać dzieciom prezenty w zamian za ich mleczne zęby. Niestety mimo szczerszych chęci wciąż oblewa egzaminy, bo jedyne upominki, które potrafi wyczarować to… fioletowe kwiaty. A przed nią najważniejszy, doroczny sprawdzian. Kiedy i ten kończy się porażką, Violetta podkrada innej wróżce magiczny klejnot teleportacji i z jego pomocą przenika do świata ludzi. Wszystko po to, by udowodnić, że może być świetną Zębuszką. Pech chce jednak, że w trakcie lądowania w ludzkiej rzeczywistości skradziony klejnot ulega uszkodzeniu i Violleta traci możliwość powrotu do domu. Na szczęście poznaje Maxie – nową dziewczynkę w mieście, której życie wciąż uprzykrzają dwaj przyrodni bracia. Wkrótce połączone przyjaźnią i mocą zaklęć, dziewczynka i wróżka, zrobią wszystko, by odnaleźć tajny portal do świata magii i ocalić miejską przyrodę, której grozi zniszczenie ….”. Film niesie ważny przekaz – w codziennych smutkach i chwilach radości najważniejsza jest przyjaźń. Bajka bardzo podobała się przedszkolakom – było w niej pełno zabawnych i trzymających w napięciu zdarzeń. Film dostarczył dzieciom wiele emocji, tj. radość, smutek, strach, zaskoczenie…i na pewno na długo pozostanie w ich pamięci. Dzieci wracając do przedszkola dzieliły się swoimi wrażeniami. Po obiedzie, wykonały ilustrację do bajki.  
DZIEŃ MAMY I TATY
 
W dniach 22.05.- 29.05.2023r. w naszym przedszkolu odbyły się uroczystości z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca. Każda z grup zaprezentowała bogaty program artystyczny – przedszkolaki recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły i grały na instrumentach. Na twarzach rodziców można było zauważyć zadowolenie, dumę i wzruszenie. Dzieci zostały nagrodzone lawiną braw. Po występach, przedszkolaki wręczyły mamie i tacie własnoręcznie wykonanie upominki, a następnie zaprosiły rodziców na słodki poczęstunek.  
 
FESTIWAL PRZEDSZKOLNEJ TWÓRCZOŚCI MUZYCZNEJ „NUTKA”
 
Dnia 22.05.2023r. w sali widowiskowo - koncertowej „MUZA” w Sosnowcu odbył się XXIX Festiwal Przedszkolnej Twórczości Muzycznej „NUTKA”. Nasze przedszkole reprezentowały:
Liwia Kolasa z grupy „Biedronki” z piosenką „Nasza Ojczyzna” i Emilia Miśta z grupy „Motylki” z piosenką „Wymarzony zawód”. Dziewczynki, mimo tremy, pięknie zaśpiewały piosenki i zdobyły puchar dla przedszkola oraz upominek. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! 
 
 
Biedtronki w bibliotece

Dnia 23.05.2023r. dzieci z grupy "Biedronki" odwiedziły Zagłębiowską Mediatekę przy ul. Kościelnej. W bibliotece przywitała nas Pani Bibliotekarka, która zaprosiła dzieci do obejrzenia teatrzyku pt. "Mój przyjaciel Kemuszi".
Dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały teatrzyk i rozmawiały nt. przyjaźni. 
Przedszkolaki oglądały również ilustracje przedstawiające motyle, uczestniczyły w zabawie ruchowej "Jestem motylem" i wykonały pracę plastyczną "Motylek". Na zakończenie odbyły spacer labiryntem między półkami książek. 
Dzieci były bardzo zadowolone z wizyty w bibliotece. 
Zajęcie otwarte w grupie ZAJĄCZKI
 
19 maja w grupie Zajączki odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców, którego tematem było: "Czyim domem jest łąka?- Zielona żaba".
Podczas zajęć dzieci zaprezentowały ilustrację ruchową piosenki pt. ,,Zielona wiosna”, rozwiązywały zagadki wiosenne związane z mieszkańcami łąki. Po wysłuchaniu opowiadania "Zielona żaba" odpowiadały na zadane pytania związane z utworem. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciu prezentując swoje umiejętności matematyczne - przeliczały motylki oraz wcielały się w role mieszkańców łąki /pszczółek, żabek, bociana/ podczas zabawy ruchowej.
Na zakończenie zajęcia dzieci wykonały pracę plastyczną -  "Zieloną żabkę"  z kółek orgiami.     
Serdecznie dziękujemy rodzicom za wspólne spotkanie.
 
DZIEŃ STRAŻAKA

Dnia 10.05.2023r. w Naszym Przedszkolu gościliśmy przedstawiciela Ochotniczej Straży Pożarnej - pana Pawła Górskiego.  
Strażak swoim służbowym ubiorem wzbudził wielki entuzjazm i zainteresowanie wśród dzieci. Przedszkolaki słuchały opowiadań o ciężkiej i niebezpiecznej pracy strażaków. Dzieci dowiedziały się, że poza akcjami gaszenia pożarów strażacy jeżdżą do wypadków drogowych i pomagają poszkodowanym, że udzielają pomocy w katastrofach i klęskach żywiołowych, że ratują ludzi oraz pomagają zwierzętom np. kotom zejść z drzewa. 
W czasie spotkania dzieci dowiedziały się też, że strażacy muszą być odważni, silni, wysportowani, że dużo ćwiczą i zdrowo się odżywiają. Przedszkolaki chętnie zadawały pytania i w skupieniu wysłuchiwały odpowiedzi pana strażaka. W czasie spotkania dzieci zostały zapoznane z sytuacjami, w których należy wezwać straż pożarną, utrwaliły sobie zasady prawidłowego zachowania się podczas pożaru i innych niebezpiecznych zdarzeń, przypomniały znane  już numery  alarmowe.
Dzięki temu spotkaniu przedszkolaki poznały ciężką i odpowiedzialną pracę strażaka, dowiedziały się, jak dbać o własne i innych bezpieczeństwo, poznały sytuacje, w których powinny korzystać z numerów alarmowych.

ZAJĘCIA OTWARTE W GRUPIE TYGRYSKI
 

Dnia 27.04.2023r. w Tygryskowej sali odbyły się zajęcia otwarte pt. „Na ratunek Ziemi”.
Na początku dzielne przedszkolaki przywitały się piosenką oraz podzieliły swoje imiona na sylaby, po czym mogły przystąpić do wysłuchania wiersza pt. „Chora planetka”. Dzięki niemu dzieci dowiedziały się, dlaczego planeta wciąż chorowała i niestety smutną minę miała… Tygryski wzbogaciły swoja wiedzę na temat segregacji śmieci, oszczędzania wody i prądu, a także dowiedziały się, że panuje moda  na bycie ekologicznym :-)
Z dumą segregowały rozrzucone śmieci do odpowiednich pojemników i z radością wyruszyły w podróż samolotem z chusta animacyjną. Na koniec przedszkolaki przystąpiły do praktycznego działania i postanowiły zrobić prezent dla Ziemi w postaci lasu w słoiku. Dzięki pomocy rodziców i opiekunów powstał przepiękny  zielony las.
Żegnając już bliskich Tygryski zatańczyły wesoły taniec, który rozbawił wszystkich.
Przedszkolaki spisały się na medal, dlatego też otrzymały order przyjaciela przyrody.

 
Zajęcie otwarte w grupie Motylki
 
14 kwietnia w grupie Motylki odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców
"Jak wróbelek z Motylkami uczył się literek".
Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły z zajęciu prezentując swoje umiejętności z zakresu znajomości poznanego materiału literowego. Pięknie odczytywały podpisy, słuchały opowiadania i odpowiadały na trudne pytania. Prezentowały również umiejętność modelowania wyrazów wykonując indywidualną pracę. Zaśpiewały i zatańczyły wspólnie z rodzicami.
Dziękujemy rodzicom za poświęcony czas i zapraszamy na kolejne wspólne spotkania.

Światowy Dzień Zdrowia


Dnia 07.04.2023r. obchodziliśmy w przedszkolu Światowy Dzień Zdrowia pod hasłem "Zdrowie dla wszystkich". W tym dniu nauczyciele zorganizowali dla dzieci zajęcia o tematyce zdrowotnej i zabawy ruchowe. Przedszkolaki przy barwnych ilustracjach utrwalały swoją wiedzę nt. zdrowego odżywiania oraz prowadzenia zdrowego trybu życia. 
 Zajecia otwarte - Misie

W ramach prowadzonej od września innowacji pedagogicznej "Misiowe Gotowanie" w dniu 28.03.2023 /wtorek/ w grupie Misie odbyły się zajęcia otwarte na których przygotowaliśmy pyszne "Wiosenne kanapki". Na stołach zagościły : pomidorki, sałata, rzodkiewka, szczypiorek, ogórek ,kiełki rzodkiewki i biały ser, wędlinka. Zajęcia kulinarne dla dzieci są świetną formą wypoczynku i relaksu oraz doskonałym czasem na poznawanie świata, nieznanych dotąd kultur oraz uczenia się pracy w zespole. 
Uczestnictwo w zajęciach kulinarnych pomaga dzieciom wzmocnić wiarę we własne siły oraz nauczyć się samodzielności.
ZAJĘCIE OTWARTE W GRUPIE BIEDRONEK
 
Dnia 22.03.2023r.  w grupie Biedronek odbyło się zajęcie otwarte dla Rodziców 
– List od Pani Wiosny.  Wychowankowie zaprezentowali szeroki wachlarz swoich umiejętności i zdobytych wiadomości w każdym obszarze wychowania przedszkolnego.  
Naszych gości powitaliśmy piękną piosenką – Malutki aniołek z płytoteki przedszkolnej  Kodeks przedszkolaka.  Podczas zajęć dzieci rozwiązywały zagadki wiosenne, dzieliły wyrazy na sylaby, wyodrębniały głoski w nagłosie. W tańcu z apaszkami wykazały zdolności taneczne do muzyki A. Vivaldiego „ Cztery pory roku – Wiosna”.   Podczas działalności artystycznej przedszkolaki przedstawiły  tematykę wiosenną  z wykorzystaniem różnorodnych technik plastycznych.     
W miłej i serdecznej atmosferze złożyliśmy życzenia z okazji 
zbliżających się  Świąt Wielkanocnych.
To były niezapomniane chwile w towarzystwie zaproszonych gości – dziękujemy!
 
Powitanie Wiosny
 
21 marca przybyła do naszego przedszkola wiosna, wiosna miła i radosna. Z tej okazji wyszliśmy jej na spotkanie do naszej wiosennej sali gimnastycznej. 
W radosnych nastrojach oglądaliśmy przedstawienie w wykonaniu Motylków "Powitanie Wiosny". Niezwykłe przebrania i aktorskie występy dzieci pozwoliły wiośnie wkroczyć do naszych grup. Każda grupa miała zadanie do wykonania w całym zespole.
Dzieci wykonały przepięknego bociana, wiosenną łąkę, wiosenne słoneczko, wiosenne kwiaty oraz portret Pani Wiosny. 
Wszystkie dzieci bawiły się wspólnie przy dźwiękach piosenki "Maszeruje wiosna" i tak wiosna wśród nas już została.
 
Dzień Kobiet
 
8 marca to dzień inny niż wszystkie. W szarej codzienności to dzień niezwykle promienny, bo cieszą się i dziewczynki, i chłopcy oraz wszystkie panie w przedszkolu. Tego dnia grupa Motylki przygotowała niezwykłą niespodziankę dla całego przedszkola. W niezwykłej scenerii odbył się koncert słowno- muzyczny dla całego personelu oraz dzieci. 
Motylki zaprezentowały niezwykłą poezję dla kobiet oraz wykonały niezwykłe utwory muzyczne z towarzyszeniem instrumentów perkusyjnych.
Na tle niezwykłych laurek wykonanych przez dzieci wręczone zostały każdej pani "Różowe okulary", wraz z życzeniami radości i uśmiechu.
 DZIEN DINOZAURA


28.02.2023r. świetowalismy Dzien Dinozaura. Z tej okazji przedszkolaki odbyły niezwykłą podróż do świata prehistorycznych gadów. Nasze przedszkole zamieniło się w tajemniczy park jurajski. Dinozaury fascynują dzieci, kryja wiele tajemnic, zaskakują swoim wyglądem i wielkością. Dlatego tez przedszkolaki poznały historię dinozaurów słuchając piosenki "Dinozaury są wśród nas". Dzieci uczestniczyły w zabawach ruchowych"Lawa" oraz "Zrób to jak dinozaur". Każda grupa przedszkolna zrobiła również prace plastyczną związaną z Dniem Dinozaura. 


DZIEŃ KOTA


Dnia 24.02.2023r. obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Kota. To niezwykłe chwile radości dla wszystkich w codziennym życiu przedszkola. 
Kto tylko mógł przyniósł akcesoria i elementy przebrania kojarzące się z kotkiem.
Były zabawy muzyczne, tańce i kocie swawole.
Wszyscy wykonali niezwykłe kocie portrety, rozwiązywali zagadki i słuchali różnych wierszyków o kotkach.
Piękne portrety umieszczone zostały na wystawie w holu przedszkola
WALENTYNKI


Początki walentynek sięgają średniowiecza, a wywodzą się z Anglii.
Jego patron, czyli św. Walenty, był biskupem rzymskim, który miał moc uzdrawiania chorych. Tak przynajmniej mówi legenda. 
W naszym przedszkolu "Walentynki" 14 lutego obchodziliśmy we wtorek .
Dzieci i nauczyciele ubrały się  tego dnia na czerwono, przedszkole przyozdobione było czerwonymi serduszkami oraz balonami. Przedszkolaki zapoznały się z tradycją Walentynek, rozmawiały o tym jak można okazywać szczęście, przyjaźń, miłość bliskim osobom nie tylko od święta. Zorganizowałyśmy także krótką zabawę walentynkową dla dzieci i wspólnie w grupach tańczyliśmy przy znanych i lubianych utworach. 
Dzień upłynął w miłej, radosnej atmosferze,nie zabrakło również słodkiego upominku.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA 
 
Dzień Babci i Dziadka to wyjątkowa uroczystość, na którą zapraszamy rodziny naszych przedszkolaków. Dzieci długo przygotowują się do tego wydarzenia, aby jak najlepiej ugościć babcie i dziadków. W tym roku, dzieci ze wszystkich grup wiekowych przedstawiły dla swoich najbliższych program słowno – muzyczny. Były wiersze, piosenki i tańce…. 
 Zwieńczeniem uroczystości było odśpiewanie seniorom rodzin "Sto lat!" oraz wręczenie upominków. Babcie i dziadkowie nie kryli wzruszenia… Po części artystycznej, Rodzice zorganizowali słodki poczęstunek dla dzieci oraz babć i dziadków. Dzieciom gratulujemy wspaniałych występów! A Rodzicom dziękujemy za pomoc w organizacji uroczystości!
 
MOTYLKI W MEDIATECE
 
Dnia 07.02.2023r. przedszkolaki z grupy Motylki, brały udział w drugim spotkaniu w  Zagłębiowskiej Mediateki. Pani bibliotekarka w przyjaznej i serdecznej atmosferze opowiadała dzieciom o Karnawale, po wyczerpującej rozmowie, przeczytała dzieciom muzyczne opowiadanie związane z tematem spotkania. Dzieci zostały zaproszone do wykonania karnawałowych masek, które z ochotą ozdabiały. Prace przedszkolaków, pięknie przyozdobiła hol w naszym przedszkolu, czas umiliły dzieciom tańce na koniec  naszego spotkania, Motylki przespacerowały się pomiędzy regałami z książkami wskazujący tym samym ich kategorie. Przedszkolaki tak bardzo były oczarowane wizytą w Mediatece, że już zaplanowaliśmy kolejne spotkania.
 
DZIEŃ PIZZY

Dnia 13.01.2023r w Naszym Przedszkolu obchodzony był Światowy Dzień Pizzy. W tym dniu przedszkolaki obejrzały prezentację multimedialną, z której dowiedziały się skąd pochodzi pizza i z jakich składników się ją wykonuje. 
W poszczególnych grupach przedszkolaki z zaangażowaniem wyrabiały ciasto na pizzę, aby potem przyozdobic ją swoimi ulubionymi składnikami. Następnie wszystkie mini oraz te duże pizze trafiły do przedszkolnego pieca, z którego pachnące trafiły na nasze stoliczki. W oczekiwaniu na pizzę dzieciaki z zaangażowaniem kolorowały kolorowankę, która po złożeniu odpowiednich części tworzyła ogromny rysunek pizzy.
Za nasz trud w wykonaniu pizzy czekała na nas już tylko pyszna degustacja własnych wyrobów. Zabawa w tym dniu była pyszna. 

SPOTKANIE WIGILIJNEOkres Świąt Bożego Narodzenia to czas pełen ciepła i radości. Wszyscy,zarówno dzieci jak i dorośli oczekują nadejścia świąt. 
W tym roku w Naszym Przedszkolu wszystkie grupy wiekowe przygotowały dla swoich najbliższych przedstawienia wigilijne.
Przedszkolaki doskonale wcieliły  się w swoje role, recytowały przygotowany tekst oraz śpiewały kolędy bożonarodzeniowe. Po części artystycznej, odbyły się spotkania wigilijne podczas których nie brakowało okazji do rozmów, wspomnień oraz wspólnych fotografii. Spotkania zwieńczył słodki poczęstunek.Nie zabrakło również wspólnego kolędowania. Czas upłynął w bardzo miłej, serdecznej atmosferze. Wszyscy czuli  zbliżające się wielkimi krokami Święta Bożego Narodzenia.
 
MIKOŁAJ

06.12.2022 przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 56 odwiedził długo wyczekiwany, specjalny gość  św. Mikołaj wraz z Panią Mikołajową. Po przekroczeniu progu przedszkola Mikołaj częstował dzieci słodkościami oraz robił sobie z  nimi pamiątkowe zdjęcia. Po śniadaniu Mikołaj odwiedził każdą grupę w przedszkolu i wręczył dzieciom prezenty. Następnie  na sali gimnastycznej odbyły się muzyczne zabawy i tańce z Mikołajem i p. Mikołajkową. 
Było dużo radości i dobrej zabawy.

DZIEŃ GÓRNIKA

Dnia 02.12.2022r. z wizytą do Naszego Przedszkola przybył górnik, który ubrany w mundur galowy przekazał cenną wiedzę na temat wykonywanego zawodu górnika. Przedszkolaki w tym dniu zostały podzielone na dwie grupy wiekowe, które na sali gimnastycznej mogły posłuchać, jak o swojej pracy opowiadał górnik. Dzieci miały okazję zobaczyć mundur galowy wraz z niezbędnym wyposażeniem: czako, szabla, guziki oraz zasłużone ordery górnicze. Następnie oglądaliśmy bryłki węgla kamiennego i węgla rysunkowego. Dzieci obejrzały także bajkę "Karolek i Dzień Górnika" i  tuż po niej udaliśmy się do sali, aby wykonać prace plastyczne z wykorzystaniem węgla. Przedszkolaki były zachwycone. Na koniec podziękowaliśmy naszemu górnikowi i pożegnaliśmy go.

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

W dniu 25.11.2022r. przedszkolaki z naszego przedszkola uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia.
 
Dzieci przyniosły do przedszkola swojego pluszowego przyjaciela. Można było zobaczyć misie małe, średnie, bardzo duże , brązowe, białe, niebieskie itd. Wszystkie były piękne  i wyjątkowe.
W tym wesołym dniu ,przedszkolaki zostały  zaproszone do wspólnej zabawy ze swoimi misiami. Podczas prezentacji poznały historię ich święta,  nie zabrakło zagadek i zabaw ruchowych ,dzieci  wykonywały prace plastyczne. Wszyscy bawili się m. in. przy piosenkach: "Pluszowy miś" "Stary niedźwiedź mocno śpi","Jadą, jadą misie"
Dzień Pluszowego Misia w naszym przedszkolu był pełen uśmiechu i świetnej zabawy. Dzieci były szczęśliwe, iż mogły spędzić tyle czasu ze swoimi pluszowymi ulubieńcami i pokazać je swoi kolegom i koleżanka .

SPOTKANIE Z AUTORKĄ KSIĄŻEK DLA DZIECI
 
W bieżącym roku szkolnym nasze przedszkole realizuje  "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa". 
Dnia 18.11.2022r. w ramach realizacji tego programu w przedszkolu odbyło się spotkanie z Panią Anną Podsiadło autorką książki dla dzieci  pt: "Iga i zaczarowany miś. Urodzinowy kłopot".
Autorka książki zapoznała przedszkolaków z bohaterami książki, przedstawiła  ich przygody, emocje, które towarzyszyły im podczas przyjęcia urodzinowego głównej bohaterki. Razem z Igą mali czytelnicy dowiedzieli się jak pomagać innym i czy warto to robić, a także  czym jest empatia oraz jak być dobrym przyjacielem. 
Była możliwość zakupu książki z wcześniejszym zgłoszeniem u wychowawców z imienną dedykacją dla dzieci. Spotkanie z gościem uwieńczone  zostało pamiątkowymi zdjęciami. 
Były to wspaniałe chwile, które przyczyniają się do promowania i rozwoju czytelnictwa u dzieci w wieku przedszkolnym.
 

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
 
 
"Jesteśmy Polką i Polakiem, 
dziewczynką fajną i chłopakiem
Kochamy Polskę z całych sił, 
chcemy byś również kochał ją i Ty, i Ty!"
 
 
Dnia 10.11.2022r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji wszystkie grupy zebrały się w sali gimnastycznej, aby uroczyście świętować ten ważny dla Polaków dzień. Panie z grupy "Biedronki" przybliżyły dzieciom historię utraty i odzyskania wolności przez Polskę oraz przypomniały symbole narodowe naszej kraju. Następnie dzieci prezentowały wiersze i piosenki o tematyce patriotycznej. Ich występy były hołdem wdzięczności dla tych, którzy walczyli o Wolną Polskę. Przedszkolaki okazały szacunek symbolom narodowym oraz przynależność do narodu polskiego. Wszyscy uczestnicy spotkania wzięli udział w akcji "Niepodległa do Hymnu", śpiewając z powagą i w postawie na baczność hymn Polski dokładnie o godzinie 11:11. Świętowanie Odzyskania Niepodległości przez Polskę było wspaniałym doznaniem dla całej społeczności przedszkolnej.
 
 


DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek (International Day Fairy Tales Characters) to święto, które przypada 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disnaya (1901-1966).  Jest to wspaniała inicjatywa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych - bajki bowiem są świetnym pomostem do wspólnej zabawy między pokoleniami. 
Święto niesie za sobą nie tylko chęć docenienia bajek i ich twórców, ale i wartości edukacyjne. To dobra okazja, by zachęcić najmłodszych do czytania bajek, a co za ttym idzie rozwijania wyobrażni, pamięci, zdobywania wiedzy na różne tematy, poznawania nowych słów, czy kształtowania właściwych postaw moralnych. Do przedszkola przybyły dzieci przebrane w piękne stroje bajkowe. Przedszkolaki w tym dniu wysłuchały bajki Jaś i Małgosia, rozpoznawały bajkowe postacie, segregowały ilustracje oraz rekwizyty związane z bajkami, rozwiązywały ciekawe zagadki. W tym dniu nie mogło zabraknąć wspaniałego tańca do piosenki Pszczóółka Maja - Taniec Mai.
Na koniec dzieci wzięły udział w konkursie POkaz Mody Bajkowej w ramach Narodowego Programu Czytelnictwa. Wszyscy zwycięzcy zostali nagrodzeni medalami oraz wspaniałymi książkami. Dzień ten przypomniał wszystkim, jak ważne są bajki w życiu każdego dziecka. Przeniesienie dzieci w świat bajek sprawiło przedszkolakom dużo radości.


Wojewódzka akcja informacyjno-edukacyjna
WIRUSOOCHRONA
 
 
W dniach od 02.11.2022r. do 04.11.2022r. w przedszkolu realizowano Wojewódzką Akcję informacyjno – edukacyjną  "Wirusoochrona". Nauczyciele poruszyli z dziećmi następujące zagadnienia:
- Prawidłowa higiena rąk,
- Podstawowe zasady postępowania w czasie wzrostu zachorowań na choroby zakaźne oraz podczas epidemii koronawirusa, 
- Podstawowe zasady zdrowego stylu życia – prawidłowe odżywianie, aktywność fizyczna,
- Inne zasady higieniczne (np. dostosowanie ubrania do warunków pogodowych). 
Po przeprowadzonej akcji, możemy stwierdzić, że dzieci posiadały dużą wiedzę nt. higieny i dbania o zdrowie.  Wiedziały, jak przenoszą się wirusy, gdzie możemy je spotkać, kiedy jesteśmy na nie narażeni i jak należy z nimi walczyć. Przedszkolaki oglądały plakaty i ilustracje, śpiewały piosenkę pt. Mydło i woda tak się zaczyna Wirusoochrona, kolorowały kolorowankę oraz rozwiązywały krzyżówkę. Nauczycielki pokazały dzieciom, jak należy prawidłowo myć ręce.
Następnie dzieci pod okiem osób dorosłych miały zajęcia praktyczne w łazience. 
Nauczycielki rozszerzyły akcję o dodatkowe działania. Wspólnie z dziećmi:
- wykonały pracę plastyczną: "Czyste ręce mam, bo o zdrowie dbam!",
- śpiewały piosenki: "Mydło lubi zabawę", "Szczotka, pasta kubek ciepła woda",
- rozmawiały nt. "Czego potrzebujemy, aby dbać o higienę?",
- oglądały i wąchały różne mydła (w kostce, w piance, w płynie),
- zachęcały do spożywania owoców i warzyw – zwracały uwagę na zawarte w nich witaminy,
- organizowały zabawy ruchowe w sali gimnastycznej i w ogrodzie przedszkolnym.
Mamy nadzieję, ze dzieci będą dzielić się zdobytą wiedzą z najbliższymi. 

Dzień Dyni


Dynia to bardzo zdrowe, urodziwe, wdzięczne i łatwe do współpracy warzywo - przekonały się o tym nasze przedszkolaki 26.10 2022r. w czasie obchodów "Święta Dyni". W tym dniu sala gimnastyczna zamieniła się w dyniową krainę, w której królował kolor pomarańczowy. Dzieci miały niesamowita okazję poznać historię dyni oraz co zawiera jej wnetrze. Przedszkolaki dobrze już wiedzą, że w dyni jadalny jest miąższ i pestki. Podczas zabaw dzieci przeprowadziły eksperyment Dyniowy Wulkan z użyciem sody oczyszczonej i octu. W czasie obchodów "Święta Dyni" nie mogło zabraknąć zabaw z dynią: rzut do dyniowego pudełka, slalom pomiędzy dyniami czy dyniowe kręgle. 
TYGRYSKI W MEDIATECE

Dnia 25.10.2022r. przedszkolaki z grupy Tygryski wybrały się po raz pierwszy do Zagłębiowskiej Mediateki. Na poczatku zapoznały się z pomieszczeniami, które znajdują się w bibliotece, a następnie Pani bibliotekarka oprowadziła dzieci pomiędzy regałami z książkami wskazujący tym samym ich kategorie. 
Zostaliśmy także zaproszeni na salę zabaw, gdzie znajdowała się wirutalna mata z propozycjami gier dla dzieci. Zabawa była przednia.
Przedszkolaki tak bardzo były oczarowane wizytą w Mediatece, że już zaplanowaliśmy kolejne spotkania, choć tym razem z akcentem świątecznym.

"O kocie w butach przy wesołych nutach"
 
"Był sobie raz pewien młynarz, który zostawił swoim synom w spadku młyn, osła i kota, bo tylko tyle miał majątku. Syn najstarszy wziął młyn, średni – osła, a dla najmłodszego pozostał kot…".
 
W poniedziałek 24.10.2022 r. grupy Biedronek i Motylków  udały się  do Sali Widowiskowo – Koncertowa MUZA w Sosnowcu,przedszkolaki obejrzały przedstawienie pt. "O kocie w butach przy wesołych nutach".
 
 Przewodnią myślą spektaklu była przyjaźń, która jest cenniejsza niż wszystkie bogactwa i skarby. Dzieci z wielkim zaciekawieniem śledziły losy dzielnego Janka oraz jego przyjaciela - Kota w Butach. W trakcie przestawienia przedszkolaki dzielnie odpowiadały na pytania głównego bohatera, które dotyczyły kota . Na uwagę zasługują: kolorowe dekoracje (4 odsłony) oraz profesjonalna oprawa muzyczna skomponowana do bajki, bogate treści dydaktyczne, wartka akcja oraz rymowane dialogi pełne humoru. Dzieci z ogromnym  zainteresowaniem oglądały przygody kota w butach i na zakończenie nagrodziły aktorów brawami.
 

"Warzywne Zwierzątka"
 
Początek jesieni to wyjątkowy okres w przyrodzie, pełen kolorowych darów i wspaniałych zapachów.
Dzieci z gr. "Motylki" zorganizowały wystawę w holu przedszkolnym pt "Warzywne Zwierzątka"
Celem projektu było zaprezentowanie bogactwa plonów późnego Lata i początków Jesieni, kolegom i ich rodzicom, w nietypowy sposób tworząc wspaniałe warzywne zwierzęta. Puściliśmy wodze swojej wyobraźni i stworzyliśmy zabawne warzywne zwierzaki. Były jeże, ślimaki, gąsienice, pieski ,barany, świnki i żyrafy, jednorożec, biedronki. Hol w przedszkolu mienił się kolorami oraz przepięknym warzywnym zapachem. Różnorodność zgromadzonych okazów pozwoliła dzieciom poznać i utrwalić wiadomości na temat; warzyw, nasion, pestek, przypraw użytych podczas pracy oraz zgłębić informacje dotyczące miejsc ich uprawy tj; ogródek i ogród, sad, las oraz pór roku i charakterystycznych dla nich plonów. Dzieci dowiedziały się również  jak istotna role na nasze zdrowie maja warzywa i dlaczego powinniśmy je tak często spożywać surowe.
Dziękujemy za  obejrzenie naszej wystawy 
 Dziękujemy Rodzicom dzieci z gr. Motylki za dostarczenie warzyw.
 


 
 
Wizyta w Zagłębiowskiej Mediatece 
 
21.10.2022 grupa Motylków odwiedziła Zagłębiowską Mediatekę. Dzieci z wielkim zainteresowaniem i wysoką kulturą osobistą poznawały pomieszczenia i ofertę zajęć Mediateki. Możliwości multimedialne szczególnie zachwyciły dzieci. Spacer labiryntem półek książkowych wzbudził ogromny entuzjazm dzieci. Słuchanie literatury czytanej na żywo oraz warsztaty plastyczne wzbogaciły doświadczenia dzieci z literaturą. 
Zagłębiowska Mediateka oferuje wiele zajęć i warsztatów dla dzieci, dlatego zachęcamy rodziców do odwiedzin wspólnie z dziećmi.
 
"Do szczęścia człowiekowi potrzeba ogrodu i biblioteki."
 Cyceron
Dzień Edukacji Narodowej
 
14 października to dzień wyjątkowy dla wszystkich, którzy każdego ranka przychodzą do przedszkola. W tym dniu nasze dzielne przedszkolaki przygotowały niezwykłe niespodzianki. Dla wszystkich pracowników dzieci zaprezentowały wyjątkowy koncert. Były piosenki, tańce i gra przedszkolnej orkiestry. Dzieci miały także ogrom cudownych niespodzianek przygotowanych własnymi rączkami oraz z pomocą cudownych rodziców. Bardzo, bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom za pamięć i życzenia z okazji Dnia Edukacji.
 
"Dziś naszej pani bukiecik damy 
w dniu uroczystym niech śpiewa z nami
Za wszystkie trudy i wychowanie 
podziękujemy dziś drugiej mamie"
 PIERWSZA WIZYTA W BIBLIOTECE DZIECI Z GRUPY "BIEDRONKI"
 
Dnia 11.10.2022r. dzieci z grupy "Biedronki" odwiedziły Zagłębiowską Mediatekę przy ul. Kościelnej. Dla większości dzieci była to pierwsza wizyta w tym magicznym miejscu. Pani Bibliotekarka przywitała przedszkolaki i zaprowadziła je do kącika aktywności dla najmłodszych. Po przekroczeniu progu sali, dzieci dowiedziały się, co należy zrobić, aby wypożyczyć książki, gry lub płyty z bajkami oraz jak należy zachować się w bibliotece. Następnie dzieci uczestniczyły w zabawach na "magicznym dywanie" oraz oglądały kąciki zabaw. Przedszkolaki z radością uczestniczyły w zabawach zorganizowanych przez Panią. 
Mamy nadzieję, że bezpośredni kontakt dzieci z biblioteką przyczyni się do jej odwiedzania i rozbudzania zainteresowania literaturą. 
 
Wizyta przedstawiciela sosnowieckich wodociągów
 
07.10.2022 gościliśmy w przedszkolu przedstawiciela sosnowieckich wodociągów.
Grupa Motylków wzięła udział w mini warsztatach "Toaleta to nie śmietnik"
Kolejny raz mogliśmy wspólnie dzielić się wiedzą oraz nabywać kolejne doświadczenia związane z wodą. Oglądaliśmy ciekawą opowieść o obiegu wody w przyrodzie. Wiemy także jak ratować się przed szczurzakami. 
Na dowód dobrej pracy warsztatowej każdy otrzymał TYTUŁ EKO EKSPERTA oraz książeczkę o Niezwykłej Przygodzie Psa Kropelki.
Teraz jako Eko Eksperci możemy służyć pomocą.

Wizyta dzieci z grupy "Biedronki" w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Jagiellońskiej
 
W ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym dzieci z grupy „Biedronki” po długiej przerwie (spowodowanej epidemią) w dniu 04.10.2022r. odwiedziły Pensjonariuszy z Domu Pomocy Społecznej w Sosnowcu. Podczas wizyty przedszkolaki zaprezentowały program słowno – muzyczny o tematyce jesiennej: dzieci recytowały wiersze oraz śpiewały piosenki. Program artystyczny sprawił ogromną radość Pensjonariuszom - na ich twarzach widać było uśmiech, a w oczach wzruszenie. Jedna z Pensjonariuszek nie szczędziła słów pochwały dla małych artystów i w imieniu wszystkich Podopiecznych podziękowała dzieciom za wspaniały występ i przybycie. Przedszkolaki zostały nagrodzone słodkościami i pyszną herbatką. Wizyta w DPS podobała się nie tylko Pensjonariuszom, ale i dzieciom. Dla naszych wychowanków była prawdziwą lekcją, która uczy szacunku i życzliwości do osób starszych, a także okazywania im pomocy.DZIEŃ CHŁOPAKA

Dnia 30 września w naszym przedszkolu miało miejsce niezwykłe święto - Dzień Chłopaka. Świetowali mali, a także Ci więksi chłopcy w każdej grupie wiekowej. Wszystkie dziewczynki zaśpiewały naszym chłopcom "Sto Lat" oraz wręczyły upominki. 
Nie zabrakło także słodkości dla wszystkich przedszkolaków. 
Nauczycielki zorganizowały wspaniałe zabawy, przy których wszyscy świetnie się bawili. Tego dnia zabaw nie było końca...
Chłopcy dumnie prezentowali swoje laurki oraz prezenty podczas wykonywanych zdjęć, które znajdują się w galerii naszego przedszkola.

DZIEŃ JABŁKA

Zielone, czerwone, okrągłe, pachnące, a jako przekąska niezwykle sycące...

W dniu 28.09.2022r. w przedszkolu obchodziliśmy "Dzień Jabłka". Był to wyjątkowy dzień, trochę inny niż zwykle. Dzieci poznawały jabłka, chętnie rozpoznawały i określały kształt, zapach, kolor i smak. Ponadto, wzbogacały swoją wiedzę z zakresu walorów zdrowotnych, tych smacznych owoców, a także poznały możliwoći przetrwarzania jabłek np. na konfitury, gdzie na wafelkach mogły poznać ich smak. Wszystkie zabawy tego dnia dominowały pod znakiem jabłka - były także wierszyki i zagadki. Dzieci świetnie poradziły sobie z przeliczaniem i porównywaniem jabłek, wykonały prace plastyczne wykorzustując różne techniki.
Na zakończenie dnia wszystkie przedszkolaki miały okazję zrobić sobie zdjęcie z JABŁKIEM GIGANTEM.
Dzień Przedszkolaka
 
"Jestem sobie przedszkolaczek, 
nie  grymaszę i nie płaczę…"
 
20 września obchodziliśmy w przedszkolu Dzień Przedszkolaka. To były niezwykłe przeżycia dla każdego z nas. Mogliśmy w tym dniu przebrać się w różnorodne stroje i być bohaterami dziecięcych marzeń. W każdej grupie odbywały się gry i zabawy, które dostarczały wszystkim przedszkolakom wiele emocji i śmiechu. Były tańce, śpiewy i wspólne piknikowanie na dywanie.
Nasi koledzy z  Misiów  odwiedzali wszystkie grupy, aby wspólnie z nami świętować ten niezwykły dzień.
 
"Dzień przedszkolaka był właśnie dzisiaj
teraz już każdy chyba to wie
niechaj się z nami  bawi, ile tyko chce"
 

"Od niewielkiej kropki wszystko się zaczyna…"
 
 
Międzynarodowy Dzień Kropki obchodziliśmy 15 września. 
Święto Kropki to święto kreatywności, odwagi i zabawy. W tym dniu na ubraniach dzieci i nauczycieli dominowały kropki, kropy i kropeczki. Były wszędzie, tzn. na każdej części garderoby, począwszy od butów, skarpetek, kończąc na opaskach, gumkach do włosów. Motywem przewodnim tego dnia była kropka. Na zajęciach poznaliśmy genezę tego święta.
Uważnie wysłuchaliśmy opowiadania jak to zwyczajna kropka zmieniła świat małej Vashti. 
Zajęcia we wszystkich grupach były kreatywne i twórcze pełne dobrej zabawy.
Dzieci, wykazały się ogromną pomysłowością. Przeprowadzone w tym dniu zabawy dostarczyły im mnóstwo radości a kropka, która w tym dniu wiodła prym stanowiła główna atrakcję. Radości i emocjom nie było końca .
Odkryliśmy, że wyjątkowe talenty drzemią w każdym z nas .

 

  
 
Copyright © 2013-23 przedszkole56.edu.pl || Wszelkie prawa zastrzeżone.                   Powered by Grupa VSC